3. edycja (1996/1997)

Spektakle

a.

Tytuł: A SŁÓW MIAŁABYM TYLE...
Teatr: Teatr Zależny w Krakowie
Reżyser: Beata Wojciechowska
Autor: Jacek Milczanowski

b.

Tytuł: BAŚŃ O SMOKU STRACHOCIE
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Wiesław Hejno
Autor: Krzysztof Kopka
Tytuł: BIOGRAFIA
Teatr: Miejski Ośrodek Kultury w Rudzie Śląskiej
Reżyser: Stanisław Bieniasz
Autor: Stanisław Bieniasz
Tytuł: BUM CYK CYK KABARECIK
Teatr: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Reżyser: Janina Keszkowska, Michał Rosiński
Autor: Michał Rosiński

c.

Tytuł: CHRYSTUS Z BËTOWA, CZYLI ZABIJANIE STAREGO ROKU
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Jarosław Ostaszkiewicz
Autor: Jarosław Ostaszkiewicz
Tytuł: CHŁOPIEC, ANIOŁ I PIES
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Bogusław Kierc
Autor: Bogusław Kierc
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda aktorska dla Mariusza Benoit za rolę Adama - łącznie z nagrodą dla tego samego aktora za rolę Tadeusza R. w inscenizacji poematu Tadeusza Różewicza „Francis Bacon...” w Teatrze Studio w Warszawie
Wyróżnienie dla Marka Bukowskiego za sztukę
Tytuł: CIAŁOPALENIE
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Władysław Kowalski
Autor: Marek Bukowski
Tytuł: CISZA, CZYLI ŻART FILOZOFICZNY
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Jerzy Król
Autor: Robert Dudzik
Tytuł: CUD NA GREENPOINCIE
Teatr: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Zbigniew Lesień
Autor: Edward Redliński
Tytuł: CZAPA, CZYLI ŚMIERĆ NA RATY
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Piotr Szulkin
Autor: Janusz Krasiński

d.

Tytuł: DOM NA GRANICY
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Andrzej Jakimiec
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: DORADCY KRÓLA HYDROPSA
Teatr: Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autorzy: Stanisław Lem Irena Pikiel
Nagroda dla Magdaleny Dipont za scenografię
Nagroda dla Łukasza Kośmickiego za zdjęcia
Nagroda dla Romana Tarwackiego za scenografię
Tytuł: DRUGIE ZABICIE PSA
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Tomasz Wiszniewski
Autor: Marek Hłasko
Tytuł: DWIE MORGI UTRAPIENIA
Teatr: Teatr Kwadrat w Warszawie
Reżyser: Jan Kobuszewski
Autor: Marek Rębacz

f.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda aktorska dla Mariusza Benoit za rolę Tadeusza R. - łącznie z nagrodą dla tego samego aktora za rolę Adama w sztuce Marka Bukowskiego „Ciałopalenie” w Teatrze Powszechnym w Warszawie
Tytuł: FRANCIS BACON, CZYLI DIEGO VELÁZQUEZ NA FOTELU DENTYSTYCZNYM
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Jerzy Grzegorzewski
Autorzy: Jerzy Grzegorzewski Tadeusz Różewicz

g.

Tytuł: GĘSI ZA WODĄ
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Bogdan Augustyniak
Autor: Jarosław Abramow-Newerly

k.

Nominacja spektaklu do finał
Tytuł: KARTOTEKA
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Tadeusz Różewicz
Tytuł: KETCHUP SCHROEDERA
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Filip Zylber
Autor: Doman Nowakowski
Tytuł: KOCHANKA
Teatr: Scena na Piętrze w Poznaniu
Reżyser: Grzegorz Skurski
Autor: Grzegorz Skurski
Nagroda dla Zbigniewa Zapasiewicza za rolę Igora
Tytuł: KONCERT
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Janusz Dymek
Autor: Feliks Falk
Tytuł: KOWAL MALAMBO
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Paweł Łysak
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Tytuł: KOZIOŁEK MATOŁEK
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Czesław Sieńko
Autorzy: Kornel Makuszyński Czesław Sieńko
Tytuł: KRAINA MĄDROŚCI
Teatr: Teatr Zwierciadło w Łodzi
Reżyser: Krzysztof Kaczmarek
Autor: Małgorzata Kaczmarek
Tytuł: KRÓLEWSKI BŁAZEN
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Janusz Hamerszmit
Autor: Janusz Wasylkowski

l.

