15. edycja (2008/2009)

Spektakle

1.

Tytuł: 1 2 3 4 BABA JAGA PATRZY
Teatr: Teatr Wytwórnia w Warszawie
Reżyser: Thomas Harzem i zespół
Autorzy: Paweł Demirski Thomas Harzem

2.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Michała Siegoczyńskiego za reżyserię
Nagroda aktorska dla Aleksandry Bednarz za rolę Onej
Nagroda aktorska dla Krzysztofa Prałata za rolę Onego
Rekomendacja jury do rejestracji spektaklu przez TVP Kultura
Tytuł: 2084
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Michał Siegoczyński
Autor: Michał Siegoczyński

7.

a.

Tytuł: AKOMPANIATOR
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Józef Opalski
Autor: Anna Burzyńska
Tytuł: AKTORZY PROWINCJONALNI
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Agnieszka Holland, Anna Smolar
Autorzy: Agnieszka Holland Witold Zatorski Iga Gańczarczyk Magdalena Stojowska
Tytuł: ANTONI S., CZYLI WIEŻA BABEL
Teatr: Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem
Reżyser: Piotr Łazarkiewicz
Autor: Waldemar Okoń
Tytuł: ANTYGONA W NOWYM JORKU
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Zbigniew Lesień
Autor: Janusz Głowacki
Tytuł: ATRAMENT DLA LEWORĘCZNYCH
Teatr: Teatr KTO w Krakowie
Reżyser: Krzysztof Niedźwiedzki
Autor: Krzysztof Niedźwiedzki

b.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: BARBARA RADZIWIŁŁÓWNA Z JAWORZNA-SZCZAKOWEJ
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Jarosław Tumidajski
Autorzy: Michał Witkowski Jarosław Tumidajski
Tytuł: BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA
Teatr: Teatr "Maska" w Rzeszowie
Reżyser: Artur Dwulit
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: BEREK, CZYLI UPIÓR W MOHERZE
Teatr: Teatr Kwadrat w Warszawie
Reżyser: Andrzej Rozhin
Autor: Marcin Szczygielski
Tytuł: BYŁA JUŻ TAKA MIŁOŚĆ ALE NIE MA PEWNOŚCI ŻE TO BYŁA NASZA
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Przemysław Wojcieszek

c.

Tytuł: CDN
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: CZARODZIEJKA Z HARLEMU
Teatr: Teatr Rozrywki w Chorzowie
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist

d.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: DIAMENTY TO WĘGIEL KTÓRY WZIĄŁ SIĘ DO ROBOTY
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski

e.

Tytuł: EMIGRANCI
Teatr: Teatr Provisorium i Kompania „Teatr” w Lublinie
Reżyser: Witold Mazurkiewicz
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: ETITOTORTO - wg utworów „Maska”, „Noc księżycowa”, „Powrót z gwiazd”
Teatr: Teatr „Za Lustrem” w Tarnowskich Górach
Reżyser: Ewa Wyskoczyl
Autorzy: Stanisław Lem Ewa Wyskoczyl
Tytuł: EXPORTOWCY
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Agnieszka Błońska
Autor: Jacek Papis

f.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: FALING
Teatr: Stowarzyszenie Teatr Per Se w Płocku
Reżyser: Mariusz Pogonowski, Przemek Pawlicki
Autorzy: Mariusz Pogonowski Przemek Pawlicki
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: FOTOGRAFIE
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Paweł Kamza
Autorzy: Janusz Anderman Paweł Kamza

i.

Tytuł: I BĘDZIE WESELE...J
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Piotr Waligórski
Autor: Piotr Waligórski
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie aktorskie dla Beaty Zygarlickiej za rolę Heidi/Andreasa
Tytuł: ID - na podstawie reportaży Angeliki Kuźniak i Renaty Radłowskiej
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Marcin Liber

j.

Tytuł: JARZENIE
Teatr: Teatr Palmera Eldritch w Poznaniu
Reżyser: Palmer Eldritch - grupa w składzie: Marcin Głowiński, Agata Elsner, Kuba Kapral, Tomasz Michniewicz
Autor: Palmer Eldritch - grupa w składzie: Marcin Głowiński, Agata Elsner, Kuba Kapral, Tomasz Michniewicz
Tytuł: JASIEK
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Anna Nowicka
Autor: Andrzej Maleszka
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: JEŻ - wg tekstów „Wieża z klocków” i „Jeż”
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Janusz Ryl-Krystianowski
Autorzy: Katarzyna Kotowska Katarzyna Grajewska

k.

