1. edycja (1994/1995)

Spektakle

a.

Tytuł: ANTYGONA W NOWYM JORKU
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Tomasz Zygadło
Autor: Janusz Głowacki

b.

Tytuł: BAJKI NIE TYLKO O SMOKU
Teatr: Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
Reżyser: Aleksander Antończak
Autorzy: Ireneusz Iredyński Aleksander Antończak
Tytuł: BESTIA I PIĘKNA
Teatr: Teatr Lalka w Warszawie
Reżyser: Jarosław Kilian
Autor: Stanisław Grochowiak
Tytuł: BIAŁE MAŁŻEŃSTWO
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Jacek Chmielnik
Autor: Tadeusz Różewicz
Tytuł: BIAŁY JELEŃ
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Stasys Eidrigevičius
Autor: Stasys Eidrigevičius

c.

Tytuł: CZARODZIEJSKI WIATRAK
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Krzysztof Niesiołowski
Autorzy: Alina Afanasjew Jerzy Afanasjew
Tytuł: CZYTADŁO
Teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Reżyser: Robert Gliński
Autorzy: Tadeusz Konwicki Robert Gliński

f.

Nominacja tekstu do finału
Tytuł: FARSA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Ryszard Major
Autor: Władysław Zawistowski
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: FARSA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Andrzej Kierc
Autor: Władysław Zawistowski

g.

Tytuł: GDY WIECZOREM NAD JEZIOREM GRA WARMIŃSKI
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Wojciech Wieczorkiewicz
Autor: Wojciech Wieczorkiewicz
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla teatru za spektakl
Tytuł: GIANNI, JAN, JOHAN, JOHN, JUAN, IVAN, JEAN...
Teatr: Teatr ¾ Zusno
Reżyser: Krzysztof Rau
Autor: Krzysztof Rau
Tytuł: GIEWONT
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Jacek Chmielnik
Autor: Jacek Chmielnik
Tytuł: GÓRLANDIA
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Włodzimierz Pawlak
Autor: Andrzej Niedoba

h.

Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla teatru za spektakl
Wyróżnienie indywidualne dla Aliny Chechelskiej za rolę Bufetowej
Wyróżnienie indywidualne dla Jerzego Kuczery za rolę Janusza
Tytuł: HAŁDY
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Stanisław Bieniasz
Autor: Stanisław Bieniasz

i.

Tytuł: IMAGE
Teatr: Stowarzyszenie Teatralne Teatr Kobiet w Kielcach
Reżyser: Henryk Jachimowski
Autor: Henryk Jachimowski

k.

Tytuł: KABARET METAFIZYCZNY
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Jacek Zembrzuski
Autorzy: Manuela Gretkowska Jacek Zembrzuski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: KOWAL MALAMBO. ARGENTYŃSKA HISTORIA
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Marek Pasieczny
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: KTO MÓWI O CZEKANIU?
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Krzysztof Babicki
Autor: Paweł Huelle
Tytuł: KUGLARZE I WISIELCY
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Krzysztof Zaleski
Autorzy: Jacek Kaczmarski Jerzy Satanowski

m.

Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla Marka Brauna za scenografię
Tytuł: MAGNIFIKAT
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Anna Augustynowicz
Autor: Włodzimierz Szturc
Tytuł: MAJESTAT
Teatr: Teatr Rampa na Targówku w Warszawie
Reżyser: Andrzej Strzelecki
Autor: Andrzej Strzelecki
Tytuł: MAŁPA
Teatr: Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Reżyser: Henryk Rozen
Autor: Jerzy Niemczuk
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Sławomira Mrożka za sztukę
Nagroda dla Erwina Axera za reżyserię
Wyróżnienie dla Danuty Szaflarskiej za rolę Batiuszkowej
Tytuł: MIŁOŚĆ NA KRYMIE
Teatr: Teatr Współczesny w Warszawie
Reżyser: Erwin Axer
Autor: Sławomir Mrożek
Nagroda dla Sławomira Mrożka za sztukę
Tytuł: MIŁOŚĆ NA KRYMIE
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Piotr Szczerski
Autor: Sławomir Mrożek
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Sławomira Mrożka za sztukę
Nagroda aktorska dla Jerzego Treli za rolę Zachedryńskiego
Tytuł: MIŁOŚĆ NA KRYMIE
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Maciej Wojtyszko
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: MSZA ZA MIASTO ARRAS
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Krzysztof Zaleski
Autorzy: Andrzej Szczypiorski Igor Sawin
Tytuł: MSZA ZA MIASTO ARRAS
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Janusz Kijowski
Autorzy: Andrzej Szczypiorski Janusz Kijowski

n.

Tytuł: NIE BYŁO NAS, BYŁ LAS
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Jan Skotnicki
Autor: Jan Skotnicki
Tytuł: NIEMCY
Teatr: Teatr Adekwatny w Warszawie
Reżyser: Magda Teresa Wójcik
Autor: Leon Kruczkowski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: NIENAWIDZĘ
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Bogdan Ciosek
Autor: Marek Koterski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: NOCNE ŻYCIE
Teatr: Scena na Piętrze w Poznaniu
Reżyser: Zdzisław Wardejn
Autor: Anna Strońska

p.

