25. Konkurs oczami Komisji Artystycznej – rozmowa w „Dialogu”

25. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za nami. Czas na podsumowanie – w miesięczniku „Dialog” ukazała się rozmowa z członkami konkursowej Komisji Artystycznej: Zuzanna Berendt, Dominik Gac, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski i Sandra Szwarc.

” MORAWSKI: Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to okazja, by obejrzeć teatr, jakiego na co dzień chyba nie oglądamy. Na przykład teatr dla dzieci i młodzieży. Mam wrażenie, że jest on słabo opisywany, a jeżeli jest – to raczej w wąskim kręgu. W związku z tym jest to okazja, by o tym teatrze porozmawiać, bo – jak zwykle – sporo było w tym sezonie zgłoszonych przedstawień, zwłaszcza dla dzieci, a co więcej stanowią one mniej więcej połowę spektakli, które zakwalifikowaliśmy do finału. Mamy Dzikiego z Wałbrzycha, Kwiat paproci z Teatru im. Słowackiego w Krakowie, mamy Thriller z warszawskiego Nowego, Stasia i Złą Nogę z Teatru Śląskiego w Katowicach, wreszcie Pod adresem marzeń z Kielc. Jest tego trochę, a widzieliśmy przecież znacznie więcej. Jakie są wasze wrażenia z obejrzanych spektakli?

GAC: Skoro wśród dwunastu finałowych spektakli pięć to przedstawienia dla dzieci i młodzieży, to można powiedzieć, że ten teatr jest na takim samym poziomie, jak teatr dla dorosłych. Nie jestem jednak tej tezy pewien, ponieważ jedne z najgorszych doświadczeń konkursowych spotkały mnie właśnie na spektaklach dla dzieci. (…)”

Całość rozmowy na stronie miesięcznika i na e-teatrze– zachęcamy do lektury!