Justyna Bednarek

Absolwentka Szkoły Muzycznej 1. st. im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie, wydziału Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przez wiele lat pracowała jako redaktorka pism kobiecych. W roku 2004 wydała trzy wierszowane bajeczki o skrzacie Lenku („Lenek i podróż”, „Lenek i gwiazdka”, „Lenek i polowanie”), opublikowane przez Wydawnictwo Skrzat. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, wydane w 2015 roku przez Poradnię K, są jej powrotem do literatury dziecięcej. Zilustrowane przez Daniela de Latour, Skarpetki zdobyły kilka nominacji i nagród, m.in.: Nominacja do Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY, pierwsze miejsce w konkursie Przecinek i Kropka, organizowanym przez sieć salonów EMPIK, Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii literatury dziecięcej.
W roku 2016 ukazały się jej dwie kolejne książki: „Pięć sprytnych kun” z ilustracjami Daniela de Latour (nominacja do tytułu Książki Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY) oraz „W to mi graj. Bajki muzyczne”, z malarskimi grafikami Józefa Wilkonia. Wszystkie pozycje opublikowała Poradnia K.
W marcu 2017 roku ukazała się druga część skarpetkowej sagi, pod tytułem „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”, ponownie zilustrowana przez Daniela de Latour. Ponadto jej książka „Pan Kardan i przygoda z vetustasem” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a „Babcocha” została nominowana do tytułu Książki Roku 2018 przez Polską Sekcją IBBY.

Autor brał udział w edycji:
30. edycja (2023/2024)
29. edycja (2022/2023)