13. edycja (2006/2007)

Spektakle

a.

Tytuł: ALIBI
Teatr: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Reżyser: Łukasz Wylężałek
Autor: Łukasz Wylężałek

b.

Tytuł: BAJKA O KRÓLEWNIE, CO SPAĆ NIE CHCIAŁA
Teatr: Teatr Lalek "Arlekin" im. Henryka Ryla w Łodzi
Reżyser: Ewa Sokół-Malesza
Autorzy: Jerzy Harasymowicz Ewa Sokół-Malesza
Tytuł: BAJZEL
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Piotr Jędrzejas
Autor: Krzysztof Czeczot
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla twórców autorskiego spektaklu Marcina Bartnikowskiego i Marcina Bikowskiego za najlepszy spektakl
Nagroda aktorska dla Marcina Bikowskiego
Nagroda dla Anny Świętochowskiej za oprawę muzyczną
Wyróżnienie aktorskie dla Marcina Bartnikowskiego
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: BALDANDERS
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Marcin Bikowski
Autor: Marcin Bartnikowski
Tytuł: BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA
Teatr: Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
Reżyser: Janusz Ryl-Krystianowski
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Mariola Ordak-Kaczorowska
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: BIEDNY JA, SUKA I JEJ NOWY KOLEŚ
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Piotr Jędrzejas
Autor: Michał Walczak
Tytuł: BOMBA
Teatr: Centrum Artystyczne M25 [Mińska 25] w Warszawie
Reżyser: Maciej Kowalewski
Autor: Maciej Kowalewski
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa dla aktorów
Wyróżnienie dla Piotra Tomaszuka za reżyserię i za autorski spektakl
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: BÓG NIŻYŃSKI
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autor: Piotr Tomaszuk
Tytuł: BUŁHAKOW
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Krzysztof Rościszewski
Autor: Maciej Wojtyszko
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda aktorska im. Jana Świderskiego przyznawana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP dla Piotra Wawra za rolę Dresiarza
Tytuł: BYŁ SOBIE POLAK POLAK POLAK I DIABEŁ CZYLI W HEROICZNYCH WALKACH NARODU POLSKIEGO WSZYSTKIE SZTACHETY ZOSTAŁY ZUŻYTE
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski

c.

Tytuł: CAFE TOXIC
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Karolina Szymczyk
Autor: Monika Chmielewska
Tytuł: CASTING
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Marianna Dembińska
Tytuł: CELEBRACJE
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Reżyser: Bartłomiej Wyszomirski
Autor: Krzysztof Bizio
Tytuł: CÓRKA SŁOŃCA
Teatr: Teatr Wytwórnia w Warszawie
Reżyser: Radosław Dobrowolski
Autor: Radosław Dobrowolski
Tytuł: CZARNY PUNKT
Teatr: Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem
Reżyser: Piotr Łazarkiewicz
Autor: Andrzej Dziurawiec

d.

Tytuł: DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Dorota Masłowska
Tytuł: DZIADY. EKSHUMACJA - według „Dziadów” Adama Mickiewicza
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski

f.

Tytuł: FOCZKA AKROBATKA
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Waldemar Kotas
Autor: Waldemar Kotas

g.

Tytuł: GABLOTY
Teatr: Teatr Krypta w Szczecinie
Reżyser: Tomasz Gawron
Autor: Krzysztof Bizio
Tytuł: GRA NA ZWŁOKĘ
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Lech Raczak
Autorzy: Janusz Anderman Lech Raczak

h.

Tytuł: HAMLET GLIWICKI. PRÓBA ALBO DOTYK PRZEZ SZYBĘ
Teatr: Lothe Lachmann Videoteatr „Poza” w Warszawie
Reżyser: Piotr Lachmann
Autor: Piotr Lachmann

i.

Tytuł: IMIENINY
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Marcin Sławiński
Autor: Marek Modzelewski

j.

Tytuł: JAK JANOSIK POKUTOWAŁ
Teatr: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
Reżyser: Maciej Korwin Tondera
Autor: Maciej K. Tondera

.