Tytuł: LALEK
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Marek Pasieczny
Autor: Zbigniew Herbert
Tytuł: LALEK
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Wiesław Górski
Autor: Zbigniew Herbert

m.

Tytuł: MISTRZ
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Autor: Krzysztof Rutkowski
Tytuł: MŁODA ŚMIERĆ
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Tomasz Sobczak
Autor: Grzegorz Nawrocki

n.

Tytuł: NIEUDACZNICY
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Grzegorz Mrówczyński
Autor: Grzegorz Mrówczyński
Tytuł: NOCNE ŻYCIE
Teatr: Scena Dramatyczna „Wizjer” w Gliwicach
Reżyser: Irena Kobierzyńska-Skrzekut
Autor: Anna Strońska

o.

Tytuł: O JANKU WĘDROWNICZKU - wg Marii Konopnickiej
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi
Reżyser: Halina Borowiak
Autorzy: Halina Borowiak Maria Konopnicka
Tytuł: ONA
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Paweł Miśkiewicz
Autor: Rafał Maciąg
Tytuł: O ZWYRTALE MUZYKANCIE, CZYLI JAK SIĘ STARY GÓRAL DOSTAŁ DO NIEBA
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Bohdan Głuszczak
Autor: Jan Wilkowski

p.

Tytuł: PANI SZYMBORSKIEJ PORĘCZ - poezja Wisławy Szymborskiej oraz proza Platona i Eklezjasty
Teatr: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Reżyser: Stefan Szlachtycz
Autorzy: Stefan Szlachtycz Wisława Szymborska Platon Eklezjasta
Nominacja spektaklu do finał
Nagroda dla Waldemara Wolańskiego za tekst i reżyserię
Wyróżnienie dla Marii Balcerek za scenografię
Tytuł: PAN TWARDOWSKI
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Waldemar Wolański
Autor: Waldemar Wolański
Tytuł: PARKING
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Jerzy Sopoćko
Autor: Antoni Bolesław Fac
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Jana Polewki za oprawę plastyczną spektaklu
Tytuł: PLANETA LEMIA, CZYLI NIEZIEMSKIE PODRÓŻE TRURLA I KLAPAUCJUSZA
Teatr: Teatr "Groteska" w Krakowie
Reżyser: Adolf Weltschek
Autorzy: Stanisław Lem Adolf Weltschek
Tytuł: PORWANIE BALTAZARA GĄBKI
Teatr: Teatr Polski w Szczecinie
Reżyser: Adam Opatowicz
Autorzy: Stanisław Pagaczewski Henryk Banasiewicz Czesław Białczyński
Nominacja spektaklu do finał
Nagroda dla teatru za spektakl
Nagroda aktorska dla Joanny Kasperek za rolę Kłoski
Wyróżnienie dla Sebastiana Majewskiego za reżyserię
Tytuł: PRAWIEK I INNE CZASY
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Sebastian Majewski
Autorzy: Olga Tokarczuk Piotr Tomaszuk Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski
Tytuł: PRÓBY. TEATR NA ŻYWO
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Piotr Szczerski
Autor: Bogusław Schaeffer
Nagroda dla Laco Adamika za reżyserię
Nagroda dla Barbary Kędzierskiej za scenografię
Nagroda dla Michała Pawlickiego za drugoplanową rolę Rabina Provenzalo
Nagroda dla Jerzego Satanowskiego za muzykę
Wyróżnienie dla Laco Adamika i Ewy Marrodan za adaptację
Wyróżnienie dla Bartosza Opani za rolę Eliego
Wyróżnienie dla Jacka Petryckiego za zdjęcia
Tytuł: PRZYBYSZ Z NARBONY
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Laco Adamik
Autorzy: Julian Stryjkowski Ewa Marrodan Laco Adamik

r.

