8. edycja (2001/2002)

Spektakle

a.

Tytuł: ANTYGONA W NOWYM JORKU
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Samwel Baginjan
Autor: Janusz Głowacki
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla teatru za spektakl
Nagroda aktorska dla Katarzyny Michalskiej-Dyjak za rolę Jej
Nagroda aktorska dla Marcela Wiercichowskiego za rolę Jego
Tytuł: AUDIENCJA III, CZYLI RAJ ESKIMOSÓW
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Bogusław Semotiuk
Autor: Bogusław Schaeffer

b.

Tytuł: BAŚŃ O...
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autor: Małgorzata Kamińska-Sobczyk

c.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: CA-STING
Teatr: Grupa Rafała Kmity w Krakowie
Reżyser: Rafał Kmita
Autor: Rafał Kmita
Tytuł: CLOWNI
Teatr: Teatr Rampa na Targówku w Warszawie
Reżyser: Piotr Furman
Autor: Andrzej Strzelecki
Tytuł: CZECZOTKA
Teatr: Scena na Piętrze w Poznaniu
Reżyser: Zdzisław Wardejn
Autor: Anna Strońska
Tytuł: CZEMU NIE DAJESZ MI SPAĆ - wg powieści „Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk
Teatr: Stowarzyszenie Teatralne „Antrakt” w Poznaniu
Reżyser: Halina Chmielarz
Autorzy: Olga Tokarczuk Halina Chmielarz Grzegorz Kotłowski
Tytuł: CZY MOGĘ STWORZYĆ ŚWIAT? - wg „Sprytnej świnki” Pierre’a Gripariego
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Krystian Kobyłka
Autorzy: Zbigniew Bitka Pierre Gripari
Tytuł: CZYŚCICIEL DYWANÓW
Teatr: Teatr Wiczy w Toruniu
Reżyser: Romuald Wicza-Pokojski
Autor: Norbert Okoń

e.

Tytuł: ENTARTETE KUNST
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist

g.

Tytuł: GO-GO, CZYLI NEUROTYCZNA OSOBOWOŚĆ NASZYCH CZASÓW
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Łukasz Kos
Autor: Jakub Przebindowski
Tytuł: GRABARZ KRÓLÓW
Teatr: Stowarzyszenie Teatralne „Antrakt” w Poznaniu
Reżyser: Mirosław Kocur
Autor: Jerzy Łukosz
Tytuł: GWIAZDA
Teatr: Teatr K-2 we Wrocławiu
Reżyser: Jerzy Jasiński
Autorzy: Helmut Kajzar Jerzy Jasiński
Tytuł: GWIAZDA
Teatr: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu
Reżyser: Zbigniew Kulwicki
Autor: Jerzy Rochowiak

h.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: HANEMANN
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Izabella Cywińska
Autorzy: Stefan Chwin Izabella Cywińska
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Jerzego Łukosza za sztukę
Nagroda ZASP-u dla Irminy Babińskiej za rolę Margarete Hauptmann
Tytuł: HAUPTMANN
Teatr: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
Reżyser: Waldemar Krzystek
Autorzy: Waldemar Krzystek Jerzy Łukosz
Tytuł: HISTORIA JEDNEJ MIŁOŚCI
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man

i.

Tytuł: IGRASZKI Z BAJKĄ
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autor: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Tytuł: INDYK
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Bartłomiej Wyszomirski
Autor: Sławomir Mrożek

j.

Tytuł: JESIENNY LIŚĆ
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Krzysztof Kopka
Autorzy: Ryszard Węgrzyn Krzysztof Kopka

k.

Tytuł: KOBRA
Teatr: Grupa Artystyczna Ad Spectatores Pod Wezwaniem Calderona we Wrocławiu
Reżyser: Maciej Masztalski
Autor: Maciej Masztalski

l.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla teatru za spektakl
Tytuł: LUSTRO. BYLIŚMY TAM KTÓREGOŚ DNIA, LECZ ZDĄŻYLIŚMY ZAPOMNIEĆ
Teatr: Stowarzyszenie Scena 96 – Teatr Bretoncaffe w Warszawie
Reżyser: Sławomir Krawczyński
Autor: Sławomir Krawczyński

m.

Tytuł: MAŁE OPOWIEŚCI BIBLIJNE
Teatr: Teatr "Maska" w Rzeszowie
Reżyser: Maciej K. Tondera
Autor: Arkadiusz Klucznik

n.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: NONDUM
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Magdalena Łazarkiewicz
Autor: Lidia Amejko

o.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: OBYWATEL M. – HISTORYJA
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Jacek Głomb
Autor: Maciej Kowalewski
Tytuł: ODEJŚCIE GŁODOMORA
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Ryszard Major
Autor: Tadeusz Różewicz
Tytuł: OFIARA WILGEFORTIS
Teatr: Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autor: Piotr Tomaszuk
Tytuł: OPERETKA
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Jacek Bunsch
Autor: Witold Gombrowicz
Tytuł: OSKAR I RUTH
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Tomasz Obara
Autor: Ingmar Villqist

p.

