16. edycja (2009/2010)

Spektakle

@.

Tytuł: @CTION
Teatr: Teatr Codzienny w Warszawie / Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych
Reżyser: Małgorzata Szyszka
Autor: Małgorzata Szyszka

6.

Tytuł: 60/09
Teatr: Teatr Wytwórnia w Warszawie
Reżyser: Lena Frankiewicz
Autor: Lena Frankiewicz

a.

Tytuł: AKOMPANIATOR
Teatr: Teatr Syrena w Warszawie
Reżyser: Grzegorz Chrapkiewicz
Autor: Anna Burzyńska
Tytuł: ALICJA?
Teatr: Teatr Malabar Hotel w Białymstoku
Reżyser: Marcin Bikowski
Autor: Marcin Bartnikowski
Tytuł: AMPUĆ, CZYLI ZOOLOGIA FANTASTYCZNA
Teatr: Stowarzyszenie Teatr Mumerus w Krakowie
Reżyser: Wiesław Hołdys
Autorzy: Jan Gondowicz Wiesław Hołdys

b.

Tytuł: BAŚŃ O GRAJĄCYM IMBRYKU
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Petr Nosálek
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA
Teatr: Teatr "Groteska" w Krakowie
Reżyser: Janusz Ryl-Krystianowski
Autor: Marta Guśniowska
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: BIAŁE BALONIKI
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Magda Fertacz
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: BIAŁY DMUCHAWIEC
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Krzysztof Babicki
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: BOHATER ROKU - tekst inspirowany filmem Feliksa Falka
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autorzy: Piotr Ratajczak Jan Czapliński Feliks Falk
Tytuł: BOTOX
Teatr: Teatr Kamienica w Warszawie
Reżyser: Emilian Kamiński
Autor: Jakub Przebindowski

c.

Tytuł: CIEMNO. JASNO. CIEŃ
Teatr: Teatr Bez Sceny w Katowicach
Reżyser: Andrzej Dopierała
Autor: Andrzej Dopierała
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: CO W TRAWIE PISZCZY
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Radosław Kasiukiewicz
Autorzy: Lidia Amejko Marcin Czub
Tytuł: CZEKAJĄC NA TURKA
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Mikołaj Grabowski
Autor: Andrzej Stasiuk

d.

Tytuł: DOBRZE
Teatr: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man
Tytuł: DWANAŚCIE STACJI
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Eva Rysová
Autorzy: Paweł Różycki Mateusz Pakuła

f.

Tytuł: FRANCISZEK, SEN EVERYMANA
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Jolanta Denejko
Autor: Mateusz Pakuła

h.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: HOMMAGE À CHAGALL
Teatr: Teatr "Groteska" w Krakowie
Reżyser: Adolf Weltschek
Autor: Adolf Weltschek
Tytuł: HORROR VACUI
Teatr: Nieformalna Grupa Avis w Białymstoku
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Agata Biziuk

i.

Tytuł: I WIĘCEJ NIC NIE PAMIĘTAM
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Piotr Jędrzejas
Autorzy: Adina Blady-Szwajger Piotr Jędrzejas

j.

Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: JANOSIK. NAPRAWDĘ PRAWDZIWA HISTORIA
Teatr: Teatr Lalka w Warszawie
Reżyser: Łukasz Kos
Autor: Michał Walczak
Tytuł: JUŻ SIĘ CIEBIE NIE BOJĘ, OTELLO!
Teatr: Scena Prapremier InVitro w Lublinie
Reżyser: Joanna Lewicka
Autor: Artur Pałyga

k.

Tytuł: KOMEDIA ROMANTYCZNA
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Marcin Sławiński
Autor: Wojciech Tomczyk
Tytuł: KRAINA KŁAMCZUCHÓW
Teatr: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyser: Maciej Wojtyszko
Autor: Maciej Wojtyszko
Tytuł: KSIĄDZ H., CZYLI ANIOŁY W AMSTERDAMIE
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Bartosz Frąckowiak
Autor: Marian Pankowski
Tytuł: KTÓRĘDY DO MORZA
Teatr: Teatr Polski w Szczecinie
Reżyser: Adam Opatowicz
Autor: Roman Ossowski

.

m.

