14. edycja (2007/2008)

Spektakle

a.

Tytuł: ALL INCLUSIVE
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Ewelina Pietrowiak
Autor: Marek Modzelewski

b.

Tytuł: BABCIA
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Sławomir Batyra
Autor: Michał Walczak
Tytuł: BAŚŃ O GRAJĄCYM IMBRYKU
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Irena Dragan
Autor: Marta Guśniowska

c.

Tytuł: CAŁE ŻYCIE GŁUPI
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Maciej Wojtyszko
Autor: Maciej Wojtyszko
Tytuł: CIN
Teatr: Teatr BARAKAH w Krakowie \ Fundacja Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru BARAKAH w Krakowie
Reżyser: Ana Nowicka
Autor: Monika Kufel
Tytuł: CIOCIA
Teatr: Teatr Druga Strefa w Warszawie
Reżyser: Sylwester Biraga
Autor: Rafał Wojasiński
Tytuł: CZEKAJ
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Edward Żentara
Autor: Iwona Kusiak
Tytuł: CZERWONY KAPTUREK. OSTATECZNE STARCIE
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Krzysztof Adamski
Autor: Maciej Kowalewski

d.

Tytuł: DAWAJ
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Jerzy Wasiuczyński
Autor: Mariusz Bieliński
Tytuł: DE–NATURAT
Teatr: Teatr Sióstr Fijewskich w Warszawie
Reżyser: Natalia Fijewska-Zdanowska
Autor: Natalia Fijewska-Zdanowska
Tytuł: DYPLOMACI
Teatr: Poznańska Fundacja Artystyczna w Poznaniu Teatr Imienia Kołpaka w Luboniu
Reżyser: Julia Szmyt
Autor: Artur Kłosiński
Tytuł: DZIEŃ ŚWIRA
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Marek Koterski

e.

Tytuł: EINE KLEINE
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Paweł Kamza
Autorzy: Artur Daniel Liskowacki Paweł Kamza

g.

Tytuł: GARDENIA
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Aldona Figura
Autor: Elżbieta Chowaniec
Tytuł: GORYL UCIEKŁ Z WYBIEGU W ZOO I PORWAŁ KOBIETĘ
Teatr: Grupa Artystyczna Ad Spectatores Pod Wezwaniem Calderona we Wrocławiu
Reżyser: Maciej Masztalski
Autor: Maciej Masztalski

h.

Tytuł: HOLLYDAY [wg „Śniadania u Tiffany’ego” Trumana Capote]
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Michał Siegoczyński
Autor: Michał Siegoczyński
Tytuł: HOMO POLONICUS
Teatr: Teatr Provisorium i Kompania „Teatr” w Lublinie
Reżyser: Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz
Autor: Krystian Piwowarski

i.

Tytuł: IDIOTKI [scenariusz inspirowany „Historią O” Pauline Réage, „Dzienniczkiem św. Faustyny Kowalskiej” i „Alkestis” Eurypidesa]
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Marcin Wierzchowski
Autor: Marcin Wierzchowski

j.

Tytuł: JA JESTEM ZMARTWYCHWSTANIEM
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Przemysław Wojcieszek

k.

Tytuł: KABARET FILOZOFICZNY, CZYLI WARIACJE TISCHNEROWSKIE
Teatr: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie
Reżyser: Artur Więcek „Baron”
Autorzy: Józef Tischner Artur Więcek „Baron”
Tytuł: KRÓTKI KURS PIOSENKI AKTORSKIEJ
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Wojciech Szelachowski
Autor: Wojciech Szelachowski
Tytuł: KSIĘŻNICZKA I ZIARNKO GROCHU
Teatr: Teatr Lalka w Warszawie
Reżyser: Paweł Aigner
Autor: Maciej Wojtyszko
Tytuł: KUKUŁKA
Teatr: Teatr Wytwórnia w Warszawie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Agata Biziuk

l.

Nagroda aktorska dla Marii Seweryn za rolę Justyny
Wyróżnienie dla Krystyny Jandy za koncepcję ulicznej realizacji przedstawienia
Nagroda aktorska im. Jana Świderskiego przyznawana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP dla Olgi Sarzyńskiej za rolę Ani
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: LAMENT NA PLACU KONSTYTUCJI
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: opieka artystyczna: Krystyna Janda
Autorzy: Krzysztof Bizio Krystyna Janda
Tytuł: LEGENDY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH
Teatr: Teatr Modulo w Tarnobrzegu
Reżyser: Urszula Ciesielska
Autor: Lidia Amejko
Tytuł: LUSTRACJA
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Krzysztof Kopka
Autor: Krzysztof Kopka

ł.

