18. edycja (2011/2012)

Spektakle

a.

Tytuł: ALA Z ELEMENTARZA
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Agnieszka Glińska
Autorzy: Alina Margolis-Edelman Agnieszka Glińska Zuzanna Fijewska-Malesza
Tytuł: ALEKSANDRA. RZECZ O PIŁSUDSKIM
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Sylwia Chutnik
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: ALLEGRO MODERATO
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Krzysztof Rekowski
Autor: Szymon Bogacz
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: APOKALIPSA. SKRÓCONA HISTORIA MASZEROWANIA
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Reżyser: Agata Duda-Gracz
Autor: Agata Duda-Gracz
Tytuł: ATA – INNE DŹWIĘKI
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Adam Sroka
Autor: Adam Sroka

b.

Tytuł: BADEN – BADEN
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Aldona Figura
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: BAJKA O DESZCZOWEJ KROPELCE I TĘCZY
Teatr: Teatr Lalek Guliwer w Warszawie
Reżyser: Jacek Malinowski
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: BAJKA O SZCZĘŚCIU
Teatr: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
Reżyser: Janusz Ryl-Krystianowski
Autor: Izabela Degórska
Tytuł: BAJKA – ZJAJKA
Teatr: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Reżyser: Maciej Dużyński
Autor: Maciej Dużyński
Tytuł: BALLADA O WOŁYNIU
Teatr: Stowarzyszenie Nie Teraz / Teatr Nie Teraz w Tarnowie
Reżyser: Tomasz A. Żak
Autor: Tomasz A. Żak
Tytuł: BLEEE…
Teatr: Teatr "Maska" w Rzeszowie
Reżyser: Laura Słabińska
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: BRUNO JASIEŃSKI PADŁ
Teatr: Teatr ZL z Tarnowskich Gór
Reżyser: Ewa Wyskoczyl
Autor: Ewa Wyskoczyl
Tytuł: BYĆ JAK PIPPI
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Lech Chojnacki
Autor: Lech Chojnacki
Tytuł: BYWALCY ABSURDUTU
Teatr: Teatr U Przyjaciół w Poznaniu
Reżyser: Krzysztof Skibski, Tomasz Zajcher
Autor: Krzysztof Skibski

c.

Tytuł: CASABLANCA - spektakl inspirowany filmem Michaela Curtiza „Casablanka”
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Michał Siegoczyński
Autor: Michał Siegoczyński
Tytuł: CHŁODNE PORANKI
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Jacek Rykała
Autor: Jacek Rykała
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: CIAŁA OBCE
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Kuba Kowalski
Autor: Julia Holewińska
Tytuł: CZARNE SERCA
Teatr: Teatr Kamienica w Warszawie
Reżyser: Robert Walkowski, Paweł Burczyk
Autor: Doman Nowakowski

ć.

Tytuł: ĆMA
Teatr: Ba-Ku Teatr w Poznaniu
Reżyser: Przemysław Prasnowski
Autorzy: Monika Chuda Przemysław Prasnowski Dorota Słomczyńska

d.

Tytuł: DALEKA PODRÓŻ ANDERSENA
Teatr: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
Reżyser: Marcin Jarnuszkiewicz
Autor: Marcin Jarnuszkiewicz

e.

f.

Tytuł: FACET MOJEJ ŻONY
Teatr: Fundacja Artystyczna "Młyn" w Waszawie / Teatr "Młyn" w Warszawie
Reżyser: Natalia Fijewska-Zdanowska
Autor: Natalia Fijewska-Zdanowska
Tytuł: FARINELLI
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Łukasz Twarkowski
Autorzy: Anka Herbut Bartosz Porczyk
Tytuł: FAZA DELTA
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Adam Orzechowski
Autor: Radosław Paczocha
Tytuł: FURIE
Teatr: Teatr Komedia w Warszawie
Reżyser: Tomasz Dutkiewicz
Autor: Marcin Szczygielski

g.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda aktorska dla Marka Kality za rolę Generała
Wyróżnienie dla Aleksandry Popławskiej i Marka Kality za reżyserię
Tytuł: GENERAŁ
Teatr: Teatr IMKA w Warszawie
Reżyser: Aleksandra Popławska, Marek Kalita
Autor: Jarosław Jakubowski

h.