Tytuł: PAN PLAMKA I JEGO KOT - na motywach opowiadania Carolyn Sloan
Teatr: Teatr Rozrywki w Chorzowie
Reżyser: Dariusz Miłkowski
Autorzy: Agnieszka Koecher-Hensel Carolyn Sloan
Tytuł: PAŃSTWO FAJNACKICH
Teatr: Teatr Lalka w Warszawie
Reżyser: Wojciech Szelachowski
Autor: Wojciech Szelachowski
Tytuł: PASTORAŁKA NA NOWY WIEK
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Krzysztof Orzechowski
Autor: Bronisław Maj
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Gabrieli Muskały za rolę Walerki
Tytuł: PODRÓŻ DO BUENOS AIRES
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Reżyser: Marian Półtoranos
Autor: Amanita Muskaria
Tytuł: PORTRET MŁODEGO AKTORA – JESTEM GOTOWY NA SPOTKANIE Z SAMYM SOBĄ
Teatr: Stowarzyszenie Promocji Kultury Polskiej im. Franciszka Ryxa w Warszawie
Reżyser: Małgorzata Szyszka
Autor: Małgorzata Szyszka
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: POWRÓT
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Małgorzata Bogajewska
Autorzy: Małgorzata Bogajewska Jerzy Łukosz
Tytuł: PRAWDZIWA HISTORIA GŁUPIEGO JASIA
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Małgorzata Bogajewska
Autor: Radosław Figura
Tytuł: PREPARATY
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist
Tytuł: PRZYJACIELE ODCHODZĄ. PRZESŁANIE Z OSTATNIEGO PERONU WSZECHŚWIATA
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Tadeusz Malak
Autorzy: Zbigniew Herbert Tadeusz Malak
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda specjalna dla twórców spektaklu
Tytuł: PUNKIET
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Ireneusz Janiszewski
Autor: Szymon Wróblewski

r.

Tytuł: RZEŹNIA
Teatr: Studio Inicjatyw Artystycznych – Teatr GO w Warszawie
Reżyser: Włodzimierz Gołaszewski
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: RZEŹNIK
Teatr: Stowarzyszenie „Scena Współczesna” w Krakowie
Reżyser: Rafał Maciąg
Autor: Rafał Maciąg

s.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa dla teatru za spektakl
Nagroda dla Kazimierza Dejmka za reżyserię
Tytuł: SEN PLUSKWY
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Kazimierz Dejmek
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Tytuł: SKALA
Teatr: Fundacja Przyjaciół Sztuk „Aurea Porta" w Konstancinie- Jeziornie
Reżyser: Krzysztof Miklaszewski
Autor: Bogusław Schaeffer
Tytuł: STARSZA PANI PRYCHA
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Bogdan Kokotek
Autor: Marek Modzelewski

t.

Tytuł: TA GABRIELA...
Teatr: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyser: Andrzej Łapicki
Autorzy: Tamara Karren Irena Eichlerówna
Tytuł: TAJEMNICA SZYFRU MARABUTA
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi
Reżyser: Lech Chojnacki
Autorzy: Maciej Wojtyszko Lech Chojnacki Tadeusz Pajdała
Tytuł: TAKA NOC NIE POWTÓRZY SIĘ WIĘCEJ
Teatr: Teatr Syrena w Warszawie
Reżyser: Artur Barciś
Autor: Kacper Stefanowicz
Tytuł: TOKSYNY
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Inka Dowlasz
Autor: Krzysztof Bizio

w.

Tytuł: WSZYSTKO ZAMIAST
Teatr: Teatr La M.Ort w Warszawie
Reżyser: Ewelina Góral
Autor: Ewelina Góral

v.

Tytuł: VARIATKA
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Piotr Ziniewicz
Autorzy: Piotr Ziniewicz Agnieszka Osiecka

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki
Łukasz Drewniak
Krzysztof Kumor
Andrzej Lis
Wojciech Majcherek
Maryla Zielińska

Jury

Tadeusz Nyczek (przewodniczacy)
Ewa Kwiecień
Piotr Cieplak
Sławomira Łozińska
Janusz Majcherek
Paweł Miśkiewicz
Jan Polewka

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień
Iwona Kotwica
Zbigniew Libera
Mieczysław Marszycki
Bogdan Potocki
Bożena Sawicka
Genowefa Szmuc
Marcin Kościołek
Beata Polkowska

Autorzy