Tytuł: MAŁA APOKALIPSA
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Lech Raczak
Autorzy: Tadeusz Konwicki Lech Raczak
Tytuł: MAMATANGO
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: zespół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Autor: zespół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa za najlepsze przedstawienie
Nagroda dla Doroty Masłowskiej za sztukę
Nagroda aktorska dla Adama Woronowicza za rolę Mężczyzny
Tytuł: MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Grzegorz Jarzyna
Autor: Dorota Masłowska
Tytuł: MOJA MOLINEZJA - tekst inspirowany „Nowohucką telenowelą” Renaty Radłowskiej
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Paweł Kamza
Autorzy: Paweł Kamza Renata Radłowska
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: MORZE OTWARTE
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Marek Pasieczny
Autor: Jakub Roszkowski
Tytuł: MURZYN. (MOŻE ODEJŚĆ)
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Remigiusz Caban
Autor: Remigiusz Caban

n.

Nominacja tekstu do finału
Tytuł: NAD
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Reżyser: Waldemar Zawodziński
Autor: Mariusz Bieliński
Tytuł: NAJMNIEJSZY BAL ŚWIATA
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Janusz Ryl-Krystianowski
Autorzy: Malina Prześluga-Delimata Janusz Ryl-Krystianowski
Tytuł: NANGAR KHEL
Teatr: Teatr Ad Spectatores we Wrocławiu
Reżyser: Maciej Masztalski
Autor: Maciej Masztalski
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie aktorskie dla Małgorzaty Łakomskiej za rolę Lidki
Wyróżnienie aktorskie dla Marcina Pempusia za role Olgierda/Czereśniaka
Tytuł: NIECH ŻYJE WOJNA!!! - spektakl inspirowany powieścią „Czterej pancerni i pies” Janusza Przymanowskiego
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Monika Strzępka
Autorzy: Paweł Demirski Janusz Przymanowski
Tytuł: NIERZĄDNE KRÓLESTWO - na motywach „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Paweł Kamza
Autorzy: Paweł Kamza Jan Kochanowski
Tytuł: NOWONARODZONY
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Łukasz Wylężałek
Autor: Łukasz Wylężałek

o.

Tytuł: O ROZKOSZY
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Maciej Wojtyszko
Autor: Maciej Wojtyszko
Tytuł: OBCY KRÓL
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Aldona Figura
Autor: Cyryl Cyberski
Tytuł: OJCIEC POLSKI
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak
Tytuł: ONA I ONA - na motywach „Silniejszej” Augusta Strindberga
Teatr: Teatr Wytwórnia w Warszawie
Reżyser: Artur Urbański
Autorzy: Krzysztof Szekalski August Strindberg

p.

Tytuł: PALĘ ROSJĘ! – OPOWIEŚĆ SYBERYJSKA
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Jacek Głomb
Autor: Krzysztof Kopka
Tytuł: PARANOICY I PSZCZELARZE - wykorzystano fragmenty reportaży „Jestem przeciętnym Polakiem” Moniki Redzisz oraz „Zdzichu, nie rób wstydu” Grzegorza Sroczyńskiego
Teatr: Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu
Reżyser: zespół Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu
Autorzy: Ewa Wójciak Monika Redzisz Grzegorz Sroczyń
Tytuł: PASTORAŁKA DLA WOŁA I OSŁA
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Artur Romański
Autor: Paweł Pawlik
Tytuł: PERSONA. CIAŁO SIMONE
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Krystian Lupa
Autor: Krystian Lupa
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda specjalna dla Krystiana Lupy za autorskie przedstawienie
Nagroda aktorska dla Sandry Korzeniak za rolę Marylin
Wyróżnienie dla Pawła Szymańskiego za muzykę
Rekomendacja jury do rejestracji spektaklu przez TVP Kultura
Tytuł: PERSONA. TRYPTYK/MARILYN
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Krystian Lupa
Autor: Krystian Lupa
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla Anny Augustynowicz za reżyserię
Nagroda aktorska im. Jana Świderskiego przyznawana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP dla Piotra Domalewskiego za rolę Syna
Wyróżnienie dla Moniki Chomickiej za rolę żeńską
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: PIESZO
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Anna Augustynowicz
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: PLASTYNACI
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Rafał Gąsowski
Autor: Rafał Gąsowski
Tytuł: POD-GRZYBEK
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Krzysztof Rau
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: PRACAPOSPOLITA, CZYLI TACY SAM
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Katarzyna Dworak, Paweł Wolak
Autorzy: Katarzyna Dworak-Wolak Paweł Wolak
Tytuł: PRZEBUDZENIE
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Cezary Żołyński
Autorzy: Iwona Kusiak Cezary Żołyński
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: PRZEDOSTATNIE KUSZENIE BILLA DRUMMONDA
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Marcin Wierzchowski
Autor: Marcin Wierzchowski
Tytuł: PRZERWANY LOT
Teatr: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Reżyser: Krzysztof Kaczmarek
Autor: Krzysztof Kaczmarek
Tytuł: PRZYJACIEL
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Krzysztof Rekowski
Autor: Radosław Paczocha

r.

