Michał Kmiecik

Dramatopisarz, dramaturg, reżyser. W latach 2014-16 dramaturg Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi. Jego pierwszą pracą w teatrze repertuarowym był pokaz „Until Lions Have Their Historians, Tales of the Hunt Shall Always Glorify the Hunter” na motywach lehrstücku Bertolta Brechta „Ten, który mówi tak”, zrealizowany wspólnie z Szymonem Adamczakiem i Natalią Burzyńską w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w ramach festiwalu „Walka Czarnucha z Europą” w 2011 roku. Jako reżyser debiutował w 2012 roku w Teatrze Dramatycznym w  Warszawie spektaklem „Kto zabił Alonę Iwanowną?” inspirowanym „Zbrodnią i karą” Fiodora Dostojewskiego oraz bieżącymi wydarzeniami społeczno-politycznymi. Reżyserował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Polskim w Poznaniu i Teatrze Śląskim w Katowicach. Jego sztuki były grane m.in. w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie. W 2021 roku w ramach rezydencji „Hello Darkness, My Old Friend” w Komunie Warszawa, której kuratorem był Markus Öhrn, wyreżyserował przedstawienie „Humans are Dead, We’re the Humans Now”.

Autor adaptacji „Przyjdzie Mordor i nas zje czyli Tajna historia Słowian” i „Siódemki” Ziemowita Szczerka, „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta oraz serii komiksów Bartosza i Tomasza Minkiewiczów „Wilq Superbohater” (wszystkie w reżyserii Remigiusza Brzyka) oraz „Rzeźni numer 5” Kurta Vonneguta (w reżyserii Marcina Libera).

Laureat Nagrody Głównej i Nagrody Publiczności za sztukę „Śmierć pracownika” w IV edycji konkursu „Metafory Rzeczywistości”, laureat Nagrody Głównej w IV edycji konkursu Komediopisanie za sztukę „Nam nie jest wszystko jedno. Krótki film zaangażowany. Historia wesoła a ogromnie przez to smutna albo na odwrót”. Jego sztuka „Wesele” została wyróżniona w IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a „Na krawędzi” w I edycji Aurory. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.

Laureat Stypendium Miasta Stołecznego Warszawy „Kulturalna Warszawa” za rok 2018 w dziedzinie Literatury.

Autor brał udział w edycji:
30. edycja (2023/2024)
29. edycja (2022/2023)