Iwona Kusiak

Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (2004). Pracowała  jako kierownik literacki w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. (2006-2011) oraz w Teatrze Polskim w Warszawie. Dwukrotnie reprezentowała Polskę na INTERPPLAY’U – Europejskim Festiwalu Młodych Dramaturgów, w Berlinie i Péscu na Węgrzech. 

Autorka sztuk wystawianych m.in. w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie („Czekaj” reż. E. Żentara, „Żegnaj książę” reż. R. Matusz), w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku („Beauty 3.0” reż. R. Matusz) i w Tĕšinskim Divadle („Piękność dnia”, reż. A. Sadowski).  Dla gorzowskiej sceny napisała specjalnie dla reżysera Jacka Głomba pierwszą w Polsce sztukę o czarnym sporcie pt. „Zapach żużla”. Współautorka bajek: „Przebudzenie”, „Kopciuszek” (premiery w Teatrze im. Juliusza Osterwy) oraz „Inne Kaczątko” (wyróżnienie na XXI. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży). Autorka tekstów piosenek (m.in. do musicalu „Allo!Allo!”) oraz licznych adaptacji teatralnych.  Współautorka pierwszego w województwie lubuskim spektaklu dla dzieci od 1 roku życia pt. „Baju, baju mój naj-naju” oraz autorka bajek dla najmłodszych widzów pt. „Gniewko i Lubinka” (2017) oraz „Gniewko i Lubinka w krainie liter” (2019) wystawianych w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Obecnie na scenie gorzowskiego teatru grana jest  jej bajka dla dzieci pt. „Noso-rożek”, której tekst otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. 

Autorka projektów teatralnych i warsztatów dla dzieci oraz dorosłych (m.in. prowadząca warsztaty podczas 4 edycji programu Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego oraz MKiDN „Lato w Teatrze” oraz w ramach projektu „Teatralny powrót do korzeni” dla nauczycieli polonijnych w USA, realizowanego ze środków MEN w 2019 roku.)

W 2018 roku w ramach cyklu TEATROTEKA zrealizowany został spektakl telewizyjny na podstawie jej sztuki pt. „Beauty”. Tekst ten znalazł się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2010). W październiku 2019 r. na Scenie Kameralnej Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. odbyła się premiera monodramu jej autorstwa pt. „Nadbagaż”, napisanego specjalnie dla aktorki Karoliny Miłkowskiej-Prorok. Spektakl był prezentowany m.in. w Nowym Jorku, Bostonie, Berlinie, Londynie, Stratford, Warszawie, na festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie oraz na Międzynarodowym Festiwalu Monodramu w Albanii. 

W 2010 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Miasta Gorzowa za wybitne zasługi na rzecz miasta. 

Autor brał udział w edycji:
29. edycja (2022/2023)
27. edycja (2020/2021)