5. edycja (1998/1999)

Spektakle

b.

Tytuł: BARABASZ
Teatr: Scena Polska w Czeskim Cieszynie
Reżyser: Jacek Andrucki
Autor: Krzysztof Wójcicki
Tytuł: BAŚŃ O.....
Teatr: Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autor: Małgorzata Kamińska-Sobczyk

c.

Tytuł: CHCĘ ZOBACZYĆ POTWORA
Teatr: Teatr Lalek Guliwer w Warszawie
Reżyser: Włodzimierz Fełenczak
Autorzy: Włodzimierz Fełenczak Barbara Dohnalik
Tytuł: CIAŁOPALENIE
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Wojciech Zeidler
Autor: Marek Bukowski

d.

Tytuł: DARCIE PIERZA
Teatr: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie
Reżyser: André Hübner-Ochodlo
Autor: Agnieszka Osiecka
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie aktorskie dla Doroty Pomykały za rolę Elżbiety
Tytuł: DEKALOG II. DEKALOG VIII
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Autorzy: Agnieszka Lipiec-Wróblewska Krzysztof Kieślowski Krzysztof Piesiewicz
Tytuł: DRUGI POKÓJ
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Stanisław Świder
Autor: Zbigniew Herbert

f.

Nominacja tekstu do finału
Tytuł: FARRAGO
Teatr: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Reżyser: Bartosz Zaczykiewicz
Autor: Lidia Amejko

h.

Tytuł: HENRYK ŚW. – ALBO KTO NASTĘPNY
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Jacek Sut
Autor: Marek Modzelewski
Nagroda dla Grzegorza Jarzyny za reżyserię
Nagroda dla Mariana Prokopa za zdjęcia
Tytuł: HISTORIA
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Grzegorz Jarzyna
Autorzy: Witold Gombrowicz Grzegorz Jarzyna
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Jerzego Juka-Kowarskiego za scenografię
Wyróżnienie aktorskie dla Krzysztofa Dracza za role Nauczyciela i Bartodzieja
Tytuł: HISTORIA PRL WEDŁUG MROŻKA
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Jerzy Jarocki
Autor: Jerzy Jarocki
Nagroda dla Maryny Miklaszewskiej za sztukę
Nagroda dla Leona Niemczyka za rolę Hrabiego Bielińskiego
Tytuł: HRABIA
Reżyser: Filip Bajon
Autor: Maryna Miklaszewska

k.

Tytuł: KOPCIUSZEK, CZYLI MAGIA KOŁA
Teatr: Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
Reżyser: Krzysztof Rau
Autor: Krzysztof Rau
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla Krzysztofa Dziermy za muzykę
Wyróżnienie dla Alicji Bach za rolę Żony
Tytuł: KRÓTKI KURS WYCHOWANIA SEKSUALNEGO
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Wojciech Szelachowski
Autor: Wojciech Szelachowski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: KSIĘGA DOBREJ NADZIEI
Teatr: Teatr "Groteska" w Krakowie
Reżyser: Adolf Weltschek
Autorzy: Jan Burnat Adolf Weltschek

l.

Tytuł: LA KUKARACZA
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Krystian Kobyłka
Autor: Żywia Karasińska-Fluks

m.

Tytuł: MAGICZNE IMIĘ
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Wiesław Hejno
Autor: Urszula Kozioł

o.

Tytuł: O UBOGIM SZEWCU I CHCIWYM MŁYNARZU
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Zbigniew Niecikowski
Autor: Gustaw Morcinek

p.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa dla teatru za spektakl
Nagroda dla Piotra Tomaszuka za reżyserię
Nagroda dla Joanny Kasperek za rolę Cyganichy
Tytuł: PASJA ZABŁUDOWSKA
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autor: Piotr Tomaszuk
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: PATERNOSTER
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Marek Fiedor
Autor: Helmut Kajzar
Tytuł: PODWÓRKO MARZEŃ
Teatr: Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autor: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Nagroda dla Joanny Szczepkowskiej za rolę Contessy
Tytuł: PORTRET WENECKI
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Autorzy: Agnieszka Lipiec-Wróblewska Gustaw Herling-Grudziński
Tytuł: PORWANIE
Teatr: Scena na Piętrze w Poznaniu
Reżyser: Zdzisław Wardejn
Autor: Hanna Kowalewska
Tytuł: PORWANIE W TIUTIURLISTANIE
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Irena Dragan
Autorzy: Irena Dragan Wojciech Żukrowski
Tytuł: POŻEGNANIE
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Michał Znaniecki
Autor: Wilam Horzyca
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Antoniny Choroszy za rolę Grety
Nagroda dla Witolda Dębickiego za rolę Ojca
Tytuł: PUŁAPKA
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Krzysztof Babicki
Autor: Tadeusz Różewicz

r.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: RZEŹNIA
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Bartosz Zaczykiewicz
Autor: Sławomir Mrożek

s.

Tytuł: SŁOWICZA WYSPA
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Wojciech Wieczorkiewicz
Autor: Władysław Wojciechowski
Tytuł: SONET (KRAINA KŁAMCZUCHÓW)
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Jacek Andrucki
Autor: Maciej Wojtyszko

t.

Tytuł: TAJEMNICE OLSZTYŃSKIEGO ZAMKU
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Krystyna Jakóbczyk
Autor: Krystyna Jakóbczyk

u.

Nagroda dla Domana Nowakowskiego za sztukę
Wyróżnienie dla Marcina Kołodyńskiego za rolę Bartka
Tytuł: USTA MICKA JAGGERA
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Michał Kwieciński
Autor: Doman Nowakowski

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki
Jan Bratkowski
Włodzimierz Fełenczak
Krzysztof Kumor
Jan Skotnicki
Małgorzata Szum

Jury

Maciej Prus (przewodniczacy)
Sławomira Łozińska
Krzysztof Domagalik
Tadeusz Nyczek
Joanna Szczepkowska
Lech Śliwonik

Komisja finansowa

Sławomira Łozińska (przewodniczacy)
Zbigniew Libera
Mieczysław Marszycki
Bogdan Potocki
Bożena Sawicka
Genowefa Szmuc

Autorzy