25. edycja (2018/2019)

Spektakle

#.

Tytuł: #Ciemność
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Tomasz Kaczorowski, Paweł Paszta
Autor: Tomasz Kaczorowski
Tytuł: #rozczarowanie
Teatr: Stowarzyszenie Teatr Czwarta Scena w Katowicach
Reżyser: Maria Baładżanow
Autor: Zuzanna Bojda
Tytuł: #Tango1918
Teatr: Teatr Miejski w Lesznie
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Paweł Kamza

2.

Wyróżnienie Komisji Artystycznej za tekst dla Klaudii Hartung-Wójciak
Tytuł: 27 grudnia
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Jakub Skrzywanek
Autor: Klaudia Hartung-Wójciak

9.

Tytuł: 9 x John L.
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Anna Magalska
Autor: Anna Magalska

a.

Tytuł: Aktorzy koszalińscy czyli komedia prowincjonalna
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki
Recenzja: Biczownicy
Tytuł: Asymilacja
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Piotr Kruszczyński
Autor: Radosław Paczocha

b.

Tytuł: BEM! Powrót Człowieka-Armaty
Teatr: Teatr Syrena w Warszawie Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Maciej Łubieński
Tytuł: Być jak Beata
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Magda Miklasz
Autorzy: Piotr Domalewski Żelisław Żelisławski

c.

Tytuł: Chodź na słówko
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Jerzy Jan Połoński
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Ciało Bambina
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Agata Puszcz
Autor: Zuzanna Bojda

d.

Tytuł: Dawid jedzie do Izraela
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Jędrzej Piaskowski
Autorzy: Jędrzej Piaskowski Hubert Sulima
Recenzja: Dość tego marca
Tytuł: Dead girls wanted
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Wiktor Rubin
Autorzy: Jolanta Janiczak Grzegorz Stępniak
Tytuł: Deprawator
Teatr: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyser: Maciej Wojtyszko
Autor: Maciej Wojtyszko
Recenzja: Deprawator, czyli jak przestałam bać się krzeseł
Tytuł: Drach
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Robert Talarczyk
Autor: Szczepan Twardoch
Tytuł: Duchologia polska
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Jakub Skrzywanek
Autor: Paweł Soszyński
Tytuł: Dziadek do orzechów. Nowe historie
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Daria Kopiec
Autor: Martyna Lechman
Nagroda Komisji Artystycznej za najlepszy tekst dla Magdaleny Drab
Tytuł: Dzielni chłopcy
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Magdalena Drab
Autor: Magdalena Drab
Nominacja do finału
Wyróżnienie aktorskie dla Doroty Furmaniuk
Wyróżnienie Komisji Artystycznej za tekst dla Klaudii Hartung-Wójciak
Tytuł: Dziki
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Klaudia Hartung-Wójciak
Autor: Klaudia Hartung-Wójciak
Recenzja: Ćwiczenia z odejścia na sali gimnastycznej (szkoły podstawowej nr 2 w Wałbrzychu)

f.

Tytuł: Fantazja polska
Teatr: Scena Polska Teatru Cieszyńskiego Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy w Cieszynie
Reżyser: Bogdan Kokotek
Autor: Maciej Wojtyszko
Recenzja: Punkt trzynasty
Tytuł: Fantazja polska
Teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Reżyser: Andrzej Strzelecki
Autor: Maciej Wojtyszko
Tytuł: Ferragosto
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Adam Orzechowski
Autor: Radosław Paczocha

g.

Tytuł: Gala’68. Wolność to luksus
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Agnieszka Jakimiak
Autorzy: Mateusz Atman Agnieszka Jakimiak
Tytuł: Gdy przyjdzie sen
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Małgorzata Bogajewska
Autorzy: Paweł Wolak Katarzyna Dworak-Wolak
Tytuł: Gniazdo
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Robert Drobniuch
Autor: Maria Wojtyszko
Tytuł: Grotowski non-fiction
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Katarzyna Kalwat, Zbigniew Libera
Autor: Krzysztof Szekalski
Tytuł: Gwiezdnik
Teatr: Teatr "Maska" w Rzeszowie
Reżyser: Janusz Ryl-Krystianowski
Autor: Katarzyna Mazur-Lejman
Recenzja: Pejzaż nocnego nieba

h.

