23. edycja (2016/2017)

Spektakle

a.

Tytuł: A morze nie
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Zbigniew Lisowski
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: A niech to czykolada!
Teatr: Teatr "Baj" w Warszawie
Reżyser: Ewa Piotrowska
Autor: Paweł Beręsewicz
Tytuł: Ambona ludu
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Piotr Kruszczyński
Autor: Wojciech Kuczok
Tytuł: Aszkenazy, menel z Łodzi
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Reżyser: Robert Latusek
Autorzy: Katarzyna Bonda Robert Latusek
Tytuł: Aya znaczy miłość
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man

b.

Tytuł: Bang Bang
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Reżyser: Dominika Knapik
Autor: Tomasz Jękot
Tytuł: Baśnie z dna Wisły
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak
Tytuł: Berek, czyli upiór w moherze
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Andrzej Chichłowski
Autor: Marcin Szczygielski
Nominacja do finału
Nagroda za reżyserię dla Agaty Dudy-Gracz
Tytuł: Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Agata Duda-Gracz
Autor: Agata Duda-Gracz
Tytuł: Biała siła, czarna pamięć
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: BUM
Teatr: Fundacja Teatr Realistyczny w Skierniewicach
Reżyser: Mariusz Babicki, Iwona Konecka, Ilona Paluchowska, Katarzyna Pągowska, Anna Sadowska
Autorzy: Mariusz Babicki Iwona Konecka Ilona Paluchowska Katarzyna Pągowska Anna Sadowska
Tytuł: Bydło
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Jacek Poniedziałek
Autor: Szczepan Orłowski

c.

Tytuł: Cafe Luna
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Józef Opalski
Autor: Anna Burzyńska
Tytuł: Cesarz Kaligula
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist
Tytuł: Ciało moje
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Marek Pasieczny
Autor: Marek Pruchniewski
Tytuł: Coming out
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Aleksandra Popławska
Autor: Jacek Górecki
Tytuł: Czarno na białym
Teatr: Teatr Rozrywki w Chorzowie
Reżyser: Paweł Paszta
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Czasami księżyc świeci od spodu
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Paweł Wolak, Katarzyna Dworak-Wolak
Autorzy: Katarzyna Dworak-Wolak Paweł Wolak

d.

Tytuł: Dachowanie
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Marcin Borchardt
Autor: Kuba Mokrosiński
Tytuł: Demon teatru czyli mniejsza o to
Teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Reżyser: Andrzej Domalik
Autor: Bogusław Shaeffer
Tytuł: Disko macabre
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Aleksander Buszko
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: Diabeł i tabliczka czekolady
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Kuba Kowalski
Autor: Paweł Piotr Reszka
Tytuł: Dom wschodzącego słońca
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Roman Kołakowski
Autor: Roman Kołakowski
Tytuł: Drugi spektakl
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Anna Karasińska
Autorzy: Anna Karasińska Ewelina Pankowska
Tytuł: Duszpasterz hipsterów i księża wyklęci
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autorzy: Michał Walczak Maciej Łubieński
Tytuł: Dziecko
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Martyna Łyko
Autor: Inga Iwasiów
Tytuł: Dzień dziecka
Teatr: Teatr Rampa na Targówku w Warszawie
Reżyser: Jerzy Jan Połoński
Autor: Tomasz Jachimek
Tytuł: Dziewczyny z Marszu Niepodległości
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autorzy: Michał Walczak Maciej Łubieński
Tytuł: Dziób w dziób
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Ireneusz Maciejewski
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Dziób w dziób
Teatr: Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Reżyser: Paweł Drzewiecki
Autor: Malina Prześluga-Delimata

f.

Tytuł: Fuck. Sceny buntu
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Krzysztof Szekalski

g.

Tytuł: Garnitur prezydenta
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Julia Mark
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Gniazdo
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Agnieszka Mielcarek
Autor: Maria Wojtyszko
Tytuł: G.E.N
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Grzegorz Jarzyna
Tytuł: Gombica Staska Kubina
Teatr: Stowarzyszenie "Czysta Polska" z Krakowa
Reżyser: Krzysztof Najbor
Autor: Tomasz Krzyżanowski
Tytuł: Grubaska
Teatr: Teatr Miejski w Lesznie
Reżyser: Błażej Baraniak
Autor: Wanda Szymanowska

h.

