4. edycja (1997/1998)

Spektakle

a.

Nagroda aktorska dla Krzysztofa Globisza za rolę Alka
Tytuł: ALEK
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Paweł Woldan
Autorzy: Jan Józef Szczepański Lesław Skuza

c.

Tytuł: CZYŚCIEC
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Janusz Kijowski

d.

Tytuł: DOG
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Bożena Suchocka-Kozakiewicz
Autor: Asja Łamtiugina
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: DOM WARIATÓW
Teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Reżyser: Marek Koterski
Autor: Marek Koterski
Tytuł: DON KICHOT ULECZONY - wg Miguela de Cervantesa
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Jacek Głomb
Autorzy: Krzysztof Kopka Miguel de Cervantes
Tytuł: DYJALOGI O NARODZENIU I ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM - wg Wacława Potockiego
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Tadeusz Kijański
Autorzy: Tadeusz Kijański Wacław Potocki
Tytuł: DZIAŁKA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Teatr: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Reżyser: Anna Osławska, Zbigniew Osławski
Autorzy: Anna Osławska Zbigniew Osławski

g.

Tytuł: GOŁA BABA
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Agnieszka Glińska
Autor: Joanna Szczepkowska

h.

Tytuł: HANEMANN
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Sebastian Majewski
Autor: Stefan Chwin

j.

Tytuł: JĘZOŁÓW
Teatr: Teatr Staromiejski w Warszawie
Reżyser: Maciej Wojtyszko
Autor: Krzysztof Kalczyński

k.

Tytuł: KIBEL
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Katarzyna Deszcz
Autor: Ewa Lachnit
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: KOCHAM. NAS TROJE
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Anna Augustynowicz
Autor: Marek Koterski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: KOSMOS
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Waldemar Śmigasiewicz
Autorzy: Waldemar Śmigasiewicz Witold Gombrowicz
Nagroda dla Sławomira Mrożka za sztukę
Nagroda dla Michała Kwiecińskiego za reżyserię
Nagroda dla Magdaleny Maciejewskiej za scenografię i kostiumy
Nagroda dla Krzysztofa Ptaka za zdjęcia
Nagroda dla Bolesława Rawskiego za muzykę
Nagroda aktorska dla Andrzeja Seweryna za rolę Krawca
Nagroda aktorska dla Krzysztofa Globisza za rolę Ekscelencji
Wyróżnienie dla Cezarego Kosińskiego za rolę Karlosa
Tytuł: KRAWIEC
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Michał Kwieciński
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: KRÓLEWNA I NIEDŹWIEDŹ
Teatr: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Reżyser: Michał Rosiński
Autor: Michał Rosiński
Tytuł: KWIATY DLA OFELII
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Wojciech Zeidler
Autor: Bohdan Korzeniewski

m.

Tytuł: MIŁOŚĆ DO TRZECH POMARAŃCZY - wg Carlo Gozziego
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Zbigniew Głowacki
Autorzy: Zbigniew Głowacki Carlo Gozzi
Tytuł: MŁODA ŚMIERĆ
Teatr: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Reżyser: Jan Buchwald
Autor: Grzegorz Nawrocki

n.

Tytuł: NARKOMANKA
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Barbara Guzińska
Autorzy: Barbara Guzińska Barbara Rosiek
Wyróżnienie dla Bohdana Łazuki za drugoplanową rolę Dołęgi
Tytuł: NETTA
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Kazimierz Kutz
Autor: Eustachy Rylski

o.

Tytuł: OBRAŻENI
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Andrzej Rozhin
Autor: Ewa Lachnit
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Tadeusza Słobodzianka za sztukę
Nagroda dla Mikołaja Grabowskiego za reżyserię
Nagroda dla Krzysztofa Tyszkiewicza za scenografię i kostiumy
Wyróżnienie dla Błażeja Peszka za rolę Pekosia
Tytuł: OBYWATEL PEKOŚ - zmieniona wersja „Obywatela Pekosiewicza” Tadeusza Słobodzianka
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Mikołaj Grabowski
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Tytuł: OJCIEC-MATKA JAN MARIA KLATKIEWICZ
Teatr: Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Reżyser: Jarosław Ostaszkiewicz
Autorzy: Jarosław Ostaszkiewicz Dariusz Brzóska-Brzóskiewicz
Tytuł: O KASI, CO GĄSKI ZGUBIŁA
Teatr: Teatr Lalek Rabcio w Rabce
Reżyser: Grzegorz Kwieciński
Autor: Maria Kownacka
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Mikołaja Maleszy za kreację plastyczną spektaklu
Tytuł: OPOWIEŚCI Z KRÓLESTWA LAILONII DLA DUŻYCH I MAŁYCH
Teatr: Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie
Reżyser: Ewa Sokół-Malesza
Autorzy: Ewa Sokół-Malesza Leszek Kołakowski
Tytuł: OSMĘDEUSZE
Teatr: Krakowski Teatr Scena STU w Krakowie
Reżyser: Ziuta Zającówna
Autor: Miron Białoszewski

p.

Tytuł: PAN PLAMKA I JEGO KOT - na motywach opowiadania Carolyn Sloan
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Wojciech Wieczorkiewicz
Autorzy: Agnieszka Koecher-Hensel Carolyn Sloan
Tytuł: PAŃSTWO FAJNACKICH
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Wojciech Szelachowski
Autor: Wojciech Szelachowski
Tytuł: PIĘKNA I BESTIA
Teatr: Teatr Lalek "Arlekin" im. Henryka Ryla w Łodzi
Reżyser: David Syrotiak
Autor: Waldemar Wolański
Tytuł: PRAWIEK I INNE CZASY
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autorzy: Olga Tokarczuk Piotr Tomaszuk
Tytuł: PRZEGRYŹĆ DŻDŻOWNICĘ
Teatr: Scena na Piętrze w Poznaniu
Reżyser: Andrzej Chyra
Autor: Katarzyna Grochola
Tytuł: PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH
Teatr: Teatr Lalek Guliwer w Warszawie
Reżyser: Włodzimierz Fełenczak
Autorzy: Włodzimierz Fełenczak Hanna Januszewska Barbara Dohnalik

r.

