Łukasz Czuj

Reżyser teatralny, scenarzysta, projektant wystaw narracyjnych

Autor ponad 50 spektakli teatralnych, widowisk muzycznych, projektów filmowych i multimedialnych – w większości stworzonych w oparciu o własne scenariusze.
Karierę teatralną rozpoczął realizacją widowisk plenerowych: „Krakowisko” (rok 1992, Miesiąc Kultury Europejskiej, we współpracy z Piotrem Skrzyneckim i Piwnicą pod Baranami) i „Noc chasydów” (zrealizowanego na zamówienie Festiwalu Kultury Żydowskiej w roku 1995). Od debiutu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie – spektaklem „Tango Oberiu 1928” (rok 1997– nagroda za scenariusz i reżyserię na Festiwalu w Zabrzu, nominacja do Paszportu Polityki i wiele innych wyróżnień) łączy pracę w teatrach zawodowych z tworzeniem przedsięwzięć niezależnych.
Najważniejsze spektakle to „Symfoniczna wazelina 1917” i „Opowieści 11 katów” Teatr Ludowy w Krakowie, „Sen pogodnego karalucha” Teatr Mniejszy oraz Teatr im. Słowackiego w Krakowie (nagrodzony na festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie),”Dwa” Teatr Wybrzeże w Gdańsku, „Gombrowicz. Opereta Muerta” Teatr Studio w Warszawie, „Bal u Wolanda” i „Przygoda damskiego fryzjera” Teatr Rozrywki w Chorzowie, „Cafe Panika” i „Dawno temu w Odessie” Teatr Współczesny we Wrocławiu, „Rewizor” Teatr Polski w Bielsku („Laur Dembowskiego” za osiągnięcia teatralne w roku 2010)., „Komedia Obozowa” Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy (Grand Prix na festiwalu „Bez Granic” w Cieszynie 2013). „Leningrad” Teatr Piosenki we Wrocławiu (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Zderzenia w Kłodzku 2011), „Siekiera” – Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, „Berlin, czwarta rano” i „Sofia de Magico” oraz „Nowy Jork. Prohibicja” w Teatrze Roma w Warszawie, „Noc w Kosmosie” w Teatrze im. Horzycy w Toruniu.  Klub samotnych serc Portofino” Teatr im. Fredry w Gnieźnie, „Dom spokojnej młodości” i „Miłość w Leningradzie” Teatr Miejski w Gliwicach, „Lekcja tańca w Zakładzie Weselno -Pogrzebowym pana Bamby” koprodukcja Teatr Miejski i Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy, „Krakowska Lekkość Bytu” Teatr Ludowy, „Prosna – kryminał muzyczny” Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 2016-2019 dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gliwicach. W trakcie trzech lat kadencji zbudował nowy zespół artystyczny oraz program, powstałej po przekształceniu z Teatru Muzycznego, sceny dramatycznej w Gliwicach. Teatr w tym czasie zrealizował 25 premier, zwieńczeniem programu był wielki sukces spektaklu „Najmrodzki czyli dawno temu w Gliwicach” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego – uhonorowany szeregiem nagród wraz z Grand Prix na 25 Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w roku 2019. W latach 2008-2010 razem z Michałem Urbanem główny twórca aranżacji plastyczno-multimedialnej wystawy stałej „Kraków czas okupacji 1939-1945” w Fabryce Schindlera w Krakowie – uhonorowanej nagrodą Sybilla 2011 dla najważniejszego wydarzenia muzealnego w Polsce. Ekspozycję od momentu otwarcia odwiedziło ponad 1.200,000 widzów, pochlebne recenzje ukazały się w wielu prestiżowych wydawnictwach w Europie i USA. Współautor projektu wystawy „Historia Górnego Śląska” w Muzeum Śląskim w Katowicach – otwartej w czerwcu 2015 (nagrodzonego I nagrodą w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Śląskie w roku 2012) oraz wystawy historycznej w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.
Założyciel i dyrektor Centrum Dramaturgii Polskiej w Krakowie (1996– 2000), pierwszej w Polsce niezależnej instytucji zajmującej się współczesną dramaturgią polską. Działalność Centrum obejmowała: organizację sesji warsztatowych („Pisanie dla teatru”, „Pisanie dla telewizji”’ „Języki współczesności”), ocenę nadsyłanych tekstów oraz publikację periodyku Dramaturgia Polska (ukazało się 6 numerów).
Redaktor naczelny i założyciel periodyków artystycznych: Krakowski Kurier Kulturalny (1991–1992), Szkice – pismo artystyczne (1992–1994), Dramaturgia Polska (1997–2000).

Twórca licznych projektów muzycznych oraz wydawnictw fonograficznych. M.in. „Królowej Nocy” (Złota Płyta w roku 2004, najlepszy spektakl muzyczny roku 2004), „Pana Kazimierza” (ponad 7000 sprzedanych płyt), „Sofii de Magico” (premiera w czerwcu 2015 w prestiżowym wydawnictwie For Tune).

Autor brał udział w edycji:
29. edycja (2022/2023)
28. edycja (2021/2022)