Wyróżnienie aktorskie dla Zbigniewa Walerysia za rolę Oresta
Wyróżnienie aktorskie dla Bogdana Grzeszczaka za rolę Arcyurzędnika
Tytuł: ŁEMKO
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Jacek Głomb
Autor: Robert Urbański

m.

Tytuł: MIASTECZKO G
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Giovanny Castellanos
Autor: Michał Walczak
Tytuł: MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Przemysław Wojcieszek
Tytuł: MOJE – NIE MOJE
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi
Reżyser: Lech Chojnacki
Autor: Liliana Bardijewska
Tytuł: MOJE – NIE MOJE
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Władysław Janicki
Autor: Liliana Bardijewska
Tytuł: MORD W DOMU IPATIEWA
Teatr: Grupa Artystyczna Ad Spectatores Pod Wezwaniem Calderona we Wrocławiu
Reżyser: Maciej Masztalski
Autor: Maciej Masztalski
Tytuł: MURDAS. BAJKA [wg „Bajki o królu Murdasie”]
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Paweł Aigner
Autor: Stanisław Lem

n.

Wyróżnienie dla Pawła Passiniego za muzykę
Zespołowe wyróżnienie dla twórców przedstawienia Artura Pałygi, Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witt-Michałowskiego
Tytuł: NIC, CO LUDZKIE
Teatr: Scena Prapremier InVitro w Lublinie
Reżyser: Paweł Passini, Piotr Ratajczak, Łukasz Witt-Michałowski
Autorzy: Artur Pałyga Paweł Passini Piotr Ratajczak Łukasz Witt-Michałowski
Tytuł: NIESTWORZONA HISTORIA ALBO OSTATNI TATUŚ
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Gabriel Gietzky
Autorzy: Michał Walczak Gabriel Gietzky
Tytuł: NOWONARODZONY. MOJE WIGILIE – POEMAT DYGRESYJNY
Teatr: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Reżyser: Łukasz Wylężałek
Autor: Łukasz Wylężałek

o.

Tytuł: OD CZASU DO CZASU
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Zdzisław Derebecki
Autor: Karolina Szymczyk-Majchrzak
Nagroda dla Pawła Passiniego za autorski spektakl
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: ODPOCZYWANIE
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Paweł Passini
Autor: Paweł Passini
Tytuł: O FELIKSIE, KTÓRY PRZYNIÓSŁ SZCZĘŚCIE
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Petr Nosálek
Autor: Krystyna Jakóbczyk
Tytuł: OSTATNI TATUŚ
Teatr: Teatr Lalka w Warszawie
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak
Tytuł: O SZEWCZYKU, STRASZNYM SMOKU, CZAROWNICY I KRÓLEWNIE
Teatr: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Reżyser: Dariusz Wiktorowicz
Autor: Dariusz Wiktorowicz
Tytuł: OUN
Teatr: Teatr Porywacze Ciał w Poznaniu
Reżyser: Maciej Adamczyk, Katarzyna Pawłowska
Autorzy: Maciej Adamczyk Katarzyna Pawłowska

p.

Tytuł: PANI BÓG HALINA
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Maria Spiss
Autor: Marek Miller
Tytuł: PASJE I OBSESJE TEODORA ASTRAY
Teatr: Teatr U Przyjaciół w Poznaniu
Reżyser: Tomasz Zajcher
Autor: Krzysztof Skibski
Tytuł: PIASKOWNICA 7>17>27
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Grzegorz Chrapkiewicz
Autor: Michał Walczak
Tytuł: PIEŚŃ LASU
Teatr: Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
Reżyser: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Autor: Małgorzata Kamińska-Sobczyk
Tytuł: POLTERABEND
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Tadeusz Bradecki
Autor: Stanisław Mutz
Tytuł: POSTĘPUJĄCY ZANIK MIĘŚNI
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Andrzej Bartnikowski
Autor: Andrzej Bartnikowski
Tytuł: PRAWY LEWY NA OBCASIE
Teatr: Scena Witkacego we Wrocławiu
Reżyser: Sebastian Majewski
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski

r.

Tytuł: RADCA GOETHE PROWADZI ŚLEDZTWO
Teatr: Grupa Artystyczna Ad Spectatores Pod Wezwaniem Calderona we Wrocławiu
Reżyser: Krzysztof Kopka
Autor: Krzysztof Kopka

s.

Tytuł: SAMI
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Katarzyna Dworak, Paweł Wolak
Autorzy: Katarzyna Dworak-Wolak Paweł Wolak
Tytuł: SŁUPSKI CHŁOPCZYK
Teatr: Teatr Władca Lalek w Słupsku
Reżyser: Urszula Szydlik-Zielonka
Autor: Przemysław Laskowski
Tytuł: SPOWIEDŹ W DREWNIE. ŻYWOTY ŚWIĘTYCH
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Krystian Kobyłka
Autorzy: Jan Wilkowski Jędrzej Wowro
Tytuł: SZ JAK SZARIK
Teatr: Towarzystwo Teatrum w Warszawie
Reżyser: Jacek Sołtysiak
Autor: Jakub Przebindowski
Tytuł: SZKLANA GÓRA
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Mariola Ordak-Kaczorowska
Autor: Bogumiła Rzymska

ś.