Tytuł: RECENZENT NAPRAWDĘ TEATRALNY
Teatr: Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej w Warszawie
Reżyser: Omar Sangare
Autor: Omar Sangare
Tytuł: REKONSTRUKCJA POETY
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Bogusław Kierc
Autorzy: Bogusław Kierc Zbigniew Herbert

s.

Tytuł: SAMOBAJKA
Teatr: Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autor: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Tytuł: SIEMKA
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Bogdan Ciosek
Autorzy: Bogdan Ciosek Dariusz Kosiński
Tytuł: SŁAWEK I SŁAWKA
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Filip Zylber
Autor: Tomasz Łubieński
Tytuł: SŁUPNIK
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Andrzej Maria Marczewski
Autor: Andrzej Maria Marczewski
Tytuł: SOBÓTKA
Teatr: MG Production – Małgorzata Gudejko w Warszawie
Reżyser: Andrzej Guc
Autor: Grzegorz Walczak
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zbiorowa dla teatru za spektakl ze wskazaniem na walory artystyczne i edukacyjno-społeczne
Tytuł: SPOWIEDŹ W DREWNIE
Teatr: Teatr Stacja Szamocin w Szamocinie
Reżyser: Luba Zarembińska
Autor: Jan Wilkowski
Tytuł: STAN PO ZAPAŚCI
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Jerzy Markuszewski
Autorzy: Jacek Bocheński Hanna Marzańska Jerzy Markuszewski
Tytuł: SZOPA BETLEJEMSKA, CZYLI JASEŁKA POLSKIE NARODOWE NA ROK BIEŻĄCY
Teatr: Teatr Dramatyczny w Elblągu
Reżyser: Wojciech Siemion
Autor: Andrzej Jarecki
Tytuł: SZEHEREZADA, CZYLI DISCO-POLO LIVE!
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Andrzej Celiński
Autor: Krzysztof Jaworski

ś.

Nominacja tekstu do finału
Tytuł: ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY
Teatr: Teatr Polski w Szczecinie
Reżyser: Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz
Autor: Marian Pankowski
Tytuł: ŚMIESZNY STARUSZEK
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Stanisław Różewicz
Autor: Tadeusz Różewicz
Nominacja tekstu do finału
Wyróżnienie dla Jana Krzysztofczyka za sztukę
Tytuł: ŚWIĘCONE NA PÓŁ, PODZIAŁ
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Rafał Matusz
Autor: Jan Krzysztofczyk

t.

Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla Ewy Dałkowskiej za rolę Katii
Tytuł: TOMASZ MANN
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Aleksander Berlin
Autor: Jerzy Łukosz

w.

Tytuł: WEWNĘTRZNY ŚWIAT DAMAZOWA
Teatr: Teatr Mandala w Krakowie
Reżyser: Andrzej Sadowski
Autor: Andrzej Sadowski
Wyróżnienie dla Agnieszki Warchulskiej za rolę Raisy
Wyróżnienie dla Dariusza Kuca za zdjęcia
Tytuł: WNIEBOWSTĄPIENIE
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Roland Rowiński
Autorzy: Roland Rowiński Adolf Rudnicki
Wyróżnienie dla Jacka Petryckiego za zdjęcia
Tytuł: W POSZUKIWANIU ZGUBIONEGO BUTA
Teatr: Teatr Telewizji
Reżyser: Izabella Cywińska
Autorzy: Izabella Cywińska Wiesław Myśliwski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: WSZYSCYŚMY Z JEDNEGO SZYNELA
Teatr: Grupa Rafała Kmity w Krakowie
Reżyser: Rafał Kmita
Autor: Rafał Kmita
Tytuł: WYCINANKA DLA DWOJGA
Teatr: Teatr Własny Stanisławiak w Chorzowie
Reżyser: Grzegorz Stanisławiak
Autorzy: Krystyna Miłobędzka Lidia Majerczak-Stanisławiak

z.

Tytuł: ZABAWA
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Jacek Lecznar
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: ZABICIE CIOTKI
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Wiesław Górski
Autorzy: Andrzej Bursa Barbara Górska
Tytuł: ZBIÓR BZDUR, CZYLI DYMNY ŻONGLER DWUSTURĘKI - wg Wiesława Dymnego
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Marek Pacuła
Autor: Marek Pacuła
Tytuł: ZGUBNY NAŁÓG MIŁOŚCI
Teatr: Scena na Piętrze w Poznaniu
Reżyser: Roman Kordziński
Autor: Anna Strońska

ż.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: ŻELAZNA KONSTRUKCJA
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Maciej Wojtyszko
Autor: Maciej Wojtyszko
Tytuł: ŻYCIE WEWNĘTRZNE
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Andrzej Gałła
Autor: Marek Koterski

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Bożena Winnicka (przewodniczacy)
Andrzej Lis
Wojciech Majcherek
Cezary Morawski
Jacek Sieradzki

Jury

Władysław Terlecki (przewodniczacy)
Henryk Bieniewski
Maciej Englert
Zofia de Ines
Krzysztof Domagalik
Halina Winiarska

Komisja finansowa

Antoni Kończal
Zbigniew Libera
Mieczysław Marszycki
Bogdan Potocki
Bożena Sawicka
Genowefa Szmuc

Autorzy