Tytuł: KAŻDY/A
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Michał Zadara
Autor: Michał Zadara
Tytuł: KIEDY ŚWIAT BYŁ MŁODY
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Paweł Kamza
Tytuł: KIESZONKOWY ATLAS KOBIET
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Waldemar Śmigasiewicz
Autorzy: Sylwia Chutnik Waldemar Śmigasiewicz
Tytuł: KLINIKA DOBREJ ŚMIERCI
Teatr: Teatr BARAKAH w Krakowie \ Fundacja Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru BARAKAH w Krakowie
Reżyser: Ana Nowicka
Autor: Jacek Getner
Tytuł: KOCHANY SYNU
Teatr: Fundacja Inicjatyw Artystycznych i Społecznych „Gloria Artis” w Warszawie
Reżyser: Remigiusz Grzela
Autor: Anna Mentlewicz
Tytuł: KOMPOZYCJA W BŁĘKICIE
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist

m.

Tytuł: MATECZKA
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach
Reżyser: Andrzej Majczak
Autorzy: Władysław Terlecki Andrzej Majczak
Tytuł: MOWA POGRZEBOWA, CZYLI ZABIĆ PREZYDENTA
Teatr: Teatr Ad Spectatores we Wrocławiu
Reżyser: Maciej Masztalski
Autor: Maciej Masztalski
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: MYKWA
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Monika Dobrowlańska
Autor: Piotr Rowicki

n.

Tytuł: NAPRAWDA. KURS LATANIA WG BRACI GRIMM
Teatr: Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie
Reżyser: Bogusław Kierc
Autor: Bogusław Kierc
Tytuł: NEXT–EX
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Justyna Celeda
Autor: Juliusz Machulski
Tytuł: NIC NIE MOŻE WIECZNIE TRW@Ć
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Remigiusz Caban
Autorzy: Remigiusz Caban Adam Słowik
Tytuł: NOC. SŁOWIAŃSKO-GERMAŃSKA TRAGIFARSA MEDYCZNA
Teatr: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyser: Andrzej Bartnikowski
Autorzy: Andrzej Stasiuk Andrzej Bartnikowski

o.

Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla Marty Guśniowskiej za sztukę
Wyróżnienie dla Evy Farkašovej za scenografię
Wyróżnienie aktorskie dla Tomasza Szczygielskiego
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: O MNIEJSZYCH BRACISZKACH ŚW. FRANCISZKA
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Petr Nosálek
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: O PRYSZCZYCERZU I KRÓLEWNIE PIĘKNOTCE
Teatr: Teatr "Maska" w Rzeszowie
Reżyser: Alina Skiepko-Gielniewska
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: OBOK - wg słuchowisk „Okno”, „Winda”, „Idol” oraz „Wygrana”
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Zbigniew Najmoła
Autorzy: Ireneusz Iredyński Zbigniew Najmoła
Tytuł: OBYWATEL M. – HISTORYJA
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Maciej Kowalewski
Autor: Maciej Kowalewski
Tytuł: OCZY BRIGITTE BARDOT
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Maciej Kowalewski
Autor: Remigiusz Grzela
Tytuł: OPERA GOSPODARCZA DLA ŁADNYCH PAŃ I ZAMOŻNYCH PANÓW
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa za najlepszy spektakl
Nagroda dla Łukasza Witt-Michałowskiego za reżyserię
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: OSTATNI TAKI OJCIEC - z inspiracji „Listem do ojca” Franza Kafki
Teatr: Scena Prapremier InVitro w Lublinie
Reżyser: Łukasz Witt-Michałowski
Autor: Artur Pałyga

p.

Tytuł: PEREGRYNACJE CZARNEJ IZY WAŁBRZYSKIEJ
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Andrzej Bartnikowski
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski
Tytuł: PRAWO MCGOVERNA
Teatr: Teatr Niewinnych Chłopców w Warszawie
Reżyser: Piotr Łazarkiewicz
Autor: Zbigniew Hołdys
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: PRZYLGNIĘCIE
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Aldona Figura
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: PSYCHOTERAPOLITYKA
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Marcin Sławiński
Autor: Dominik W. Rettinger

s.