Tytuł: HANS, DORA i WILK
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Michał Borczuch
Autorzy: Michał Borczuch Aśka Grochulska

i.

Tytuł: I BĘDĄ ŚWIĘTA
Teatr: Teatr Konsekwentny w Warszawie
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki

j.

Tytuł: JAK BYĆ KOCHANĄ - spektakl inspirowany opowiadaniem Kazimierza Brandysa
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Weronika Szczawińska
Autor: Agnieszka Jakimiak
Tytuł: JAK NIE TERAZ, TO KIEDY, JAK NIE MY, TO KTO?
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Małgorzata Głuchowska
Autorzy: Małgorzata Głuchowska Justyna Lipko-Konieczna
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Mirka Kaczmarka za scenografię
Tytuł: JOANNA SZALONA; KRÓLOWA
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak

k.

Tytuł: KAMASUTRA. STUDIUM PRZYJEMNOŚCI
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Weronika Szczawińska
Autorzy: Weronika Szczawińska Bartosz Frąckowiak
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla twórców i wykonawców spektaklu
Tytuł: KOMORNICKA. BIOGRAFIA POZORNA
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy Scena Prapremier InVitro w Lublinie
Reżyser: Bartek Frąckowiak
Autor: Weronika Szczawińska
Tytuł: KRÓLOWIE DOWCIPU
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: KRWAWA JATKA
Teatr: Grupa Coincidentia w Białymstoku
Reżyser: Łukasz Kos
Autor: Michał Walczak
Tytuł: KSIĄŻĘ NIEZŁOM
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Julia Pawłowska
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: KTO ZABIŁ ALONĘ IWANOWNĄ? - sztuka inspirowana „Zbrodnią i karą” Fiodora Dostojewskiego
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Michał Kmiecik
Autor: Michał Kmiecik

l.

Tytuł: LUNA
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Artur Urbański
Autor: Artur Urbański

ł.

Tytuł: ŁAWKA REZERWOWYCH
Teatr: Sztukoteka w Warszawie
Reżyser: Marcin Kołaczkowski
Autorzy: Marcin Kołaczkowski Michał Walczak
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: ŁZY RONALDO
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Paweł Kamza

m.

Tytuł: MARSZ POLONIA
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Jacek Głomb
Autorzy: Jerzy Pilch Robert Urbański
Tytuł: MEDIUM RZECZY POSPOLITYCH
Teatr: Nieformalna Grupa Avis w Białymstoku
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Agata Biziuk
Tytuł: MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Andrzej Majczak
Autor: Dorota Masłowska
Tytuł: MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Dorota Masłowska
Tytuł: MIKROKOSMOS
Teatr: Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu
Reżyser: Konrad Dworakowski
Autor: Konrad Dworakowski
Tytuł: MIKROKOSMOS. KOMPOZYCJE
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku Podlaskie Stowarzyszenie Tańca w Białymstoku
Reżyser: Robert Drobniuch
Autor: Robert Drobniuch
Tytuł: MIŁOŚĆ W KÖNIGSHÜTTE
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist
Tytuł: MISIACZEK
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Wiesław Czołpiński
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: MOJA ABBA
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man
Tytuł: MOJA DROGA B.
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Marek Koterski
Autor: Krystyna Janda

n.

Tytuł: NA KOŃCU ŁAŃCUCHA
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Eva Rysová
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: NAJMNIEJSZY BAL ŚWIATA
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Paweł Aigner
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa za najlepsze przedstawienie
Nagroda dla Piotra Cieplaka za reżyserię
Nagroda dla Andrzeja Witkowskiego za scenografię
Nagroda dla Jana Duszyńskiego za muzykę
Nagroda aktorska dla Andrzeja Mastalerza za rolę Adama
Nagroda aktorska im. Jana Świderskiego przyznawana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP dla Elizy Borowskiej za rolę Suki Azy
Tytuł: NIESKOŃCZONA HISTORIA
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Piotr Cieplak
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: NIEZNOŚKA I KMIEĆ
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Petr Nosálek
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: NO COŚ TY
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Lech Chojnacki
Autorzy: Adam Wojtyszko Aneta Wróbel
Tytuł: NOC, CZYLI SŁOWIAŃSKO-GERMAŃSKA TRAGIFARSA MEDYCZNA
Teatr: Teatr Polski w Szczecinie
Reżyser: Julia Wernio
Autorzy: Andrzej Stasiuk Julia Wernio
Tytuł: NOC HELVERA
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist
Tytuł: NORYMBERGA
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Justyna Celeda
Autor: Wojciech Tomczyk

o.

