2. edycja (1995/1996)

Spektakle

a.

Tytuł: A JAK KRÓLEM, A JAK KATEM BĘDZIESZ
Teatr: Scena Polska w Czeskim Cieszynie
Reżyser: Janusz Klimsza
Autor: Tadeusz Nowak
Tytuł: ALI BABA I 40 ROZBÓJNIKÓW
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Wiesław Hejno
Autor: Krzysztof Kopka

c.

Nominacja tekstu do finału
Wyróżnienie dla Edwarda Redlińskiego za sztukę
Tytuł: CUD NA GREENPOINCIE
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Bogdan Augustyniak
Autor: Edward Redliński
Nominacja tekstu do finału
Wyróżnienie dla Edwarda Redlińskiego za sztukę
Tytuł: CUD NA GREENPOINCIE
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Wojciech Zeidler
Autor: Edward Redliński
Nominacja tekstu do finału
Wyróżnienie dla Edwarda Redlińskiego za sztukę
Tytuł: CUD NA GREENPOINCIE
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Andrzej Maria Marczewski
Autor: Edward Redliński

d.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: DIABŁY POLSKIE
Teatr: Teatr Polski w Szczecinie
Reżyser: Adam Opatowicz
Autor: Zbigniew Książek
Tytuł: DZIEŃ GNIEWU
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Jacek Chmielnik
Autor: Roman Brandstaetter

g.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: GAJA
Teatr: Teatr ¾ Zusno
Reżyser: Krzysztof Rau
Autor: Krzysztof Rau
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie zespołowe dla Agnieszki Ćwik, Żanetty Gruszczyńskiej, Piotra Krótkiego i Gabriela Wąsińskiego
Tytuł: GDYBY
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Krzysztof Galos
Autor: Bogusław Schaeffer
Tytuł: GĘSI ZA WODĄ
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Andrzej Jakimiec
Autor: Jarosław Abramow-Newerly
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: GŁUP
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autor: Piotr Tomaszuk
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda aktorska dla Beaty Fudalej
Nagroda aktorska dla Jana Frycza
Nagroda aktorska dla Krzysztofa Globisza
Wyróżnienie dla Jerzego Juka-Kowarskiego za scenografię
Tytuł: GRZEBANIE
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Jerzy Jarocki
Autor: Jerzy Jarocki
Tytuł: GWIAZDA
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Jerzy Jasiński
Autor: Helmut Kajzar

h.

Tytuł: HUMBUG pt. STARSI AKTORZY DWAJ
Teatr: Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej w Warszawie
Reżyser: Jan Machulski
Autor: Jan Machulski

.

Nominacja tekstu do finału
Tytuł: JOKA JOKO JON, CZYLI MASZYNA ZMIAN
Teatr: Teatr "Groteska" w Krakowie
Reżyser: Olga Titkow-Stokłosa
Autor: Andrzej Maleszka

k.

Tytuł: KADRYL NA OBIE NOGI [wg „Radców pana radcy” Michała Bałuckiego]
Teatr: Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Reżyser: Henryk Rozen
Autorzy: Henryk Rozen Piotr Moss
Tytuł: KOPCIUSZEK
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi
Reżyser: Bohdan Głuszczak
Autor: Jan Wilkowski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: KRÓTKI KURS PIOSENKI AKTORSKIEJ
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Wojciech Szelachowski
Autor: Wojciech Szelachowski
Tytuł: KTO TU POSPRZĄTA
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Andrzej Walden
Autor: Wojciech Łęcki
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: KUSZENIE ŚWIĘTEGO ANTONIEGO
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Krzysztof Prus
Autor: Włodzimierz Szturc

m.

Tytuł: MASKA
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Ziuta Zającówna
Autorzy: Stanisław Lem Ziuta Zającówna Jerzy Jarzębski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: MŁODA ŚMIERĆ
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Anna Augustynowicz
Autor: Grzegorz Nawrocki
Tytuł: MM – JAK MARYLIN MONROE
Teatr: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Reżyser: Tadeusz Kijański
Autor: Tadeusz Kijański

o.

Tytuł: O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC
Teatr: Teatr Muzyczny – Operetka Wrocławska we Wrocławiu
Reżyser: Bogusława Czosnowska
Autorzy: Andrzej Głowiński Kornel Makuszyński Bogusława Czosnowska
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: OPIEKUN MUCH
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Jacek Andrucki
Autor: Radosław Figura

p.