Nominacja spektaklu do finał
Wyróżnienie dla Marty Tomczak za scenografię
Wyróżnienie dla Waldemara Wolańskiego za reżyserię
Rekomendacja do nagrania i emisji telewizyjnej
Tytuł: RÓŻOWY WUJEK
Teatr: Teatr Lalek "Arlekin" im. Henryka Ryla w Łodzi
Reżyser: Waldemar Wolański
Autor: Jan Wołek

s.

Tytuł: SAMOOBRONA. KONIEC PÓŁ ŚWINI
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Marcin Jarnuszkiewicz
Autor: Helmut Kajzar
Tytuł: SEMIRAMIDA
Teatr: Teatr Współczesny w Warszawie
Reżyser: Erwin Axer
Autor: Maciej Wojtyszko
Tytuł: STRACHY I STRASZYSKA SIR WILLIAMA
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Paweł Szumiec
Autor: Paweł Szumiec
Tytuł: SZYMBORSKA LEKCJA W STYLU BUFFO
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Piotr Szczerski
Autorzy: Wisława Szymborska Maria Wójcikowska

ś.

Wyróżnienie dla Andrzeja Zawady za adaptację
Tytuł: ŚLEDZTWO
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Waldemar Krzystek
Autorzy: Stanisław Lem Andrzej Zawada
Tytuł: ŚNIEŻYNEK
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Zbigniew Niecikowski
Autor: Artur Daniel Liskowacki

t.

Tytuł: TANGO
Teatr: Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej w Warszawie
Reżyser: Zdzisław Wardejn
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: TANGO
Teatr: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Reżyser: Jan Buchwald
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: TEATRZYK „ZIELONA GĘŚ” PRZEDSTAWIA...
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Ryszard Major
Autor: Konstanty Ildefons Gałczyński
Tytuł: TU SIĘ URODZIŁEM
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Jan Maciejowski
Autorzy: Włodzimierz Odojewski Jan Maciejowski

w.

Tytuł: WSZYSCY KOCHAMY BARBIE
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Krzysztof Rościszewski
Autor: Jerzy Niemczuk

z.

Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla Jacka Suta za reżyserię
Tytuł: ZIELONE RĘKAWICE
Teatr: Teatr Studyjny '83 im. Juliana Tuwima w Łodzi
Reżyser: Jacek Sut
Autor: Tymoteusz Karpowicz
Nominacja spektaklu do finał
Nagroda dla Jacka Głomba za reżyserię
Rekomendacja do nagrania i emisji telewizyjnej
Tytuł: ZŁY
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Jacek Głomb
Autorzy: Leopold Tyrmand Jacek Głomb

ż.

Tytuł: ŻYJ, DANIELU!
Teatr: Agencja Biliczak w Gdańsku
Reżyser: Jacek Gierczak
Autor: Władysław Zawistowski

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Bożena Winnicka
Tomasz Kubikowski
Andrzej Lis
Cezary Morawski
Jacek Sieradzki

Jury

Władysław Terlecki (przewodniczacy)
Henryk Bieniewski
Barbara Borys-Damięcka
Jan Englert
Ireneusz Guszpit
Zofia de Ines
Włodzimierz Odojewski
Jacek Sieradzki
Bożena Winnicka
Grzegorz Wiśniewski

Komisja finansowa

Antoni Kończal
Zbigniew Libera
Mieczysław Marszycki
Bożena Sawicka
Genowefa Szmuc
Bogdan Potocki

Autorzy