Tytuł: Havel-Man albo Vaclaw Havel i spisek czasoskoszków
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Eva Rysová
Autor: Mateusz Pakuła
Nominacja do finału
Nagroda dla twórców spektaklu
Nagroda aktorska dla Andrzeja Konopki
Tytuł: Herosi transformacji i miecz Chrobrego
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autorzy: Michał Walczak Maciej Łubieński
Tytuł: Historia pewnego zamachu
Teatr: Stowarzyszenie The Art w Poznaniu
Reżyser: Grzegorz Goławszewski
Autor: Jan Czapliński
Tytuł: Historia T-shirtu, czyli jak to dobrze urodzić się na Zachodzie
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Małgorzata Wdowik
Autorzy: Krzysztof Szekalski Jan Czapliński
Tytuł: Historia znikania
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Krzysztof Popiołek
Autor: Krzysztof Popiołek
Tytuł: Historia Jakuba
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Ondrej Spišák
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Tytuł: Horror Show
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Anika Idczak
Autor: Łukasz Orbitowski
Tytuł: Humanka
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Agata Puszcz
Autor: Jarosław Murawski
Nominacja do finału
Tytuł: Hymn narodowy
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Przemysław Wojcieszek

j.

Tytuł: Ja i Beatrix
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Lech Mackiewicz
Autor: Jerzy Szafjański
Tytuł: Jazda
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Mariusz Pogonowski
Autor: Mariusz Pogonowski

k.

Nominacja do finału
Tytuł: K. albo wspomnienie miasta
Teatr: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Reżyser: Weronika Szczawińska
Autor: Agnieszka Jakimiak
Tytuł: Kalina
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Anna Mierzwa
Autor: Magdalena Zaniewska
Tytuł: Kolorowi ludzie
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Autor: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Tytuł: Komeda
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Lena Frankiewicz
Autor: Jarosław Murawski
Tytuł: Krakowskie Abecadło
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Maćko Prusak
Autor: Marta Giergielewicz
Tytuł: Królewna z drewna
Teatr: Teatr Lalek "Arlekin" im. Henryka Ryla w Łodzi
Reżyser: Waldemar Wolański
Autor: Waldemar Wolański
Tytuł: Księgi Jakubowe
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Ewelina Marciniak
Autor: Olga Tokarczuk
Tytuł: Kto nas odwiedzi
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Cezary Tomaszewski
Autor: Igor Sawin
Tytuł: Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Maciej Podstawny
Autor: Katarzyna Surmian-Domańska
Tytuł: Kuroń. Pasja według św. Jacka
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Paweł Łysak
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

l.

Tytuł: Las Villas
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Piotr Sieklucki
Autor: Tomasz Kaczorowski
Tytuł: Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Ewelina Marciniak
Autorzy: Iga Gańczarczyk Łukasz Wojtysko
Nominacja do finału
Nagroda imienia Jana Świderskiego, fundowana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich - dla twórców spektaklu
Tytuł: Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie
Teatr: Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej w Warszawie
Reżyser: Michał Wanio
Autorzy: Michał Wanio Edyta Januszewska
Tytuł: Liżę twoje serce
Teatr: Teatr Muzyczny "Capitol" we Wrocławiu
Reżyser: Agnieszka Glińska
Autorzy: Agnieszka Glińska Tomasz Man

m.

Tytuł: Mandragora
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Łomży
Reżyser: Joanna Gerigk
Autor: Joanna Gerigk
Nominacja do finału
Nagroda indywidualna za osobowość artystyczną dla Agaty Kucińskiej
Tytuł: Mała mysz i słoń do pary
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Agata Kucińska
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Matek Rozstawacz
Teatr: Teatr Lalek "Arlekin" im. Henryka Ryla w Łodzi
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Michał Walczak
Tytuł: Mały ktoś i pogromna potworów
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Ewlina Ciszewska
Autor: Ewelina Ciszewska
Tytuł: Miasto Dada
Teatr: Centrum Kultury w Lublinie
Reżyser: Daniel Adamczyk
Autorzy: Daniel Adamczyk Wojciech Dunin-Kozicki
Tytuł: Miastoterapia
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autorzy: Michał Walczak Maciej Łubieński
Tytuł: Między nami dobrze jest
Teatr: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie
Reżyser: Agnieszka Glińska
Autor: Dorota Masłowska
Tytuł: Miłość
Teatr: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu
Reżyser: Cezary Iber
Autor: Cezary Iber
Tytuł: Miłość nie boli, kolano boli
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Artur Romański
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Moja mama leczy się u doktora Oetkera
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Wojtek Klemm
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski
Tytuł: Mosdorf. Rekonstrukcja
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Beniamin M. Bukowski
Autor: Beniamin M. Bukowski
Tytuł: Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Grzegorz Laszuk
Autorzy: Anna Wojnarowska Grzegorz Laszuk

n.

