Jakub Skrzywanek

Reżyser, autor, twórca instalacji performatywnych. Od stycznia 2022 roku dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Urodzony w 1992 roku we Wrocławiu, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz kursu DOK PRO w Mistrzowskiej Szkole Wajdy. Stale współpracuje z Teatrem Powszechnym w Warszawie i Teatrem Polskim w Poznaniu.

Stypendysta „Laboratorium Nowego Teatru” Teatru Nowego w Krakowie, oraz dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Wrocławia. Autor dramatów „Pogrom alfonsów, Warszawa 1905” oraz „To my jesteśmy przyszłością!”. Twórca spektakli dla dzieci i młodzieży, prowadzi warsztaty z grupami, o których teatr często zapomina, czego efektem jest m.in. pierwszy w Polsce serial podcastowy o lasach nieheteronormatywnej rodziny „Famila” (przygotowany z Teraz Poliż!), a także nagrodzony na międzynarodowym festiwalu Korczak spektakl dokumentalny stworzony z młodzieżą „To my jesteśmy przyszłością!”.

Debiutował spektaklem „Cynkowi Chłopcy” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, nagrodzonym Grand Prix na Festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu i M-Teatr w Koszalinie.

W „Kordianie” (Teatr Polski w Poznaniu) opowiadał m.in. o przemocy wobec kobiet. W ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego zapoczątkował „Tryptyk o przemocy”, który otwierał przygotowany w warszawskim Teatrze Powszechnym spektakl „Mein Kampf”, podejmujący polemikę z nazistowskim manifestem. Sztuka została pozytywnie odebrana m.in. przez Financial Times, New York Times, Der Freitag, Jerusalem Post, czy L’Espresso, była także prezentowana na międzynarodowych festiwalach (m.in Bergman Festival w Sztokholmie).

Kolejne spektakle Jakuba Skrzywanka oscylują w temacie rekonstrukcji biografii figur ważnych kulturowo i społecznie. W „Opowieściach niemoralnych” (Teatr Powszechny w Warszawie), odtworzono gwałt Romana Polańskiego, zaś w „Śmierci Jana Pawła II” (Teatr Polski w Poznaniu), w naturalistyczny sposób przedstawiono ostatnie godziny życia Karola Wojtyły.

Autor brał udział w edycji:
30. edycja (2023/2024)
29. edycja (2022/2023)