archiwum

14. edycja (2007/08)

W dniach 16 i 17 czerwca 2008 roku odbyło się końcowe posiedzenie Jury XIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, powołanego przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, w następującym składzie: Jarosław Gajewski (Przewodniczący), Ewa Kwiecień (Sekretarz), Anna Burzyńska, Izabela Dąbrowska, Bożena Sawicka, Tomasz Kubikowski, Aleksander Maksymiak. Między 5 maja a 16 czerwca 2008 roku Jury obejrzało dwanaście przedstawień, rekomendowanych do Finału przez Komisję Artystyczną:

 

Lament na Placu Konstytucji Krzysztofa Bizio z Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury (Teatru Polonia) w Warszawie, adaptacja i opieka artystyczna Krystyna Janda

 

Trumna nie lubi stać pusta Andrzeja Dziurawca z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, reżyseria Piotr Dąbrowski

 

W beczce chowany Roberta Jarosza z Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku Białej, reżyseria Bogusław Kierc

 

W beczce chowany Roberta Jarosza z Teatru Animacji w Poznaniu, reżyseria Janusz Ryl-Krystianowski

 

Lustracja Krzysztofa Kopki z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, w reżyserii Autora

 

Zabawy pod kocykiem Pilgrima / Majewskiego ze Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury SMAK we Wrocławiu, reżyseria Sebastian Majewski

 

Nic co ludzkie Artura Pałygi z Centrum Kultury (Scena Prapremier InVitro) w Lublinie, reżyseria: Paweł Passini, Piotr Ratajczak i Łukasz Witt-Michałowski

 

Odpoczywanie Pawła Passiniego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, w reżyserii Autora

 

Wierszalin. Reportaż o końcu świata Włodzimierza Pawluczuka z Teatru Wierszalin w Supraślu, reżyseria Piotr Tomaszuk

 

Śmierć Człowieka - Wiewiórki Małgorzaty Sikorskiej - Miszczuk z Teatru Jeleniogórskiego Sceny: Animacji i Dramatyczna im. C.K. Norwida, reżyseria Natalia Korczakowska

 

Łemko Roberta Urbańskiego z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, reżyseria Jacek Głomb

 

Ja jestem Zmartwychwstaniem Przemysława Wojcieszka z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w reżyserii Autora.

 

 

Ponadto Jury przeczytało wybrane do Finału przez Komisję Artystyczną następujące teksty dramatyczne:

 

Szklana góra Bogumiły Rzymskiej

Ostatni tatuś Michała Walczaka.

 

 

Nagrodzeni i wyróżnieni w zakładce Spektakle.