Tytuł: O DWÓCH KRASNOLUDKACH I JEDNYM KOŃCU ŚWIATA
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Krzysztof Babicki
Autor: Grażyna Lutosławska
Tytuł: O WAMPIRZE W.
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Petr Nosálek
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: O ŻABCE, CO NIE ZOSTAŁA KRÓLEWNĄ
Teatr: Teatr Lalek "Arlekin" im. Henryka Ryla w Łodzi
Reżyser: Waldemar Wolański
Autor: Waldemar Wolański
Tytuł: OFELIE
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak
Tytuł: ORKIESTRA
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Jacek Głomb
Autor: Krzysztof Kopka
Tytuł: OSADZENI. MŁYŃSKA 1
Teatr: Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu
Reżyser: zespół
Autorzy: Ewa Wójciak Paulina Skorupska Tadeusz Janiszewski Marcin Kęszycki Adam Borowski

p.

Tytuł: PASKUDA I MARUDA
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Zbigniew Niecikowski
Autor: Liliana Bardijewska
Tytuł: PIASKOWNICA
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Jerzy Bielunas
Autor: Michał Walczak
Tytuł: POCZEKALNIA. 0
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Krystian Lupa
Autor: Krystian Lupa
Tytuł: POLOWANIE NA ŁOSIA
Teatr: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Reżyser: Marek Warnitzki
Autor: Michał Walczak
Tytuł: POŁOŻNICE SZPITALA ŚW. ZOFII
Teatr: Teatr Rozrywki w Chorzowie
Reżyser: Monika Strzępka
Autorzy: Paweł Demirski Jan Suświłło
Tytuł: PSIAKOŚĆ. MUSICAL O ZWIERZĘCEJ MIŁOŚCI
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Mariola Ordak-Świątkiewicz
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: PTAK. NIEBIESKO ZIELONO BIAŁO CZERWONO RÓŻOWO CZARNY NA SREBRNYM TLE
Teatr: Teatr. Coaching. Eksperyment w Poznaniu
Reżyser: Julia Szmyt
Autorzy: Kajetan Hajkowicz Julia Szmyt
Tytuł: PTASZEK
Teatr: Teatr Kamienica w Warszawie
Reżyser: Robert Talarczyk
Autor: Katarzyna Lengren

r.

Tytuł: REKRUTREMY
Teatr: Teatr U Przyjaciół w Poznaniu
Reżyser: Krzysztof Skibski, Tomasz Zajcher
Autor: Krzysztof Skibski
Tytuł: REWOLUCJA BALONOWA
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Sławomir Batyra
Autor: Julia Holewińska
Tytuł: ROBALE
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Agata Biziuk
Tytuł: RZEKA PEŁNA MLEKA
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Tomasz Man
Autorzy: Krzysztof Bizio Tomasz Man

s.

Tytuł: SEX MACHINE
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Adam Nalepa
Autor: Tomasz Man
Tytuł: SINGIELKA, CZYLI NA CO JA CZEKAM?
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Jacek Bończyk
Autor: Jacek Bończyk
Tytuł: SMACZNEGO!
Teatr: Teatr Strefa Ciszy w Poznaniu
Reżyser: Adam Ziajski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Zbigniew Brzoza
Autorzy: Stanisław Brzozowski Zbigniew Brzoza Wojtek Zrałek-Kossakowski
Tytuł: SZCZĘŚLIWY DZIEŃ
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Andrzej Chichłowski
Autor: Andrzej Chichłowski
Tytuł: SZCZUR, CZYLI WYŚCIG PO KOJU
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Szekeniuk
Tytuł: SZPARGAŁY
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Agata Biziuk
Tytuł: SZWOLEŻEROWIE
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Jan Klata
Autor: Artur Pałyga

ś.