Tytuł: Hejt School Musical
Teatr: Teatr Komedii Valldal w Gdyni
Reżyser: Tomasz Valldal-Czarnecki
Autorzy: Szymon Jachimek Tomasz Valldal-Czarnecki
Tytuł: Heroiny
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Agata Biziuk
Nagroda Komisji Artystycznej za najlepszy tekst dla Przemysława Pilarskiego
Tytuł: Horror szał
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Jacek Jabrzyk
Autor: Przemysław Pilarski

i.

Tytuł: Ignatek szuka przyjaciela
Teatr: Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
Reżyser: Anna Pawelska
Autor: Paweł Pawlak
Tytuł: Inni ludzie
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Grzegorz Jarzyna
Autor: Dorota Masłowska
Tytuł: Inteligenci
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Robert Talarczyk
Autor: Marek Modzelewski

j.

Tytuł: Ja, Sendlerowa
Teatr: Teatr BARAKAH w Krakowie \ Fundacja Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru BARAKAH w Krakowie
Reżyser: Ana Nowicka
Autor: Bartłomiej Harat
Tytuł: Jak ocalić świat na małej scenie
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Paweł Łysak
Autorzy: Paweł Sztarbowski Paweł Łysak
Tytuł: Jeremi się ogarnia. LOL
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Tomasz Valldal-Czarnecki
Autor: Szymon Jachimek
Tytuł: Judaszaweł
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Bartosz Żurowski
Autor: Bartosz Żurowski
Tytuł: Jungle people
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Mateusz Pakuła
Autor: Mateusz Pakuła

k.

Tytuł: Karmelek
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Roksana Miner
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Karmelek
Teatr: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Reżyser: Bartosz Kurowski
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Kłopot
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Daniel Arbaczewski
Autor: Daniel Arbaczewski
Tytuł: Kraina śpiochów
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Wojciech Rogowski
Autor: Marta Guśniowska
Wyróżnienie Komisji Artystycznej za tekst dla Katarzyny Błaszczyńskiej
Tytuł: Krawcowa
Teatr: Teatr Gry i Ludzie - Stowarzyszenie Ogrody Teatru w Katowicach
Reżyser: Beata Zawiślak, Anna Kandziora
Autor: Katarzyna Błaszczyńska
Nominacja do finału
Nagroda im. Jana Świderskiego przyznawana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich dla Pawła Tomaszewskiego
Tytuł: Król
Teatr: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyser: Monika Strzępka
Autorzy: Szczepan Twardoch Paweł Demirski
Tytuł: Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium.
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autorzy: Piotr Rowicki Piotr Ratajczak
Tytuł: Kruk krukowi
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Przemysław Jaszczak
Autor: Danuta Parlak
Recenzja: Czarne skrzydła totalitaryzmu
Tytuł: Książę Papusz i jego przyjaciele
Teatr: Fundacja Teatru Czwarte Miasto w Gdyni
Reżyser: Dariusz Majchrzak
Autor: Martyna Janczewska
Nominacja do finału
Tytuł: Kwiat paproci
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Jakub Krofta
Autor: Maria Wojtyszko
Recenzja: Nieznane przygody Wyspiańskiego

l.

Tytuł: LA LA LALKI
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Artur Romański
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Recenzja: Sekretne życie lalek
Tytuł: Lawrence z Arabii
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Weronika Szczawińska
Autorzy: Piotr Wawer Jr Weronika Szczawińska Eileen Gricuk Jose Luis Sosa Estanga Imru’ al-Qais Amin Omer Vira Popowa
Tytuł: Lekcje niegrzeczności czyli Łysol i Strusia
Teatr: Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie
Reżyser: Jacek Papis
Autor: Marcin Wicha
Nominacja do finału
Nagroda aktorska dla Oksany Czerkaszyny
Nagroda dla zespołu aktorskiego spektaklu
Tytuł: Lwów nie oddamy
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Katarzyna Szyngiera
Autorzy: Katarzyna Szyngiera Mirosław Wlekły Marcin Napiórkowski
Recenzja: Zagrać prawdziwą Ukrainkę

m.

