archiwum

Ewa Kwiecień

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja teatrologiczna). W czasie studiów, jako przewodnicząca Naukowego Koła Teatrologów, organizowała wyjazdy na teatralne festiwale oraz prezentacje spektakli teatralnych na uczelni, a także naukowe sesje teatrologiczne m.in. Teatr Konrada Swinarskiego. Pracowała w działach literackich Teatru Nowego w Zabrzu, Teatru im. J. Osterwy w Lublinie i Teatru Rozmaitości w Warszawie, współpracowała z Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Od  1992 do chwili obecnej związana z Teatrem Narodowym, z czego niemal połowę przepracowała w Teatrze Małym, scenie impresaryjnej. Pod kierunkiem Dyrektora Mieczysława Marszyckiego i Pawła Konica współorganizowała min. kilka edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych oraz kilkaset prezentacji teatralnych w kraju i za granicą. Redaktor kilku monografii teatralnych m.in. Teatru Nowego w Zabrzu i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie oraz Biuletynu Informacyjnego ZASP. Od lat bierze udział w kweście Ratujmy Zabytki Powązek.Koordynator organizacyjno-finansowy i sekretarz Jury Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej: edycje VIII (sezon 2001/2002) – XVI (sezon 2009-2010), organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współudziale Teatru Narodowego i Związku Artystów Scen Polskich. Obecnie pracuje w Impresariacie Teatru Narodowego, współorganizując prezentacje polskich i zagranicznych spektakli na scenach Teatru oraz spektakli TN w kraju i za granicą. Zagorzały kibic Adama Małysza i polskich reprezentacji w grach zespołowych (siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna). Hobby: podróże, zwierzaki, wędkarstwo, pływanie, różne formy działań plastycznych.

Anna Sapiego

Absolwentka Politechniki Warszawskiej i Wydziału Zarządzania Wyższej Szkoły Biznesu. Całe   życie zawodowe związane z teatrem. Swoją  karierę zawodową rozpoczynała  w Teatrze Muzycznym w Gdyni w okresie dyrekcji artystycznej Jerzego Gruzy. W latach 1989 -1991 była kierownikiem produkcji słynnego polskiego  musicalu Metro. W  październiku 1991 przez Prezydenta Warszawy  Stanisława Wyganowskiego została powołana na dyrektora naczelnego Teatru Dramatycznego, funkcję tą sprawowała przez 17 lat. Wspólnie z dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego prof. Piotrem Cieślakiem organizowała międzynarodowy  Festiwal Festiwali Teatralnych Spotkania. Aktywnie działała w Stowarzyszeniu Dyrektorów Teatrów, będąc przez trzy kadencje członkiem Zarządu SDT. Uczestniczyła w wielu wyjazdach studyjnych, na zaproszenie British Council w Edynburgu, Instytutu Francuskiego w Awinionie oraz w stażu International  Visitor Program, organizowanym przez Departament Stanu USA. Za osiągnięcia w pracy zawodowej w 2006 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Obecnie jest odpowiedzialna za Programy Edukacyjne w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Prywatnie globtroter, fanka samotnych trekkingów po Ameryce Południowej i Azji.

Bożena Sawicka

Teatrolog, kulturoznawca, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na UŁ oraz Podyplomowego Studium Menadżerów Kultury na SGH w Warszawie.
Od 1994 r. pracuje w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie zajmuje się teatrami. Współpracuje z Katedrą Dramatu i Teatru Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych UŁ prowadząc wykłady na  Podyplomowym Studium: Zarządzanie Kulturą.
Od pierwszej edycji związana z Ogólnopolskim Konkursem na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, także jako jurorka oraz członkini  Komisji Organizacyjno – Finansowej. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Konkursu na utwór Dramatyczny, zorganizowanego w 1996/1997 przez MKiDN. Współtwórczyni i jurorka wszystkich edycji (2005 – 2010 r.) ministerialnego Ogólnopolskiego Konkursu na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej.
Członkini licznych komisji konkursowych i jurorka na wielu festiwalach teatrów dramatycznych oraz lalkowych.

Hanna Trzeciak

Absolwentka Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 2007 roku uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na podstawie rozprawy doktorskiej Mechanizm finansowania a poziom działalności artystycznej teatrów. Autorka książki Działalność kulturalna - opodatkowanie usług transgranicznych oraz międzynarodowego obrotu towarowego-PIT, CIT, VAT(ODDK, Gdańsk 2011) oraz artykułów w zakresie ekonomiki kultury, m.in: Skutki zmian przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dla płynności finansowej teatru oraz Problem oceny efektywności ekonomicznej teatrów dramatycznych. Teoretyk i praktyk w zakresie finansów publicznych, w tym w szczególności w zakresie finansów teatru. W latach 2006-2007 Główny Księgowy w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, w 2008 roku Zastępca Dyrektora ds. ekonomicznych. Od 2009 roku pracuje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej jako Zastępca Dyrektora ds. finansowych i rozwoju. Posiada certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów oraz zdany państwowy egzamin na doradcę podatkowego.