Ur. 1974, prozaik, dziennikarz. Mieszka w Słupsku. Autor zbioru opowiadań Szklana huta (2005) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008) i Kronika umarłych (2010). Tartak znalazł się finale Nagrody NIKE 2004, był także nominowany do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Niech to nie będzie sen w roku 2009 był nominowany do Europejskiej Nagrody Literackiej. Kronika umarłych przez Poznańskie Towarzystwo Wydawców Książek została uznana za „Książkę zimy 2009/2010” i była nominowana do Nagrody NIKE 2011.
Odija jest także autorem słuchowisk, komentarzy do filmów dokumentalnych, libretta do baletu „Sny o wolności” oraz współscenarzystą krótkometrażowego filmu fabularnego „Basia z Podlasia”, który otrzymał pierwszą nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2011. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Playboyu” oraz antologiach literatury współczesnej. Jego książki ukazały się w przekładzie na język francuski, niemiecki i ukraiński.
Od lat prowadzi warsztaty literackie oraz literacko-muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. współpraca z Uniwersytetem Gdańskim, ODN Słupsk, MCK w Słupsku, Szkoła Podstawowa nr 6 w Słupsku, Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Słupsku, Stowarzyszenie „Przystań do nas” w Słupsku, Biblioteka Miejska w Łebie, Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Biblioteka miejska w Wejherowie, Biblioteka Wojewódzka w Toruniu, Biblioteka Miejska w Bytowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Bytomiu, Dzielnicowy Dom Kultury Węglin w Lublinie, Dom Kultury w Jasieniu, Dom Kultury w Starogardzie Gdańskim i inne)
Brał udział też w realizacji projektów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: (m.in. „Ruchomy Pamiętnik”, „Słuchaj uchem” – słuchowiska na żywo).
Autor brał udział w edycji:25. edycja (2018/2019)
23. edycja (2016/2017)