Tytuł: M. Zimińska
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Karol Suszka
Autorzy: Marta Kunavar Lena Szatkowska
Tytuł: Malala
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Robert Drobniuch
Autor: Elżbieta Chowaniec
Tytuł: Maleńkie królestwo królewny Aurelki
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie Teatr "Baj" w Warszawie
Reżyser: Ewa Piotrowska
Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Tytuł: Malina
Teatr: Stowarzyszenie Twórców "Cztery Wymiary to dla Nas za Mało" w Warszawie
Reżyser: Marta Malikowska
Autor: Anka Herbut
Tytuł: Mazagan. Miasto
Teatr: Teatr Żydowski w Krakowie - Teatr Midraszowy
Reżyser: Beniamin M. Bukowski
Autor: Beniamin M. Bukowski
Tytuł: Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?)
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu Fundacja MALTA w Poznaniu
Reżyser: Aneta Groszyńska
Autorzy: Jan Czapliński Marcin Kącki
Tytuł: Miłość, czyli nie bój się łosiu
Teatr: Teatr Lalek Guliwer w Warszawie
Reżyser: Jakub Krofta
Autor: Maria Wojtyszko
Tytuł: Mity greckie
Teatr: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man
Tytuł: Moskwin
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Lena Frankiewicz
Autor: Jarosław Murawski
Tytuł: Mój niepokój ma przy sobie broń
Teatr: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Reżyser: Wiktor Loga – Skarczewski
Autor: Mateusz Pakuła

n.

Tytuł: Nad rzeką, której nie było
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Martyna Majewska
Autor: Agnieszka Wolny-Hamkało
Tytuł: Najlepsza wiosna
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Natalia Korczakowska
Autor: Michał Bajer
Nominacja do finału
Grand Prix dla najlepszego spektaklu
Nagroda za reżyserię dla Michała Siegoczyńskiego
Nagroda aktorska dla Mariusza Ostrowskiego
Wyróżnienie aktorskie dla Izabeli Baran
Wyróżnienie aktorskie dla Karoliny Olgi Burek
Wyróżnienie aktorskie dla Aleksandry Maj
Wyróżnienie aktorskie dla Dominiki Majewskiej
Wyróżnienie aktorskie dla Przemysława Chojęty
Tytuł: Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach
Teatr: Teatr Miejski w Gliwicach
Reżyser: Michał Siegoczyński
Autor: Michał Siegoczyński
Tytuł: Niedzielne popołudnie
Teatr: Fundacja Artystyczna "Młyn" w Waszawie / Teatr "Młyn" w Warszawie
Reżyser: Natalia Fijewska-Zdanowska
Autor: Natalia Fijewska-Zdanowska
Tytuł: Noc Helvera
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Reżyser: Małgorzata Bogajewska
Autor: Ingmar Villqist
Tytuł: Nogi syreny
Teatr: Teatr Syrena w Warszawie
Reżyser: Joanna Drozda
Autorzy: Joanna Drozda Wojciech Kaniewski Jędrzej Burszta

o.

Nominacja do finału
Tytuł: O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak
Tytuł: Obława
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Jan Nowara
Autorzy: Jadwiga Jagoda Skowron Jan Nowara

p.