Tytuł: ROSZADA
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Maciej Wojtyszko, Paweł Aigner
Autor: Paweł Mossakowski

s.

Tytuł: SEN NOCY LETNIEJ - wg Williama Shakespeare’a
Teatr: Teatr Arka we Wrocławiu
Reżyser: Renata Jasińska
Autorzy: Sebastian Kubicz William Shakespear
Tytuł: SŁO
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Jan Peszek
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: STATEK BŁAZNÓW - na podstawie „Okrętu błaznów” Sebastiana Branta
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autorzy: Piotr Tomaszuk Sebastian Brant
Tytuł: SUPERNOVA. REKONSTRUKCJA - na podstawie spektaklu „Supernova” Zsolta Zeldunga / Marcina Wierzchowskiego
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Zsolt Zeldung / Marcin Wierzchowski
Autor: Marcin Wierzchowski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: SZAJBA
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Jan Klata
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

ś.

Tytuł: ŚWIAT JEST SKANDALEM
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man

t.

Tytuł: TAK WIELE PRZESZLIŚMY TAK WIELE PRZED NAMI
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autorzy: Artur Pałyga zespół Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
Tytuł: TEATROZA
Teatr: Teatr U Przyjaciół w Poznaniu
Reżyser: Krzysztof Skibski, Tomasz Zajcher
Autor: Krzysztof Skibski
Tytuł: TRANSFER
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Bartłomiej Wyszomirski
Autor: Stanisław Bieniasz
Tytuł: TRZY SIOSTRZYCZKI TRUPKI
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Maciej Kowalewski
Autor: Maciej Kowalewski
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie specjalne dla Pawła Passiniego za autorski spektakl
Rekomendacja jury do pokazania spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie
Tytuł: TURANDOT
Teatr: Grupa Coincidentia w Białymstoku neTTheatre w Lublinie
Reżyser: Paweł Passini
Autor: Paweł Passini

u.

Tytuł: U.F.O. SPOTYKACZ
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie neTTheatre w Lublinie
Reżyser: Paweł Passini
Autor: Paweł Passini
Tytuł: UTOPIA BĘDZIE ZARAZ
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Michał Zadara
Autor: Michał Zadara
Tytuł: UTWÓR O MATCE I OJCZYŹNIE
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Bożena Keff

v.

Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie dla twórców i realizatorów spektaklu
Wyróżnienie dla Pawła Łysaka za reżyserię
Tytuł: V[F] ICD – 10. TRANSFORMACJE
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Paweł Łysak
Autor: Artur Pałyga

w.

Tytuł: W WINDZIE
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Mariusz Szaforz
Autor: Jan Stępień

z.

Tytuł: ZABAWY POD KOCYKIEM
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Przemysław Pawlicki, Mariusz Pogonowski
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski
Tytuł: ZAPACH ŻUŻLA
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Jacek Głomb
Autor: Iwona Kusiak
Tytuł: ZIELONY WĘDROWIEC
Teatr: Teatr Lalka w Warszawie
Reżyser: Ula Kijak
Autor: Liliana Bardijewska
Tytuł: ZŁODZIEJ CZASU
Teatr: Teatr Lalek "Arlekin" im. Henryka Ryla w Łodzi
Reżyser: Waldemar Wolański
Autor: Waldemar Wolański
Tytuł: ZŁY
Teatr: Scena Prapremier InVitro w Lublinie
Reżyser: Łukasz Witt-Michałowski
Autorzy: Dariusz Jeż Grzegorz Kondrasiuk
Tytuł: ZROZUMIEĆ, ŻE NIE WIEM KIM BĘDĘ
Teatr: Teatr Współczesnej Rzeczywistości w Zabrzu
Reżyser: Janusz Chlebny
Autor: Janusz Chlebny

ż.

Tytuł: ŻEBY CIĘ LEPIEJ ZJEŚĆ!
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Piotr Waligórski
Autor: Piotr Waligórski

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki
Łukasz Drewniak
Dorota Jarząbek
Łukasz Lewandowski
Andrzej Lis
Bartosz Zaczykiewicz
Maryla Zielińska

Jury

Jarosław Gajewski (przewodniczacy)
Ewa Kwiecień
Bożena Sawicka
Marek Braun
Tomasz Kubikowski
Paweł Sztarbowski
Bartosz Szydłowski

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień
Bożena Sawicka
Genowefa Szmuc
Zbigniew Libera
Bogdan Potocki

Autorzy