Wyróżnienie aktorskie dla Lidii Schneider za rolę Ulrike Meinhof
Tytuł: ŚMIERĆ CZŁOWIEKA-WIEWIÓRKI
Teatr: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
Reżyser: Natalia Korczakowska
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Tytuł: ŚMIERĆ PODATNIKA
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski

t.

Tytuł: TAMARA L
Teatr: Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej w Warszawie
Reżyser: Tomasz Mędrzak
Autor: Kazimierz Braun
Tytuł: TERAPIA JONASZA
Teatr: Teatr Rozrywki w Chorzowie
Reżyser: Jacek Bończyk, Jarosław Staniek
Autorzy: Jacek Bończyk Zbigniew Krzywański
Tytuł: TEZEUSZ I ARIADNA
Teatr: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
Reżyser: Karel Brožek
Autorzy: Karel Brožek Andrzej Żak
Tytuł: TRUMNA NIE LUBI STAĆ PUSTA
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Piotr Dąbrowski
Autor: Andrzej Dziurawiec

w.

Tytuł: W BECZCE CHOWANY
Teatr: Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
Reżyser: Bogusław Kierc
Autor: Robert Jarosz
Wyróżnienie dla Jacka Zagajewskiego za scenografię
Tytuł: W BECZCE CHOWANY
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Janusz Ryl-Krystianowski
Autor: Robert Jarosz
Tytuł: WDOWY
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Piotr Szczerski
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: WIELKOLUDY
Teatr: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Reżyser: Olga Stokłosa
Autor: Andrzej Maleszka
Zespołowa nagroda za najlepsze przedstawienie
Nagroda dla Piotra Nazaruka za muzykę
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Rekomendacja jury do zarejestrowania spektaklu przez TVP Kultura
Tytuł: WIERSZALIN. REPORTAŻ O KOŃCU ŚWIATA
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autorzy: Włodzimierz Pawluczuk Piotr Tomaszuk
Tytuł: WSZYSCY KOCHAMY BARBIE
Teatr: Towarzystwo Teatrum w Warszawie
Reżyser: Cezary Morawski
Autor: Jerzy Niemczuk
Tytuł: WYRZECZENIE
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Jarosław Tochowicz
Autor: Jarosław Kamiński
Tytuł: WYSPY GALAPAGOS
Teatr: Lothe Lachmann Videoteatr „Poza” w Warszawie
Reżyser: Piotr Lachmann
Autor: Helmut Kajzar
Tytuł: WYŚCIG SPERMY
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Maciej Kowalewski
Autor: Maciej Kowalewski

z.

Tytuł: ZABAWY POD KOCYKIEM
Teatr: Scena Witkacego we Wrocławiu
Reżyser: Sebastian Majewski
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski
Tytuł: ZABIĆ SUPERWAJZORA JAK CZTERNAŚCIE TYSIĘCY KURCZAKÓW
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Dawid Żłobiński
Autor: Łukasz Ripper
Tytuł: ZA DRZWIAMI
Teatr: Teatr Lalka w Warszawie
Reżyser: Roman Holc
Autor: Katarzyna Kotowska
Tytuł: ZAMARZNIĘTA
Teatr: Teatr Wytwórnia w Warszawie
Reżyser: Paweł Sala
Autor: Paweł Sala
Tytuł: ZAPIS
Teatr: Teatr Wytwórnia w Warszawie
Reżyser: Radosław Dobrowolski
Autor: Radosław Dobrowolski
Tytuł: ZAŚNIJ TERAZ W OGNIU
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Przemysław Wojcieszek
Tytuł: ZNAKI SZCZEGÓLNE – BRAK
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Paweł Szumiec
Autorzy: Bartek Kurowski Maciej Sterło-Orlicki

ż.

Tytuł: ŻYD
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Robert Talarczyk
Autor: Artur Pałyga

1.

Tytuł: 111
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki
Joanna Derkaczew
Łukasz Drewniak
Łukasz Lewandowski
Andrzej Lis
Wojciech Majcherek
Maryla Zielińska

Jury

Jarosław Gajewski (przewodniczacy)
Ewa Kwiecień
Anna Burzyńska
Izabela Dąbrowska
Bożena Sawicka
Tomasz Kubikowski
Aleksander Maksymiak

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień
Bożena Sawicka
Genowefa Szmuc
Zbigniew Libera
Bogdan Potocki
Marcin Kościołek
Beata Polkowska

Autorzy