Tytuł: SARMACJA
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Krzysztof Babicki
Autor: Paweł Huelle
Tytuł: SENNE, ŁAGODNE PRZEŚWITY
Teatr: Teatr U Przyjaciół w Poznaniu
Reżyser: Krzysztof Skibski, Tomasz Zajcher
Autor: Krzysztof Skibski
Tytuł: SIOSTRY PRZYTULANKI
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Giovanny Castellanos
Autor: Marek Modzelewski
Tytuł: SIOSTRZYCZKI BIORĄ WSZYSTKO
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Ewa Marcinkówna
Autor: Doda Około-Kułak
Tytuł: SMAKOŁYKI CIOTKI KLOTKI
Teatr: Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autor: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Tytuł: SZTUKA DLA DZIECKA
Teatr: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski

t.

Tytuł: TO IDZIE MŁODOŚĆ... - na motywach prozy Marka Nowakowskiego
Teatr: Teatr Współczesny w Warszawie
Reżyser: Maciej Englert
Autorzy: Marek Nowakowski Krzysztof Zaleski
Tytuł: TO NIE JEST KRAJ DLA WIELKICH LUDZI
Teatr: Teatr Montownia w Warszawie
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: TRASH STORY ALBO SZTUKA (NIE)PAMIĘCI
Teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Reżyser: Ewelina Pietrowiak
Autor: Magda Fertacz
Tytuł: TRZY RAZY ŁÓŻKO
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Piotr Dąbrowski
Autor: Jan Jakub Należyty
Tytuł: TURYŚCI
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Artur Pałyga

u.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda aktorska im. Jana Świderskiego przyznawana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP dla Izabeli Gwizdak za rolę Mai
Tytuł: UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW
Teatr: Studio Teatralne KOŁO w Warszawie
Reżyser: Igor Gorzkowski
Autor: Igor Gorzkowski
Tytuł: URODZINY TATY
Teatr: Teatr Ad Spectatores we Wrocławiu
Reżyser: Maciej Masztalski
Autor: Maciej Masztalski
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Pauliny Czernek za scenografię
Nagroda dla duetu SzaZa (Szamburski/Zakrocki) za muzykę
Tytuł: UTWÓR SENTYMENTALNY NA CZTERECH AKTORÓW
Teatr: Teatr Montownia w Warszawie
Reżyser: Piotr Cieplak
Autorzy: Piotr Cieplak zespół Teatru Montownia w Warszawie

v.

Tytuł: V’NYL
Teatr: Scena Witkacego we Wrocławiu
Reżyser: Tomasz Gawron
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski

w.

Nominacja tekstu do finału
Nagroda dla Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk za sztukę
Tytuł: WALIZKA
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Piotr Kruszczyński
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Tytuł: WIDNOKRĄG
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Bogdan Tosza
Autorzy: Wiesław Myśliwski Bogdan Tosza
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Małgorzaty Szydłowskiej za scenografię
Wyróżnienie dla Pawła Passiniego za reżyserię
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: WSZYSTKIE RODZAJE ŚMIERCI - na podstawie „Siddharthy” Hermanna Hessego
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Paweł Passini
Autor: Artur Pałyga

z.

Tytuł: Z RODZINY IGLAKÓW. Odcinek 1
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Sebastian Majewski
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski
Tytuł: Z RODZINY IGLAKÓW. Odcinek 2
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Sebastian Majewski
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski
Tytuł: ZATRUTA STUDNIA
Teatr: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu
Reżyser: Zbigniew Kulwicki
Autor: Zbigniew Kulwicki

ż.

Tytuł: ŻEGNAJ KSIĄŻĘ
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Rafał Matusz
Autor: Iwona Kusiak
Tytuł: ŻYCIE / INSTRUKCJA OBSŁUGI
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Mateusz Przyłęcki
Autor: Mateusz Przyłęcki
Tytuł: ŻYDÓWEK NIE OBSŁUGUJEMY
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Piotr Jędrzejas
Autorzy: Mariusz Sieniewicz Piotr Jędrzejas

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki (przewodniczacy)
Łukasz Drewniak
Dorota Jarząbek
Łukasz Lewandowski
Andrzej Lis
Wojciech Majcherek
Maryla Zielińska

Jury

Jarosław Gajewski (przewodniczacy)
Ewa Kwiecień
Bożena Sawicka
Marcin Bartnikowski
Tomasz Kubikowski
Piotr Tomaszuk
Małgorzata Rożniatowska

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień (przewodniczacy)
Bożena Sawicka
Genowefa Szmuc
Zbigniew Libera
Bogdan Potocki

Autorzy