Grand Prix, główna nagroda aktorska i za reżyserię oraz pięć wyróżnień indywidualnych – wielkim zwycięzcą jubileuszowej, 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej okazał się spektakl „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach.
Po obejrzeniu 12 spektakli, które zakwalifikowane zostały się do finału
tegorocznej edycji Konkursu, jury w składzie: Krzysztof Babicki, Michał
Kotański, Jacek Kopciński, Paweł Płoski oraz Anna Wakulik (przewodnicząca),
przyznało osiem nagród głównych i sześć wyróżnień. Zdecydowanymi zwycięzcami
okazali się twórcy spektaklu „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”, którzy
otrzymali aż pięć wyróżnień i trzy nagrody główne, w tym tę najważniejszą –
Grand Prix dla najlepszego spektaklu w Konkursie.
Do Michała Siegoczyńskiego trafiła nagroda za reżyserię „Najmrodzkiego…” (tekst: Michał Siegoczyński), a do Mariusza Ostrowskiego – odtwarzającego główną rolę w spektaklu – nagroda aktorska. Za najlepszą aktorkę jury uznało Oksanę Czerkaszynę, grającą w spektaklu „Lwów nie oddamy” (tekst: Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski i Mirosław Wlekły). Spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie był drugim największym zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu – do aktorów: Oksany Czerkaszyny, Dagny Cipory, Małgorzaty Machowskiej, Mateusza Mikosia, Piotra Mieczysława Napieraja, Jacka Sotomskiego i Roberta Żurka, trafiła bowiem także nagroda zespołowa.
Najlepszą scenografię i muzykę jury dostrzegło w spektaklu „Pod
adresem marzeń” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Nagroda za
scenografię powędrowała do Marka Zákosteleckiego, a nagroda za muzykę do
Martina Husovskiego.
W 25. edycji Konkursu przyznano również sześć wyróżnień aktorskich. Pięć trafiło
w ręce aktorów spektaklu „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” – Izabeli
Baran, Karoliny Olgi Burek, Aleksandry Maj, Dominiki Majewskiej oraz
Przemysława Chojęty. Szóste wyróżnienie powędrowało do Doroty Furmaniuk za rolę
w spektaklu „Dziki” z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w
Wałbrzychu.
Nagrodę im. Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, otrzymał w tym roku Paweł Tomaszewski za rolę w spektaklu „Król” Szczepana Twardocha w adaptacji Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Anna Wakulik, przewodnicząca jury, zwróciła uwagę, że spektakl „Najmrodzki…” wygrał jednogłośnie. – A to dlatego, że jest teatrem, dla którego podstawą jest słowo… słowo, które działa na scenie. [spektakl] Nie jest lingwistyczną zabawą do analizowania na uniwersytetach, nie jest próbą wybrnięcia z zadania „jak napisać coś na zamówienie, udając, że temat mnie obchodzi”. A i takie teksty zdarzyły się w finale. Na scenie w Gliwicach ożyły wszystkie postaci, każdy aktor miał swoje pięć minut. Publiczność pokochała postać Najmrodzkiego graną przez Mariusza Ostrowskiego. I nie nudziliśmy się ani chwili przez – uwaga – 220 minut!
Już po raz piąty swoje nagrody przyznała również Komisja Artystyczna, która wybiera finałowe spektakle. W tym roku w jej składzie znaleźli się: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Zuzanna Berendt, Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski i Sandra Szwarc. Komisja zdecydowała o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród za najlepszy tekst w Konkursie autorom: Magdalenie Drab za teksty „Dzielni Chłopcy” i „Wyzwolenia” oraz Przemysławowi Pilarskiemu za teksty „Horroł szał”, Reality Show(s)” i „Wracaj”. Komisja wyróżniła także dwie młode autorki za oryginalne prace scenariuszowo-dramaturgiczne. Wyróżnienia otrzymały: Katarzyna Błaszczyńska oraz Klaudia Hartung-Wójciak.
Jubileuszowy finał Konkursu miał specjalną oprawę, nie zabrakło też wspomnień związanych z poprzednimi edycjami. Była również niespodzianka – nagroda specjalna dla osoby, która z Konkursem związana jest od wielu lat i która przygotowuje skrupulatne konkursowe statystyki. Nagrodę tę otrzymał Andrzej Lis.
W tym roku do Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zostało zgłoszonych 130 przedstawień z 81 teatrów. Komisja Artystyczna wskazała finałową dwunastkę oraz 53 spektakle, które mogą ubiegać się o prawo do refundacji kosztów produkcji.
– Świętujący w tym roku 25-lecie Konkurs, powołany przez Kazimierza Dejmka, ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki, był początkowo koordynowany przez Ministerstwo i ZASP, następnie przez Teatr Narodowy i od 17. edycji przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wielkim sukcesem Konkursu jest stale rosnące zainteresowanie środowiska teatralnego, o czym świadczy ogromna liczba zgłoszeń i zbudowany w ciągu ćwierćwiecza olbrzymi prestiż – podkreśliła Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego.
___________
Organizatorami Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.