Tytuł: PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Waldemar Śmigasiewicz
Autorzy: Miron Białoszewski Waldemar Śmigasiewicz
Tytuł: PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Wiesław Górski
Autorzy: Miron Białoszewski Wiesław Górski
Tytuł: PATYKI I PATYCZKI
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Bogusław Kierc
Autor: Jan Twardowski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: PIES
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Asja Łamtiugina
Autor: Asja Łamtiugina
Tytuł: POCIĄG DO BETLEJEM, CZYLI 715 ZAGINĄŁ
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Aleksander Maksymiak
Autorzy: Joanna Kulmowa Aleksander Maksymiak
Tytuł: POCZEKAMY, ZOBACZYMY
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Alicja Choińska
Autor: Krzysztof Choiński
Tytuł: POPOŁUDNIE KOCHANKÓW
Teatr: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyser: Jan Bratkowski
Autor: Józef Hen
Tytuł: POWRÓT SMOKA WAWELSKIEGO
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Jerzy Zoń
Autor: Alfred Mieczkowski
Tytuł: PSYCHODRAMA, CZYLI SEKS W ŻYCIU CZŁOWIEKA
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Jacek Chmielnik
Autor: Jacek Chmielnik

r.

Tytuł: ROMANCA
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Stanisław Nosowicz
Autor: Jacek Chmielnik

s.

Tytuł: SEANS
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Piotr Szczerski
Autor: Bogusław Schaeffer
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: SIEDEM DNI, ALE NIE TYDZIEŃ
Teatr: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Roman Kordziński
Autor: Paweł Mossakowski
Tytuł: SOBOWTÓR
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Stefan Mikołajczak
Autor: Stanisław Dejczer
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla teatru za spektakl
Nagroda aktorska dla Irminy Babińskiej za rolę Starej Kobiety
Wyróżnienie dla Andrzeja Bubienia za reżyserię
Wyróżnienie dla Piotra Konieczyńskiego za rolę Młodego Kelnera
Tytuł: STARA KOBIETA WYSIADUJE
Teatr: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
Reżyser: Andrzej Bubień
Autor: Tadeusz Różewicz

t.

Tytuł: TRANSFUZJA
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Tomasz Dutkiewicz
Autor: Adam Karolewski
Tytuł: TRANSFUZJA
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Tomasz Dutkiewicz
Autor: Adam Karolewski
Tytuł: TRENING
Teatr: Teatr Jestem w Warszawie
Reżyser: Jerzy Latos
Autorzy: Dorota Latos Jerzy Latos
Nominacja tekstu do finału
Nagroda dla Włodzimierza Odojewskiego za sztukę
Tytuł: TRZY SZKICE MIŁOSNE
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Jacek Andrucki
Autor: Włodzimierz Odojewski
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: TRZY WIEKI MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Rafał Maciąg
Autor: Rafał Maciąg

u.

Tytuł: USTA PRZEWROTNE
Teatr: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Reżyser: Grzegorz Skurski
Autor: Grzegorz Skurski

v.

Tytuł: VILLA DEI MISTERI
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Jacek Orłowski
Autor: Helmut Kajzar

w.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: WESOŁEGO POWSZEDNIEGO DNIA
Teatr: Towarzystwo Teatralne Pod Górkę w Warszawie
Reżyser: Tadeusz Wiśniewski
Autor: Wojciech Młynarski

z.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: ZACHCIAŁO SIĘ WOM KALWARII
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Jarosław Grządzielski
Autor: Ryszard Latko
Tytuł: ZASTĘPSTWO
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Artur Beling, Marek Zgaiński
Autorzy: Artur Beling Marek Zgaiński
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: Z DZIEJÓW ALKOHOLIZMU W POLSCE – 6 DIALOGÓW
Teatr: Teatr Stara Prochownia w Warszawie
Reżyser: Andrzej Chyra
Autor: Wojciech Biedroń
Tytuł: ZJAZD KOLEŻEŃSKI
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Tomasz Grochoczyński
Autor: Ryszard Pracz

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Andrzej Ziębiński (przewodniczacy)
Wojciech Adamczyk
Jan Bratkowski
Paweł Dobrzycki
Kazimierz Kaczor
Krzysztof Mieszkowski
Maciej Prus
Jan Siekiera
Jacek Sieradzki
Andrzej Wanat
Bożena Winnicka
Władysław Zawistowski

Jury

Władysław Terlecki (przewodniczacy)
Andrzej Ziębiński
Henryk Bieniewski
Joanna Godlewska
Artur D. Liskowacki
Tomasz Łubieński
Jan Polewka
Rudolf Zioło

Komisja finansowa

Andrzej Ziębiński (przewodniczacy)
Jan Bratkowski
Paweł Dobrzycki
Paweł Konic
Zbigniew Libera
Mieczysław Marszycki
Jan Siekiera
Władysław Zawistowski

Autorzy