Tytuł: Pan Kleks. Powrót
Teatr: Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu
Reżyser: Agnieszka Płoszajska
Autor: Emil Płoszajski
Tytuł: Pan Lampa
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Punch Mama / Laura Słabińska
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Piaskownica
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Grzegorz Chrapkiewicz
Autor: Michał Walczak
Tytuł: Pierwszy raz
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Grzegorz Chrapkiewicz
Autor: Michał Walczak
Tytuł: Pluton p-brane
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Mateusz Pakuła
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: Początek końca
Teatr: Teatr KTO w Krakowie
Reżyser: Aneta Wróbel
Autorzy: Aneta Wróbel Iza Kała
Nominacja do finału
Nagroda za scenografię dla Marka Zákosteleckiego
Nagroda za muzykę do Martina Husovskiego
Tytuł: Pod adresem marzeń
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Marek Zákostelecký
Autor: Elżbieta Chowaniec
Tytuł: Podróż do Buenos Aires
Teatr: Fundacja Teatru BOTO w Sopocie
Reżyser: Adam Nalepa
Autor: Amanita Muskaria
Tytuł: Polacy wyjaśniają przyszłość
Teatr: Nowy Teatr w Warszawie
Reżyser: Wojtek Ziemilski
Autor: Wojtek Ziemilski
Tytuł: Polska woda
Teatr: Teatr Muzyczny "Capitol" we Wrocławiu
Reżyser: Konrad Imiela
Autor: Henryk Jamrozik
Nominacja do finału
Tytuł: Postać dnia/siedem reakcji na jedno zdarzenie czyli opowieść teatralna o aktorze Przegrodzkim
Teatr: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Reżyser: Sebastian Majewski
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski
Recenzja: Z życia drzew
Tytuł: Powierzchnie gładkie
Teatr: Stowarzyszenie Potem-o-tem w Warszawie
Reżyser: Marcin Zbyszyński
Autor: Marcin Zbyszyński
Tytuł: PRIV
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Iza Szostak
Autor: Anka Herbut

r.

Tytuł: Random
Teatr: Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej w Warszawie
Reżyser: Igor Gorzkowski, Iwo Vedral, Julia Mark
Autorzy: Marcelina Obarska Ewa Opawska Marta Fortowska
Nagroda Komisji Artystycznej za najlepszy tekst dla Przemysława Pilarskiego
Tytuł: Reality Show(s)
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Jan Hussakowski
Autor: Przemysław Pilarski
Tytuł: Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: Ruscy
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Adam Orzechowski
Autor: Radosław Paczocha
Recenzja: Lekcja?
Nominacja do finału
Tytuł: Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Magda Szpecht
Autorzy: Marcin Wicha Łukasz Wojtysko

s.

Tytuł: SAMI
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Paweł Wolak, Katarzyna Dworak-Wolak
Autorzy: Paweł Dworak Katarzyna Dworak-Wolak
Tytuł: Singielka 2, czyli Matka Polka
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Jacek Bończyk
Autor: Jacek Bończyk
Tytuł: Sklep to żaden interes
Teatr: Teatr Mały w Manufakturze w Łodzi - Stowarzyszenie Komedia Łódzka w Łodzi
Reżyser: Mariusz Pilawski
Autor: Zbigniew Pacura
Tytuł: Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Beniamin M. Bukowski
Autor: Beniamin M. Bukowski
Tytuł: Sprzedawcy bajek
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Jakub Krofta
Autor: Maria Wojtyszko
Tytuł: Stan wyjątkowy
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Ludomir Franczak
Autor: Daniel Odija
Tytuł: Stańczyk. Musical
Teatr: Teatr Rozrywki w Chorzowie
Reżyser: Ewelina Marciniak
Autor: Jan Czapliński
Tytuł: Stary testament-reanimacja
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Agata Duda-Gracz
Autor: Agata Duda-Gracz
Nominacja do finału
Wyróżnienie Komisji Artystycznej za tekst dla Katarzyny Błaszczyńskiej
Tytuł: Staś i Zła Noga
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Bartłomiej Błaszczyński
Autorzy: Tomasz „Spell” Grządziela Katarzyna Błaszczyńska
Tytuł: Strach
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Małgorzata Wdowik
Autor: Robert Bolesto
Tytuł: Stryjeńska. Let’s dance, Zofia
Teatr: Stowarzyszenie Artystów BLISKI WSCHÓD w Lublinie
Reżyser: Joanna Lewicka
Autor: Anna Duda
Tytuł: Sztuka bez babci
Teatr: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Reżyser: Tomasz Kaczorowski
Autor: Beniamin M. Bukowski

t.

