Janusz Opryński

Reżyser teatralny, twórca działającego od 1976 r. Teatru Provisorium, przez 25 lat pełnił funkcję dyrektora artystyczno-programowego Centrum Kultury w Lublinie. Współzałożyciel Festiwalu „Konfrontacje Teatralne”, którego jest dyrektorem artystycznym. Współautor największych sukcesów Teatru Provisorium: wespół z Kompanią „Teatr” „Ferdydurke” wg Witolda Gombrowicza, „Do piachu” wg Tadeusza Różewicza, „Trans Atlantyk” wg Witolda Gombrowicza. Równolegle z pracą teatralną realizuje projekty: „Jak żyć?” – cykl spotkań z filozofami, pisarzami i intelektualistami oraz „Zagdaka Gościnności: Odyseja”. W 2010 r. Opryński organizuje „Próby z Dostojewskim”, podczas których prezentowano fragmenty „Braci Karamazow” w tłumaczeniu prof. Cezarego Wodzińskiego. Na podstawie nowego przekładu przygotowuje adaptację i spektakl. Po sukcesie „Braci Karamazow”, realizacji telewizyjnej spektaklu reżyser przystąpił do pracy nad monumentalną powieścią Jacka Dukaja „Lód”. Premiera autorskiej adaptacji scenicznej miała miejsce we wrześniu 2013 roku. W 2016 roku odbyła się premiera sztuki „Punkt Zero: Łaskawe” na podstawie powieści „Łaskawe” Jonathana Littella wraz z cytatami z Wasilija Grosmanna „Życie i los” i „Wszystko płynie”.

Reżyserował swoje adaptacje w Teatrze Polskim w Bielsku Białej – spektakl „św. Idiota” i w Teatrze Polskim w Warszawie – spektakl „W oczach Zachodu”. W 2019 roku na deskach Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu wyreżyserował adaptacją tekstu Michaiła Bułhakowa w najnowszym przekładzie Przebindów, spektakl „Wszystko płynie” w Teatrze Soho w Warszawie i spektakl „Biesy” wg własnej adaptacji w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy w koprodukcji z Centrum Kultury w Lublinie. Wyreżyserował także spektakl „Klątwa” wg Stanisława Wyspiańskiego we współpracy z Fundacją „Kresy 2000”, spektakl muzyczny „Wieczorem” produkowany przez Teatr Stary w Lublinie, jest również autorem projektu teatralno – literackiego „Czytanie Sztukmistrza z Lublina’” realizowanego na dziedzińcu Archiwum Państwowego w ramach Festiwalu „Sztukmistrze” w Lublinie oraz „Obywatele Wschodniej 50” zrealizowanego w 2014 r. w ramach Festiwalu 4. Kultur w Łodzi.

Jest laureatem m.in.: Nagrody Artystycznej Miasta Lublin, tytułu Ambasadora Lubelszczyzny, Nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”, nagrody „Gwarancja Kultury” przyznawaną przez TVP Kultura oraz Złotego Medalu Gloria Artis przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi dla kultury polskiej.

fot. Michał Jadczak