Tytuł: ŚMIERĆ PRACOWNIKA
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Iwo Vedral
Autor: Michał Kmiecik
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: ŚWIADECTWA WZLOTU UPADKU WZLOTU WZLOTU WZLOTU UPADKU I TAK DALEJ ANTKA KOCHANKA
Teatr: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu
Reżyser: piligrim/majewski
Autor: Sebastian Majewski

t.

Tytuł: TRZECH MĘŻCZYZN W RÓŻNYM WIEKU
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Julia Pawłowska
Autor: Szymon Bogacz

u.

Tytuł: ULICZNA BALLADA
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Andrzej Sadowski
Autorzy: Teresa Ewa Opoka Andrzej Sadowski

w.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: W IMIĘ JAKUBA S.
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy Teatr Polski we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Boska Komedia" w Krakowie
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: W POGONI ZA BAJKĄ
Teatr: Teatr Rampa na Targówku w Warszawie
Reżyser: Cezary Domagała
Autorzy: Monika Muskała Janusz Margański Piotr Rubik
Tytuł: W PUSTYNI I W PUSZCZY Z SIENKIEWICZA I INNYCH
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Bartosz Frąckowiak
Autorzy: Bartosz Frąckowiak Weronika Szczawińska
Tytuł: WALIZKA
Teatr: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie
Reżyser: Dorota Ignatjew
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Tytuł: WEJŚCIE SMOKA. TRAILER
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Bartosz Szydłowski
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: WISIELEC
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Krzysztof Zemło
Autor: Marlena Hermanowicz
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Roberta Jarosza za sztukę
Wyróżnienie dla Bogusława Kierca za reżyserię
Tytuł: WNYK
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Bogusław Kierc
Autor: Robert Jarosz
Tytuł: WYDMUSZKA
Teatr: Teatr Mały w Manufakturze w Łodzi
Reżyser: Mariusz Pilawski
Autor: Marcin Szczygielski

z.

Nominacja tekstu do finału
Tytuł: ZAGINIONA CZECHOSŁOWACJA
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Maria Spiss
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Tytuł: ZAPIS AUTOMATYCZNY
Teatr: Teatr Porywacze Ciał w Poznaniu
Reżyser: Maciej Adamczyk, Katarzyna Pawłowska
Autor: Maciej Adamczyk
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa za najlepsze przedstawienie
Nagroda dla Eweliny Marciniak za reżyserię
Nagroda aktorska dla Jaśminy Polak za rolę Cecylii
Tytuł: ZBRODNIA - kryminał inspirowany opowiadaniem Witolda Gombrowicza „Zbrodnia z premedytacją”
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Ewelina Marciniak
Autor: Michał Buszewicz
Tytuł: ZIMNO, DUSZNO MI
Teatr: Teatr Anagram w Legnicy
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Paweł Kamza
Tytuł: ZROZUMIEĆ H.
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Paweł Palcat
Autor: Paweł Palcat

ż.

Tytuł: ŻYCIE
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Paweł Aigner
Autor: Jarosław Jakubowski
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla realizatorów spektaklu
Nagroda dla Jana Duszyńskiego za muzykę
Tytuł: ŻYCIE SEKSUALNE DZIKICH
Teatr: Nowy Teatr w Warszawie
Reżyser: Krzysztof Garbaczewski
Autorzy: Bronisław Malinowski Marcin Cecko

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki (przewodniczacy)
Joanna Jopek
Agnieszka Michalak
Kalina Zalewska
Piotr Grzymisławski
Andrzej Lis
Marcin Zawada

Jury

Małgorzata Dziewulska (przewodniczacy)
Anna Augustynowicz
Agnieszka Olsten
Zyta Rudzka
Jacek Kopciński
Zbigniew Majchrowski

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień
Anna Sapiego
Bożena Sawicka
Hanna Trzeciak
Jan Buchwald

Autorzy