Tytuł: JAK PIEKARCZYK CHWAT ELBLĄG URATOWAŁ
Teatr: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Reżyser: Mirosław Siedler
Autor: Janusz Komorowski

k.

Tytuł: KAC
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak
Tytuł: KIEDY PRZYJDĄ PODPALIĆ DOM, TO SIĘ NIE ZDZIW
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Romuald Wicza-Pokojski
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: KLUB HIPOCHONDRYKÓW 2, CZYLI COŚ DLA DUCHA
Teatr: Teatr Syrena w Warszawie
Reżyser: Wojciech Malajkat
Autor: Meggie W. Wrightt / Magdalena Wołłejko
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: KOCHAŁAM BOGDANA W.
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Paweł Kamza
Tytuł: KOMPOT ’06
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Sewruka w Elblągu Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Reżyser: Jarosław Ostaszkiewicz
Autorzy: Jonasz Kofta Bene Rychter
Tytuł: KOMPOZYCJA W SŁOŃCU
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist
Tytuł: KOMÓRKOWE LOVE
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Natalia Babińska
Autor: Jakub Boryczka
Tytuł: KORPORACJA
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Jarosław Tochowicz
Autor: Janusz Onufrowicz
Tytuł: KOT W BUTACH - wg Charles’a Perraulta
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi
Reżyser: Piotr Seweryński
Autorzy: Adolf Weltschek Charles Perrault
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla Ondreja Spišáka za reżyserię
Wyróżnienie aktorskie dla Izabeli Dąbrowskiej za rolę Fifi
Tytuł: KOWAL MALAMBO. ARGENTYŃSKA HISTORIA
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Ondrej Spišák
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Tytuł: KRANIEC
Teatr: Teatr Wytwórnia w Warszawie
Reżyser: Piotr Nowak
Autor: Małgorzata Owsiany
Tytuł: KRAWIEC
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Artur Tyszkiewicz
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: KRAWIEC
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Włodzimierz Pawlak
Autor: Sławomir Mrożek

l.

Tytuł: LA DOLCE NRD
Teatr: Agencja Panga Pank w Krakowie Fundacja Przyjaciół Sztuki „Aurea Porta” w Konstancinie- Jeziornie
Reżyser: Łukasz Czuj
Autor: Łukasz Czuj

m.

Nominacja tekstu sztuki do finału
Tytuł: MACICA
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Piotr Szczerski
Autor: Maria Wojtyszko
Tytuł: MANEKIN CZYLI KOCHANEK HITLERA - na podstawie powieści „Manekin”
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Andrzej Rozhin
Autorzy: Stanisław Dejczer Andrzej Rozhin
Tytuł: MATKA CIERPIĄCA
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Ewelina Pietrowiak
Autor: Tomasz Kaczmarek
Tytuł: MĘŻCZYŹNI NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Piotr Łazarkiewicz
Autor: Anna Burzyńska
Tytuł: MIŁOŚĆ NA KRYMIE
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Krzysztof Babicki
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: MOJRA
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Adam Sroka
Autorzy: Christian Skrzyposzek Adam Sroka

n.

Tytuł: NA GORĄCO - inspirowane filmem „Pół żartem pół serio"
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Michał Zadara
Autor: Michał Zadara
Tytuł: NIEPRZYTOMNIE
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Piotr Waligórski
Autor: Paweł Demirski

.

Tytuł: NO BAR
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Jakub Roszkowski
Autor: Maria Spiss

o.

Nominacja tekstu do finału
Wyróżnienie dla Marty Guśniowskiej za sztukę
Tytuł: O RYCERZU PRYSZCZYCERZU
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Janusz Ryl-Krystianowski
Autor: Marta Guśniowska
Nominacja tekstu do finału
Wyróżnienie dla Marty Guśniowskiej za sztukę
Tytuł: O RYCERZU PRYSZCZYCERZU
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Dariusz Kamiński
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: ODMIENNE STANY ŚWIADOMOŚCI
Teatr: Studio Teatr Test (Teatr Mentalny) w Warszawie
Reżyser: Andrzej Maria Marczewski
Autor: Stephanie de Ratuld [Jadwiga Andrzejewska]
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Przemysława Wojcieszka za najlepszy spektakl
Nagroda dla Przemysława Wojcieszka za sztukę i reżyserię
Nagroda dla Małgorzaty Bulandy za scenografię
Nagroda aktorska dla Przemysława Bluszcza za rolę Ryśka
Wyróżnienie aktorskie dla Wiesława Cichego za rolę Tadka
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: OSOBISTY JEZUS
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Przemysław Wojcieszek

p.

Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie aktorskie dla Aleksandry Popławskiej za rolę Patrycji Pitz
Wyróżnienie dla Hanny Kayser za muzykę
Tytuł: PAW KRÓLOWEJ. OPERA PRASKA
Teatr: Teatr Wytwórnia w Warszawie
Reżyser: Jacek Papis
Autorzy: Dorota Masłowska Jacek Papis
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: PIESEK, KTÓRY BYŁ NIEBIESKI - wg „Niebieskiego pieska” Gyuli Urbána
Teatr: Teatr Lalek Rabcio w Rabce
Reżyser: Dariusz Wiktorowicz
Autorzy: Dariusz Wiktorowicz Gyula Urbán
Tytuł: PACJENT
Teatr: Teatr Konsekwentny w Warszawie
Reżyser: Adam Sajnuk
Autor: Adam Sajnuk
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: PODRÓŻ DO WNĘTRZA POKOJU
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Giovanny Castellanos
Autor: Michał Walczak
Tytuł: POKÓJ DO ZABAWY
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Bartosz Brzeskot
Autor: Bartosz Brzeskot
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: POKROPEK
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Piotr Łazarkiewicz
Autor: Ireneusz Kozioł
Tytuł: PROSZĘ SIĘ ROZEJŚĆ!
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Paweł Kamza
Autorzy: Stanisław Barańczak Paweł Kamza
Tytuł: PRZEDWCZESNY POGRZEB
Teatr: Teatr U Przyjaciół w Poznaniu
Reżyser: Tomasz Zajcher
Autor: Krzysztof Skibski
Tytuł: PUŁAPKA
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Krzysztof Babicki
Autor: Tadeusz Różewicz
Tytuł: PUŁAPKA
Teatr: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Reżyser: Bożena Suchocka-Kozakiewicz
Autor: Tadeusz Różewicz
Tytuł: PUŁAPKA
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Julia Wernio
Autor: Tadeusz Różewicz

r.

Tytuł: RA RE
Teatr: Teatr Porywacze Ciał w Poznaniu
Reżyser: Maciej Adamczyk
Autorzy: Agnieszka Kołodyńska Katarzyna Pawłowska
Tytuł: RÓŻOWA SKARPETKA
Teatr: Teatr Sióstr Fijewskich w Warszawie
Reżyser: Natalia Fijewska-Zdanowska
Autor: Natalia Fijewska-Zdanowska

s.

Tytuł: SAMA SŁODYCZ
Teatr: XLI Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2006 w Szczecinie
Reżyser: Justyna Kowalska
Autor: Ireneusz Iredyński
Tytuł: SANDMAN
Teatr: Studio Teatralne KOŁO w Warszawie
Reżyser: Igor Gorzkowski
Autor: Igor Gorzkowski
Tytuł: SCZEŹLI
Teatr: Stowarzyszenie Teatralne „Chorea” w Łodzi
Reżyser: Paweł Passini
Autor: Paweł Passini
Tytuł: SPALENIE MATKI
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Michał Kotański
Autor: Paweł Sala
Tytuł: STARA KOBIETA WYSIADUJE
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Henryk Baranowski
Autor: Tadeusz Różewicz
Tytuł: STREFA DZIAŁAŃ WOJENNYCH
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Natalia Korczakowska
Autor: Michał Bajer

..

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda aktorska dla Żanetty Gruszczyńskiej-Ogonowskiej
Tytuł: ...SYN
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Michał Siegoczyński
Autor: Michał Siegoczyński

s.

Tytuł: SZAJBA
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Anna Trojanowska
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Tytuł: SZWACZKI
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Andrzej Celiński
Autor: Paweł Sala

ś.