Tytuł: Teresa
Teatr: Teatr BARAKAH w Krakowie \ Fundacja Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru BARAKAH w Krakowie
Reżyser: Paweł Szarek
Autor: Paweł Szarek
Nominacja do finału
Tytuł: Thriller
Teatr: Nowy Teatr w Warszawie
Reżyser: Paweł Sakowicz, Anna Smolar
Autorzy: Anna Smolar Paweł Sakowicz Sonia Roszczuk
Tytuł: Trump i pole kukurydzy
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Paweł Łysak
Autor: Artur Pałyga

u.

Tytuł: Ulf i Balon
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Przemysław Jaszczak
Autorzy: Magdalena Żarnecka Przemysław Jaszczak
Tytuł: Usta Weroniki. Zupełnie nieznane modlitwy Zofii Kossak
Teatr: Fundacja im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich
Reżyser: Bogusław Słupczyński
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: Utracona cześć Barbary Radziwiłłowny
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Agata Puszcz
Autor: Jarosław Murawski

w.

Tytuł: Wałęsa w Kolonos
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Bartosz Szydłowski
Autor: Jakub Roszkowski
Tytuł: Wiedźmin. Turbolechita
Teatr: Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie / Teatr Nowy Proxima w Krakowie
Reżyser: Piotr Sieklucki
Autor: Ziemowit Szczerek
Tytuł: Wiele demonów
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Jacek Głomb
Autor: Jerzy Pilch
Tytuł: Wieloryb
Teatr: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Reżyser: Jacek Głomb
Autor: Romuald Wicza-Pokojski
Tytuł: Więzi
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Olena Apchel
Autorzy: Michał Buszewicz Jarosław Murawski
Tytuł: Winny
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Stanisław Brejdygant
Autor: Stanisław Brejdygant
Tytuł: Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Paweł Świątek
Autor: Dorota Masłowska
Nagroda za najlepszy tekst dla Przemysława Pilarskiego
Tytuł: Wracaj
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Anna Augustynowicz
Autor: Przemysław Pilarski
Tytuł: Wróg się rodzi
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Aneta Groszyńska
Autor: Marcin Kącki
Nominacja do finału
Nagroda Komisji Artystycznej za najlepszy tekst dla Magdaleny Drab
Tytuł: Wyzwolenia
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Piotr Cieplak
Autor: Magdalena Drab
Tytuł: Wyzwolenie: królowe
Teatr: Teatr Muzyczny "Capitol" we Wrocławiu
Reżyser: Martyna Majewska
Autor: Agnieszka Wolny-Hamkało

z.

Tytuł: z czuba albo #byćjakzlataninrahimovic
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Tomasz Kaczorowski
Autor: Tomasz Kaczorowski
Tytuł: ZA-POLSKA
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Agata Biziuk
Tytuł: Zaskórniaki i inne dziwadła w krainy portfela
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Daniel Arbaczewski
Autorzy: Grzegorz Kasdepke Daniel Arbaczewski
Tytuł: Złota Rybka przed 40-tką
Teatr: Fundacja Teatru BOTO w Sopocie
Reżyser: Magdalena Bochan-Jachimek
Autor: Magdalena Bochan-Jachimek
Tytuł: Zorro
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Paweł Aigner
Autor: Paweł Aigner
Tytuł: Zrobie co zechce
Teatr: Stowarzyszenie Artystyczne "Porywacze Ciał & Co" w Poznaniu
Reżyser: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk
Autor: Maciej Adamczyk
Tytuł: ZWIERZOCZŁEKOUPIORY. Horror musical o Tadeuszu Konwickim
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak

ż.

Tytuł: Żywoty Świętych Osiedlowych
Teatr: Teatr Rozrywki w Chorzowie
Reżyser: Karolina Kirsz
Autor: Lidia Amejko
Tytuł: Żywoty Świętych Osiedlowych
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Karina Grabowska
Autor: Lidia Amejko

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki (przewodniczacy)
Andrzej Lis
Henryk Mazurkiewicz
Piotr Morawski
Sanda Szwarc
Dominik Gac
Zuzanna Berendt

Jury

Anna Wakulik (przewodniczacy)
Krzysztof Babicki
Jacek Kopciński
Michał Kotański
Paweł Płoski

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień
Krzysztof Rudziński
Anna Sapiego
Hanna Trzeciak

Autorzy