6. edycja (1999/2000)

Spektakle

a.

Tytuł: AKROPOLIS WROCŁAWSKA. SZOPKA
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Wiesław Hejno
Autor: Henryk Jurkowski
Tytuł: AKT-ORKI - na podstawie sztuk „Gwiazda”, „Paternoster”, „Włosy błazna”
Teatr: Lothe-Lachman Videoteatr „Poza” w Warszawie
Reżyser: Piotr Lachmann
Autorzy: Piotr Lachmann Jolanta Lothe Helmut Kajzar

b.

Tytuł: BADER, TRZY DANIA
Teatr: Grupa niezależna w Teatrze „Groteska” w Krakowie
Reżyser: Rafał Maciąg
Autor: Rafał Maciąg
Tytuł: BALLADA CZERNIAKOWSKA, CZYLI BOSO, ALE W OSTROGACH
Teatr: Teatr Syrena w Warszawie
Reżyser: Tadeusz Wiśniewski
Autorzy: Stanisław Grzesiuk Barbara Borys-Damięcka
Tytuł: BIWAK POD GOŁYM NIEBEM (SZUKANIE BOGA)
Teatr: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyser: Jan Kulczyński
Autor: Marian Pankowski

c.

Nominacja tekstu do finału
Tytuł: CO SIĘ DZIEJE Z MODLITWAMI NIEGRZECZNYCH DZIECI?
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Anna Augustynowicz
Autor: Aneta Wróbel
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: CZWARTA SIOSTRA
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Agnieszka Glińska
Autor: Janusz Głowacki
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: CZWARTA SIOSTRA
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Władysław Kowalski
Autor: Janusz Głowacki

e.

Tytuł: EMIGRANCI
Teatr: Warszawska Inicjatywa Aktorska w Warszawie
Reżyser: Jerzy Zygmunt Nowak
Autor: Sławomir Mrożek

g.

Tytuł: GRA
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Cezary Domagała
Autorzy: Cezary Domagała Tomasz Bajerski

i.

Tytuł: IGRASZKI Z BAJKĄ
Teatr: Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autor: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Tytuł: INKASENT
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Henryk Rozen
Autor: Jerzy Niemczuk

j.

Tytuł: JAKI ŚMIESZNY JESTEŚ POD OKNEM... ZWIERZENIA ZYGMUNTA KONIECZNEGO
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Marek Pacuła
Autor: Marek Pacuła
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: JASIEK
Teatr: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu
Reżyser: Andrzej Maleszka
Autor: Andrzej Maleszka

k.

Tytuł: KOSMOS
Teatr: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Paweł Miśkiewicz
Autor: Witold Gombrowicz
Tytuł: KRAWIEC
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Tomasz Wysocki
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: KRÓLOWA KRAINY ŚNIEGU - na motywach baśni Hansa Christiana Andersena
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Zbigniew Lisowski
Autorzy: Zbigniew Lisowski Hans Christian Andersen

m.

Tytuł: MADEJOWE ŁOŻE - na motywach poematu Lucjana Rydla „Madejowe łoże” oraz baśni ludowej Zdzisława Nowaka
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Łomży
Reżyser: Jarosław Antoniuk
Autorzy: Jarosław Antoniuk Lucjan Rydel Zdzisław Nowak
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: MĘKA PAŃSKA W BUTELCE
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Wiesław Hołdys
Autor: Lidia Amejko
Tytuł: MOST KRÓLOWEJ JADWIGI
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Andrzej Maria Marczewski
Autorzy: Andrzej Maria Marczewski Jerzy Sulima-Kamiński

n.

Tytuł: NIEOBECNY – KILKA SCEN Z ŻYCIA RODZICÓW
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Jerzy Moszkowicz
Autor: Krystyna Chołoniewska

o.

Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla teatru za spektakl
Tytuł: OFIARA WILGEFORTIS - na motywach średniowiecznej legendy i powieści Olgi Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny”
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autorzy: Piotr Tomaszuk Olga Tokarczuk
Tytuł: OPERETKA
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Waldemar Śmigasiewicz
Autor: Witold Gombrowicz
Tytuł: OPOWIEŚCI PANA ANDERSENA - wg Hansa Christiana Andersena
Teatr: Teatr Lalek Rabcio w Rabce
Reżyser: Grzegorz Kwieciński
Autorzy: Grzegorz Kwieciński Hans Christian Andersen
Tytuł: OPOWIEŚĆ Z PRZYSZŁOŚCI
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Czesław Sieńko
Autor: Czesław Sieńko
Tytuł: O RYBAKU, ZŁOTEJ RYBCE I ŚPIĄCEJ KRÓLEWNIE - na motywach baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów
Teatr: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu
Reżyser: Zbigniew Kulwicki
Autorzy: Jerzy Rochowiak Jakub i Wilhelm Grimm

p.

Tytuł: PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Teatr: Teatr Dramatyczny w Elblągu
Reżyser: Wiesław Górski
Autorzy: Wiesław Górski Miron Białoszewski
Tytuł: PARZYŚCI
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Bogdan Tosza
Autor: Beata Dzianowicz
Tytuł: PIESZO
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Marcel Kochańczyk
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: PO NASZEMU
Teatr: Teatr Montownia w Warszawie
Reżyser: Teatr Montownia
Autor: Olgierd Świerzewski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: PORA ZBIORÓW
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Bogdan Ciosek
Autor: Stanisław Bieniasz
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla teatru za spektakl
Tytuł: POWRÓT
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Paweł Miśkiewicz
Autorzy: Paweł Miśkiewicz Jerzy Łukosz
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda główna dla teatru za spektakl
Nagroda dla Jana Bernada za pracę nad warsztatem wokalnym
Tytuł: PROROK ILJA
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Mikołaj Grabowski
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Tytuł: PRZYGODY ODYSEUSZA
Teatr: Teatr "Groteska" w Krakowie
Reżyser: Paweł Szumiec
Autor: Paweł Szumiec
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: PRZYSTANEK
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Marian Dworakowski
Autor: Olgierd Kajak

r.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: ROCK & TROLL
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Stanisław Tym
Autor: Stanisław Tym

s.

Tytuł: SZTUKA DO TRZECH RAZY
Teatr: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
Reżyser: Edmund Wojnarowski
Autor: Edmund Wojnarowski

t.

Tytuł: TAJEMNICZE ZNAKI
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Irena Dragan
Autorzy: Włodzimierz Ścisłowski Lech Konopiński
Tytuł: TANGO
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Piotr Kruszczyński
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: TANGO
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Krzysztof Babicki
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: TY ZA BLISKO...
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Marek Pasieczny
Autorzy: Marek Pasieczny Wacław Oszajca

w.

Nominacja tekstu do finału
Tytuł: WESELE RAZ JESZCZE
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Marek Pruchniewski
Tytuł: WIŚNIOWY CZAD
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Zdzisław Wardejn
Autor: Tomasz Szulakowski

z.

Tytuł: ZACZAROWANY KROKUS
Teatr: Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autor: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Tytuł: ZASZCZEPIŁEM MU TEGO MOTYLKA, PANOWIE - wg „Opowiadań Profesora Tutki”
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Marek Mokrowiecki
Autorzy: Marek Mokrowiecki Jerzy Szaniawski

ż.

Tytuł: ŻEGNAJ, JUDASZU
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Ryszard Major
Autor: Ireneusz Iredyński
Tytuł: ŻELAZNA KONSTRUKCJA
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Waldemar Śmigasiewicz
Autor: Maciej Wojtyszko

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Łukasz Drewniak
Krzysztof Kumor
Andrzej Lis
Wojciech Majcherek
Jacek Sieradzki
Małgorzata Szum

Jury

Izabella Cywińska
Sławomira Łozińska
Tadeusz Nyczek
Jan Skotnicki
Lech Śliwonik

Komisja finansowa

Sławomira Łozińska (przewodniczacy)
Zbigniew Libera
Mieczysław Marszycki
Bogdan Potocki
Bożena Sawicka
Genowefa Szmuc

Autorzy