Nominacja tekstu do finału
Wyróżnienie dla Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk za sztukę
Tytuł: ŚMIERĆ CZŁOWIEKA-WIEWIÓRKI
Teatr: Teatr Usta Usta Republika / Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta w Poznaniu
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

t.

Tytuł: TANGO PIAZZOLLA
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Józef Opalski
Autor: Anna Burzyńska
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda specjalna za spektakl
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Rekomendacja jury do rejestracji spektaklu przez TVP Kultura
Tytuł: TECZKI
Teatr: Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu
Reżyser: zespół Teatru Ósmego Dnia
Autorzy: Ewa Wójciak Katarzyna Madoń-Mitzner
Tytuł: TEKST BEZ SENSU ALBO KTO NAM PISZE ROLE?
Teatr: Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi
Reżyser: Remigiusz Caban
Autor: Remigiusz Caban
Tytuł: TELERODZINA
Teatr: Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autor: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: TESTAMENT TEODORA SIXTA
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Robert Talarczyk
Autor: Artur Pałyga
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: TRANSFER!
Teatr: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Jan Klata
Autorzy: Dunja Funke Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski Jan Klata

v.

Tytuł: VERY
Teatr: Teatr Porywacze Ciał w Poznaniu
Reżyser: Maciej Adamczyk, Katarzyna Pawłowska
Autor: Maciej Adamczyk

w.

Tytuł: WAGON
Teatr: Teatr Współczesny w Warszawie
Reżyser: Krzysztof Zaleski
Autorzy: Marek Nowakowski Krzysztof Zaleski
Tytuł: WESOŁO
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Tomasz Obara
Autor: Miłogost Reczek
Tytuł: WEŹ, PRZESTAŃ
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Jan Klata
Autor: Jan Klata
Tytuł: WICEK WARSZAWIAK - na motywach opowiadania „O Wicku Warszawiaku” Kornela Makuszyńskiego
Teatr: Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie
Reżyser: Włodzimierz Fełenczak
Autorzy: Jan Wilkowski Kornel Makuszyński Włodzimierz Fełenczak
Tytuł: WLOTKA.pl
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Paweł Kamza
Tytuł: WON!
Teatr: Teatr Syrena w Warszawie
Reżyser: Barbara Borys-Damięcka
Autor: Ryszard Marek Groński

z.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Roberta Urbańskiego za adaptację tekstu dla potrzeb przedstawienia teatralnego
Nagroda dla Małgorzaty Bulandy za scenografię
Wyróżnienie dla Jacka Głomba za reżyserię
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: ZABIJANIE GOMUŁKI - wg „Tysiąca spokojnych miast” Jerzego Pilcha
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Jacek Głomb
Autorzy: Jerzy Pilch Robert Urbański
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: ZARAH
Teatr: Teatr „Za Lustrem” w Tarnowskich Górach
Reżyser: Ewa Wyskoczyl
Autorzy: Piotr Żebro Ewa Wyskoczyl
Tytuł: ZIELONY WĘDROWIEC, CZYLI BAŚŃ O NAJWIĘKSZYM MARZENIU
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Krzysztof Rau
Autor: Liliana Bardijewska
Tytuł: ZRÓB TO Z INNĄ
Teatr: Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala w Żarowie
Reżyser: Ryszard Dykcik
Autor: Marek Majgier

ż.

Tytuł: ŻYCIE DO NATYCHMIASTOWEGO UŻYTKU
Teatr: Stowarzyszenie DRAMA w Warszawie
Reżyser: Andrzej Pawłowski
Autor: Anna Burzyńska

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki (przewodniczacy)
Łukasz Drewniak
Olga Katafiasz
Łukasz Lewandowski
Andrzej Lis
Wojciech Majcherek
Maryla Zielińska

Jury

Sławomira Łozińska (przewodniczacy)
Ewa Kwiecień
Bożena Sawicka
Maria Seweryn
Jarosław Gajewski
Jan Kozikowski
Tomasz Kubikowski

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień (przewodniczacy)
Bożena Sawicka
Genowefa Szmuc
Zbigniew Libera
Bogdan Potocki

Autorzy