
Reżyser, autor scenariuszy teatralnych, twórca instalacji performatywnych, od 1 września 2024 roku pełni funkcję zastępcy dyrektorki do spraw artystycznych w Narodowym Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie, Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz kursu DOKPRO w Mistrzowskiej Szkole Wajdy. W okresie od stycznia 2022 roku do końca sierpnia 2024 roku był zastępcą dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.
Jakub Skrzywanek jest laureatem najważniejszych nagród teatralnych. Jego debiutancki spektakl „Cynkowi Chłopcy” z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu został nagrodzony Grand Prix na Festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu i podczas Festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych (2017). Za reżyserię spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” przygotowanego w Teatrze Polskim w Poznaniu, otrzymał Laur Konrada, główną nagrodę XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach i nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu „Boska Komedia” (2022) za oryginalne ujęcie tematu przedstawienia. Dokonania artystyczne reżysera w 2022 roku doceniono przyznając mu Paszport Polityki w kategorii Teatr. O spektaklach Jakuba Skrzywanka pisały m.in New York Times, Financial Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Jerusalem Post, czy L’Espresso.
Uznanie zdobyły również jego teksty dla teatru. Sztuki „Pogrom alfonsów, Warszawa 1905”, oraz „To my jesteśmy przyszłością!” znalazły się w półfinale konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Tekst „Dziewczyny z podziemia”, stworzony na podstawie wywiadów z afgańskimi uchodźczyniami, wystawiono w legendarnym teatrze Ilkhom w Taszkiencie, gdzie wzbudził ogromne emocje.
W styczniu 2022 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, zostając zarazem najmłodszym dyrektorem teatru w Polsce. Tworząc profil artystyczny tej instytucji stawiał na odkrywanie młodych artystek i poszukiwanie nowych języków teatru. Mottem jego kadencji była fraza „Teatr, który słucha”, sygnalizująca potrzebę nawiązania żywego dialogu teatru z publicznością oraz ścisły związek podejmowanych działań artystycznych z działaniami społecznymi i pedagogicznymi.
Jakub Skrzywanek był Dyrektorem Artystycznym 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt. Współpracuje stale z estońskim teatrem Vaba Lava, gdzie przygotowuje program, zapraszając ciekawych artystów z Europy Środkowej.
Autor brał udział w edycji:
31. edycja (2024/2025)
30. edycja (2023/2024)