Tytuł: Na obraz i podobieństwo swoje
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Piotr Trojan
Autorzy: Piotr Trojan Michał Pabian
Tytuł: Najgorszy człowiek na świecie
Teatr: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Reżyser: Anna Smolar
Autor: Małgorzata Halber
Tytuł: New Year's Day
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Joanna Zadara
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: NID
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Andrzej Bartnikowski
Autor: Andrzej Bartnikowski
Tytuł: Nie dość blada królewna
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Ewa Piotrowska
Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Tytuł: Niedźwiedź Wojtek
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Ondrej Spišák
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Tytuł: Niesamowici bracia Limbourg
Teatr: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Reżyser: Daniel Jacewicz
Autor: Beniamin M. Bukowski

o.

Tytuł: O Józku, który grał bigbit
Teatr: Teatr Miejski w Gliwicach
Reżyser: Alina Moś-Kerger
Autor: Alina Moś-Kerger
Tytuł: O szczytach rozpaczy i uśmiechu stewardessy
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Agata Baumgart
Autorzy: Agata Baumgart Michał Pabian
Tytuł: Odlot
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Janni Young
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Ostatnie rozdanie
Teatr: Teatr Przedmieście w Rzeszowie
Reżyser: Aneta Adamska
Autor: Wiesław Myśliwski

p.

Tytuł: Patron
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Łukasz Gajdzis
Autor: Maria Spiss
Tytuł: Piaskownica
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Jewgienia Boginska
Autor: Michał Walczak
Nominacja do finału
Nagroda specjalna dla Jakuba Krofty
Nagroda Komisji Artystycznej za najlepszy tekst dramatyczny dla Marii Wojtyszko
Nagroda indywidualna za osobowość artystyczną dla Agaty Kucińskiej
Tytuł: Piekło-niebo
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Jakub Krofta
Autor: Maria Wojtyszko
Tytuł: Pitawal - historie kryminalne Krakowa w piosenkach
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Anna Rokita
Autor: Patrycja Babicka
Nominacja do finału
Tytuł: Po Burzy Szekspira
Teatr: Teatr Muzyczny "Capitol" we Wrocławiu
Reżyser: Agata Duda-Gracz
Autor: Agata Duda-Gracz
Tytuł: Podróż na czternaście łap
Teatr: Teatr Lalek Guliwer w Warszawie
Reżyser: Marian Pecko
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Polska 120
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Martyna Majewska
Autor: Martyna Majewska
Tytuł: Pomnik - na motywach książki Mariusza Szczygła "Gottland"
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Jiří Havelka
Autorzy: Elżbieta Chowaniec Jiří Havelka Mariusz Szczygieł
Tytuł: Praskie Si-Fi
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Agnieszka Błońska
Autor: Joanna Wichowska
Tytuł: Projekt OJCIEC
Teatr: Teatr Kana w Szczecinie
Reżyser: Mateusz Przyłęcki
Autor: Mateusz Przyłęcki
Tytuł: Przerwana Odyseja
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Jacek Głomb
Autor: Robert Urbański
Tytuł: Psubracia
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Mateusz Znaniecki
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: Psycho-tera-polityka
Teatr: Krakowski Teatr Scena STU w Krakowie
Reżyser: Mirosław Gronowski
Autor: Dominik Rettinger
Tytuł: Pustostan
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Paweł Paszta
Autor: Malina Prześluga-Delimata

r.

Tytuł: Rewizor. Będzie wojna!
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Małgorzata Bogajewska
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: Rewolucja zwierząt
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Giovanny Castellanos
Autor: Radosław Paczocha
Tytuł: Reykjavik '74
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Katarzyna Kalwat
Autor: Marta Sokołowska
Nominacja do finału
Nagroda za reżyserię dla Krzysztofa Garbaczewskiego
Wyróżnienie za muzykę dla Jana Duszyńskiego
Wyróżnienie zespołowe dla Aleksandry Wasilkowskiej (scenografia), Roberta Mleczka (wideo), Sławomira Błaszewskiego (kostiumy) oraz Bartosza Nalazka (reżyseria światła) za oprawę plastyczną
Tytuł: Robert Robur
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Krzysztof Garbaczewski
Autor: Mirosław Nahacz

s.

Tytuł: Sąsiedzi
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Andrzej Sadowski
Autor: Andrzej Sadowski
Tytuł: Siostra i cień
Teatr: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Reżyser: Joanna Gerigk
Autor: Joanna Gerigk
Nominacja do finału
Wyróżenienie za reżyserię dla Remigiusza Brzyka
Tytuł: Siódemka
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Remigiusz Brzyk
Autor: Ziemowit Szczerek
Tytuł: Skocznia w Jerozolimie
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Paweł Kamza
Tytuł: Słownik ptaszków polskich
Teatr: Teatr IMKA w Warszawie
Reżyser: Krzysztof Materna
Autor: Jakub Morawski
Tytuł: Solarium
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak
Tytuł: Srebrne tsunami
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Szymon Kaczmarek
Autor: Żelisław Żelisławski
Tytuł: Strażniczka magicznego lasu
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Marcin Borchardt
Autor: Tomasz Ogonowski
Tytuł: Stroiciel grzebieni
Teatr: Teatr KTO w Krakowie
Reżyser: Krzysztof Niedźwiedzki
Autor: Krzysztof Niedźwiedzki
Tytuł: Szklana Góra
Teatr: Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
Reżyser: Janusz Ryl-Krystanowski
Autor: Bogumiła Rzymska
Tytuł: Szantaż
Teatr: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu
Reżyser: Ewelina Marciniak
Autor: Marcin Cecko
Tytuł: Szary domek
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Jerzy Machowski
Autor: Katarzyna Szestak
Tytuł: Szpital Nieświętej Rodziny-Antyszopka
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autorzy: Michał Walczak Maciej Łubieński