Tytuł: PARAWAN
Teatr: Teatr Rampa na Targówku w Warszawie
Reżyser: Andrzej Strzelecki
Autor: Andrzej Strzelecki
Tytuł: PASJA I MIŁOŚĆ
Teatr: Zespół Teatralny „To i Owo” w Warszawie
Autor: Ewa Wojdyczko
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: PODRÓŻ DO KRAŃCA MAPY
Teatr: Teatr Polski w Szczecinie
Reżyser: Ryszard Major
Autor: Władysław Zawistowski
Tytuł: POKÓJ SAREN
Teatr: Opera Śląska w Bytomiu
Reżyser: Lech Majewski
Autorzy: Lech Majewski Józef Skrzek

r.

Tytuł: REWIA NA PODWÓRKU
Teatr: Teatr Lalek Rabcio w Rabce
Reżyser: Ewa Marcinkówna
Autor: Ewa Marcinkówna
Nominacja tekstu do finału
Nagroda główna dla Mariana Pankowskiego za sztukę
Tytuł: RĘCE NA SZYJĘ ZARZUCIĆ
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Dariusz Banek
Autor: Marian Pankowski

s.

Tytuł: SŁOWIKI CESARZA
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Andrzej Łabiniec
Autor: Agata Sowa
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: SKĄD TO ZWIERZĘ W OPERZE?
Teatr: Opera i Operetka w Szczecinie
Reżyser: Artur Hofman
Autorzy: Wanda Chotomska Jan Oleszkowicz
Tytuł: SŁUPNIK
Teatr: Studio Teatr Test (Teatr Mentalny) w Warszawie
Reżyser: Andrzej Maria Marczewski
Autor: Andrzej Maria Marczewski
Tytuł: SOLARIS
Teatr: Teatr Polski w Szczecinie
Reżyser: Stefan Szlachtycz
Autor: Stanisław Lem
Tytuł: SPONSOR
Teatr: Scena 113 – Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach
Reżyser: Stanisław Bieniasz
Autor: Stanisław Bieniasz
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: SPOTKAMY SIĘ W JEROZOLIMIE
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Piotr Szczerski
Autor: Andrzej Lenartowski

t.

Tytuł: TRZECIA W PRAWO I DRUGA W LEWO OD KSIĘŻYCA
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Grzegorz Mrówczyński
Autor: Janusz Rudnicki

w.

Tytuł: WILKI
Teatr: Teatr Atelier w Sopocie
Reżyser: André Hübner-Ochodlo
Autor: Agnieszka Osiecka
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: WYPRAWY KRZYŻOWE
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Piotr Cieplak
Autor: Miron Białoszewski
Tytuł: WZNOWIENIE
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Maciej Wojtyszko
Autor: Maciej Wojtyszko

z.

Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie zespołowe dla Macieja Wierzbickiego, Rafała Rutkowskiego i Adama Krawczuka
Tytuł: ZABAWA
Teatr: Koło Naukowe PWST w Warszawie
Reżyser: Jarosław Gajewski
Autor: Sławomir Mrożek

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Henryk Bieniewski (przewodniczacy)
Wojciech Adamczyk
Jan Bratkowski
Joanna Godlewska
Kazimierz Kaczor
Tomasz Kubikowski
Artur D. Liskowacki
Tomasz Łubieński
Wojciech Majcherek
Andrzej Markowicz
Krzysztof Mieszkowski
Jan Polewka
Jan Siekiera
Władysław Słowiński
Wojciech Szelachowski
Bożena Winnicka
Władysław Zawistowski

Jury

Władysław Terlecki (przewodniczacy)
Henryk Bieniewski
Liliana Bardijewska
Jan Błeszyński
Łucja Kossakowska
Tomasz Łubieński
Jerzy Satanowski
Elżbieta Wysińska

Komisja finansowa

Henryk Bieniewski (przewodniczacy)
Bogdan Ciosek
Bożena Dadej
Joanna Godlewska
Paweł Konic
Antoni Kończal
Zbigniew Libera
Mieczysław Marszycki
Bogdan Potocki
Marek Rostecki
Jan Siekiera
Grzegorz Wiśniewski

Autorzy