archiwum

Marcin Bogucki
(fot. Agnieszka Budek)

Absolwent kulturoznawstwa, historii sztuki i muzykologii, w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej UW pisze doktorat pod kierunkiem prof. Leszka Kolankiewicza. Autor książki „Teatr operowy Petera Sellarsa. Inscenizacje Händla i Mozarta z lat 80. XX wieku” (Poznań 2012). Publikował m.in. w „Didaskaliach”, „Widoku”, „Opcjach” i „małej kulturze współczesnej”. Członek Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, od 2016 jego sekretarz.

Marta Bryś
(fot. O.Sadowski)

Teatrolog, doktorantka na teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W latach 2011-2013 pracowała w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”,
w 2013 współpracowała z Krakowskimi Reminiscencjami Teatralnymi jako manager programowy,
w 2014 roku była członkinią Komisji w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2014 współkuratorka wraz z dr Łucją Iwanczewską projektu „Biografie w teatrze” realizowanego w Cricotece, w 2015 roku koordynowała promocję Teatru POP-UP w Krakowie, w ramach którego była również producentem autorskiego projektu „SPI->RA->LA” Krystiana Lupy, Piotra Skiby i Igi Gańczarczyk. W 2016 roku współpracowała z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Obecnie koordynatorka produkcji i promocji projektu „Radio Głosy – nowy format komunikacji społecznej i edukacji kulturalnej” realizowanego przez Fundację F.A.I.T. w Krakowie.
Publikuje na łamach „Didaskaliów”, „Notatnika teatralnego”, „Dialogu”, „Opcji” i „Dwutygodnika”.

Katarzyna Niedurny

Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwentka teatrologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych oraz zarządzania kulturą i mediami UJ. Zajmuje się naukowo fotografią teatralną oraz badaniem tego, co wizualne w teatrze. Recenzentka, dziennikarka, koordynatorka wydarzeń kulturalnych. Współpracuje z redakcją „Didaskaliów” oraz „dwutygodnika.com”. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą roli publiczności w czasie konfliktów w polskim teatrze.

Szymon Kazimierczak

Recenzent i dziennikarz teatralny. Od 2012 roku pracuje w redakcji miesięcznika „Teatr”, gdzie publikuje artykuły i rozmowy poświęcone najczęściej offowi, teatrowi dla dzieci, czy lalkom. Współtwórca i gitarzysta zespołu Dla Kontrastu, a także redaktor i autor Portalu poświęconego kulturze niezależnej dlakontrastu.pl. Laureat Nagrody im. Andrzeja Żurowskiego. Ostatnio przygotował w Instytucie Teatralnym  wystawę z okazji jubileuszu 70-lecia pisma „Teatr”.

Andrzej Lis

Studiował polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debiutował w poznańskim miesięczniku „Nurt”. Współpracował z Zofią Wierchowicz w przygotowaniu i realizacji jej najsłynniejszych przedstawień szekspirowskich Tymon AteńczykRyszard III, Komedia omyłek w teatrach Grudziądza i Warszawy. Napisał libretto do baletu Medea Juliusza Łuciuka dla Teatru Tańca w Poznaniu oraz scenariusz przedstawienia Strofy roku 1983 dla Teatru Nowego w Warszawie. Pracował w teatrach Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatrze Muzycznym w Słupsku i Wandy Siemaszkowej Rzeszowie jako konsultant programowy. Współpracował z prof. Martą Fik w kilku kierowanych przez nią projektach badawczych w ramach prac Instytutu Sztuki PAN min. poświeconych teatrowi drugiego obiegu oraz historii teatru polskiego po 1945 roku. Publikował liczne artykuły o teatrze m.in. w „Teatrze”, „Kulturze”, „Literaturze”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Mirażu”, „Loży”, „Wiadomościach kulturalnych”, „Trybunie Ludu”, „Trybunie”, „Tygodniku Solidarność”, „Lamusie”. Jest autorem i współautorem książek m.in. Raport o stanie polskiego teatruI Forum – Teatr jutraKultura Polska 1989-1997Teatr Drugiego ObieguCzas TeatruOgólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – 10 Lat. Był jurorem wielu festiwali i przeglądów teatralnych, od lat jest członkiem Komisji Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Jacek Sieradzki (przewodniczący)

Krytyk teatralny, absolwent pierwszego rocznika Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie. Od trzydziestu lat członek redakcji miesięcznika "Dialog", obecnie jego redaktor naczelny. Przez wiele lat recenzent teatralny "Polityki", obecnie autor comiesięcznego felietonu „Intermedia” w miesięczniku "Odra" i teatralnej rubryki w „Zwierciadle”. Kiedyś pomysłodawca Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach, dziś szef artystyczny Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni. W Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zaangażowany od pierwszej, zarządzonej przez Kazimierza Dejmka edycji. Prywatnie miłośnik muzyki klasycznej oraz włóczęgi po Polsce i świecie – najlepszych odtrutek na nadmiar teatru w życiu

Anna Wakulik

Urodziła się w Gdańsku, absolwentka Szkoły Dramatu przy Teatrze na Woli i Instytutu Kultury Polskiej UW. Autorka sztuk Zażynki (Teatr Polski w Poznaniu, reż. Katarzyna Kalwat; The Royal Court Theatre w Londynie, reż. Caroline Steinbeis; sztuka była nominowana do London Evening Standard Theatre Awards 2013, zdobyła Nagrodę Dziennikarzy w konkursie Metafory Rzeczywistości, znalazła się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), Bohaterowie  (Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, reż. Ewelina Pietrowiak, 2013), Zofia (Teatr Powszechny w Warszawie/Teatr Polonia, reż. Beniamin Bukowski, 2015). Finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2010 za tekst Krzywy domek (realizacja w Teatrze TV w cyklu "Teatroteka", reż. Anna Wieczur- Bluszcz, 2016), 2014 za Waszą wysokość (realizacje: Teatr TV, reż. Agnieszka Smoczyńska, 2016, Teatr WARSawy, reż. Katarzyna Kalwat, 2015), 2015 za Dziki Zachód oraz Metafor Rzeczywistości 2009 za tekst Sans Souci; laureatka konkursu dramaturgicznego Teatru Wybrzeże za tekst Elżbieta H. (2011). Publikowała w „Dialogu” (sztuki: Sans Souci, Elżbieta H., Zażynki, Wasza Wysokość, Dziki Zachód). W latach 2012-2014 kierownik literacki Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, w latach 2006-2009 rzecznik prasowy Teatru Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013).