ś.

Tytuł: Śmierć przyjeżdza w środę
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Agata Duda-Gracz
Autor: Agata Duda-Gracz

t.

Tytuł: Tango Łódź
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Adam Orzechowski
Autor: Radosław Paczocha
Tytuł: Taśmy gdańskie
Teatr: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Reżyser: Wojtek Zrałek-Kossakowski
Autor: Wojtek Zrałek-Kossakowski
Tytuł: Teraz tu jest nasz dom
Teatr: Teatr "Maska" w Rzeszowie
Reżyser: Tomasz Kaczorowski
Autor: Anna Retoruk
Tytuł: The Monstrum Band
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Robert Drobniuch
Autor: Mateusz Pakuła
Nagroda Komisji Artystycznej za najciekawsze debiuty dramatopisarskie dla Beniamina M. Bukowskiego, Grzegorza Staszaka i Alicji Kobielarz
Tytuł: Triatlon
Teatr: Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej w Warszawie
Reżyser: Adam Nalepa, Anna Wieczur-Bluszcz, Igor Gorzkowski
Autorzy: Beniamin M. Bukowski Grzegorz Staszak Alicja Kobielarz
Tytuł: Triumf woli
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski

u.

Tytuł: Ulica
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Iwo Vedral
Autor: Daniel Odija

w.

Tytuł: W 8 dni dookoła świata
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Andrzej Sadowski
Autor: Andrzej Sadowski
Tytuł: Wałęsa z Kolonos
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Bartosz Szydłowski
Autor: Jakub Roszkowski
Nominacja do finału
Tytuł: Wbrew swojej woli
Teatr: Grupa SUPERMARKET / Stowarzyszenie Artanimacje z Warszawy
Reżyser: Jarosław Tumdidajski, Małgorzata Głuchowska
Autorzy: Paweł Nowak Calek Perechodnik
Tytuł: Wieloryb the Globe
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Eva Rysová
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: Wieża z klocków
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Magdalena Myszkiewicz
Autor: Katarzyna Kotowska
Tytuł: Woln-ość '90
Teatr: Białołęcki Ośrodek Kultury w Warszawie
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: Wszyscyśmy z jednego szynela
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Rafał Kmita
Autor: Rafał Kmita
Nominacja do finału
Grand Prix dla najlepszego spektaklu
Wyróżnienie aktorskie dla Moniki Niemczyk
Tytuł: Wszystko o mojej matce
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Michał Borczuch
Autor: Tomasz Śpiewak
Tytuł: Wujek.81 [czarna ballada]
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Robert Talarczyk
Autor: Robert Talarczyk
Tytuł: Wyprawa
Teatr: Teatr Miejski w Lesznie
Reżyser: Jacek Sołtysiak
Autor: Piotr Jachowicz

y.

Nominacja do finału
Nagroda indywidualna za osobowość artystyczną dla Agaty Kucińskiej
Tytuł: Yemaya – Królowa Mórz
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Martyna Majewska
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

z.

Tytuł: Z ziemi włoskiej do Polski
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Jakub Porcari
Autor: Marcin Cecko
Tytuł: Zabawa
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Iza Kuna
Autor: Marek Modzelewski
Tytuł: Zaucha. Welcome to the .prl
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Adam Biernacki
Autorzy: Zuzanna Bućko Szymon Bogacz

ż.

Tytuł: Żelazne Waginy
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autorzy: Michał Walczak Maciej Łubieński
Tytuł: Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak
Tytuł: Żyjemy w najlepszych z możliwych światów
Teatr: Studio Teatralne KOŁO w Warszawie
Reżyser: Karolina Kowalczyk
Autor: Alicja Kobielarz

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki (przewodniczacy)
Marcin Bogucki
Marta Bryś
Szymon Kazimierczak
Andrzej Lis
Katarzyna Niedurny
Anna Wakulik

Jury

Jan Kozikowski (przewodniczacy)
Jacek Wakar
Weronika Murek
Maryla Zielińska

Autorzy