17. edycja (2010/2011)

Spektakle

1.

Tytuł: 18729 - na podstawie książki „18 znaczy życie” Jerzego J. Fąfary
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Sławomir Gaudyn
Autorzy: Sławomir Gaudyn Jerzy J. Fąfara

i.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Marcina Libera za koncepcję inscenizacyjną spektaklu
Wyróżnienie aktorskie dla Joanny Gonschorek
Tytuł: III FURIE - na podstawie powieści „Dzidzia” Sylwii Chutnik i na motywach książki „Egzekutor” Stefana Dąmbskiego
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Marcin Liber
Autorzy: Sylwia Chutnik Magda Fertacz Małgorzata Sikorska-Miszczuk Stefan Dąmbski

a.

Tytuł: ANTYGONA W NOWYM JORKU
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Tomasz Piasecki
Autor: Janusz Głowacki

b.

Tytuł: BABSKIE PARTY
Teatr: Teatr Rampa na Targówku w Warszawie
Reżyser: Zdzisław Wardejn
Autorzy: Andrzej Marian Trzos Zdzisław Wardejn
Tytuł: BABY BLUES, CZYLI ZACHCIANKI
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Piotr Dąbrowski
Autor: Jan Jakub Należyty
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: BAR BABYLON
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Gabriel Gietzky
Autor: Radosław Paczocha
Tytuł: BEAUTY 3.0
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Rafał Matusz
Autor: Iwona Kusiak
Tytuł: BIAŁE BALONIKI
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Magda Fertacz
Tytuł: BITWA O NANGAR KHEL
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Łukasz Witt-Michałowski
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Piotr Jędrzejas
Autor: Radosław Paczocha
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa za najlepsze przedstawienie dla twórców i realizatorów spektaklu
Nagroda dla Moniki Strzępki za reżyserię
Nagroda aktorska dla Agnieszki Kwietniewskiej
Tytuł: BYŁ SOBIE ANDRZEJ, ANDRZEJ, ANDRZEJ i ANDRZEJ
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski

c.

Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie aktorskie dla Michała Kalety
Tytuł: CHŁOPIEC MALOWANY
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: CUKIER STANIK
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Gabriel Gietzky
Autor: Zyta Rudzka
Tytuł: CZŁOWIEK Z BOGIEM W SZAFIE
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Piotr Kruszczyński
Autor: Michał Walczak

d.

Tytuł: DIABLI MNIE BIORĄ
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi Polska Scena Komediowa w Łodzi
Reżyser: Marek Rębacz
Autor: Marek Rębacz
Tytuł: DIALOGI PENISA 2
Teatr: Teatr Druga Strefa w Warszawie
Reżyser: David Foulkes
Autor: Marek Pituch
Tytuł: DON KISZOT - z użyciem fragmentów „Przemyślnego szlachcica Dona Kichota z Manchy” Miguela de Cervantesa
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Maciej Podstawny
Autorzy: Mateusz Pakuła Aleksandra Krzaklewska Maciej Podstawny
Tytuł: DRUGIE ZWARCIE
Teatr: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
Reżyser: Jacek Zembrzuski
Autor: Jerzy Łukosz
Tytuł: DYNASTIA
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Natalia Korczakowska
Autor: Sebastian Majewski
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie aktorskie dla Katarzyny Ulickiej-Pydy
Tytuł: DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Anna McCracken
Autor: Dorota Masłowska
Tytuł: DŻA-DŻU-DŻA. Z ŻYCIA DŻDŻOWNIC
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Dariusz Taraszkiewicz
Autor: Dariusz Taraszkiewicz

e.

Tytuł: ENTER. Slamowana i śpiewana historia miłosna między dwoma mężczyznami, których dzieli bardzo wiele
Teatr: Nowy Teatr w Warszawie
Reżyser: Anna Smolar, Jacek Poniedziałek
Autorzy: Mikołaj Makowski Jacek Poniedziałek Anna Smolar zespół Nowego Teatru w Warszawie

f.

Tytuł: FAKIR, CZYLI OPTYMIZM
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Bartosz Szydłowski
Autorzy: Sławomir Mrożek Bartosz Szydłowski
Tytuł: FEJS BÓG
Teatr: Scena Współczesna – Teatr Stara ProchOFFnia w Warszawie
Reżyser: Szymon Turkiewicz
Autor: Szymon Turkiewicz
Tytuł: FUMUM VENDERE
Teatr: Nieformalna Grupa Avis w Białymstoku
Reżyser: Agata Biziuk
Autorzy: Agata Biziuk Konrad Szczebiot

g.

Tytuł: GABINET
Teatr: Fundacja Artystyczna "Młyn" w Waszawie / Teatr "Młyn" w Warszawie
Reżyser: Natalia Fijewska-Zdanowska
Autor: Natalia Fijewska-Zdanowska
Tytuł: GROTOWSKI – PRÓBA ODWROTU
Teatr: Stowarzyszenie Teatralne „Chorea” w Łodzi
Reżyser: Tomasz Rodowicz
Tytuł: GWIAZDA ŚMIERCI
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Krzysztof Garbaczewski
Autor: Marcin Cecko

h.

Tytuł: HERMES PRZESZEDŁ, CZYLI MITY GRECKIE
Teatr: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Reżyser: Artur Hofman
Autor: Maciej Wojtyszko

i.

Tytuł: IDŹ W NOC, MARGOT - na podstawie powieści „Margot” Michała Witkowskiego
Teatr: Teatr Provisorium i Kompania „Teatr” w Lublinie
Reżyser: Witold Mazurkiewicz
Autorzy: Michał Witkowski Artur Pałyga
Tytuł: ISMENA. NIEOPISANA SIOSTRA
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Jolanta Denejko
Autor: Anna Wojnarowska

j.

Tytuł: JA - inspirowane powieścią „Tequilla” Krzysztofa Vargi
Teatr: Teatr IMKA w Warszawie
Reżyser: Michał Siegoczyński
Autorzy: Michał Siegoczyński Krzysztof Varga
Tytuł: JAMES BOND: – ŚWINIE NIE WIDZĄ GWIAZD
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak
Tytuł: JEDENASTA SZESNAŚCIE
Teatr: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
Reżyser: Rafał Matusz
Autor: Rafał Matusz
Tytuł: JESZCZE BĘDZIE PRZEPIĘKNIE
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Przemysław Wojcieszek

k.

Tytuł: KANTATA NA CZTERY SKRZYDŁA
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Grzegorz Warchoł
Autor: Robert Brutter
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: KLAUS DER GROSSE
Teatr: XXXI Przegląd Piosenki Aktorskiej
Reżyser: Maćko Prusak
Autor: Marta Giergielewicz
Tytuł: KOCHANOWO I OKOLICE
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Aldona Figura
Autor: Przemysław Jurek
Nominacja tekstu do finału
Tytuł: KONRADMASZYNA - wg „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego i „Hamletamaszyny” Heinera Müllera
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Bartosz Szydłowski
Autorzy: Mateusz Pakuła Stanisław Wyspiański Heiner Müller
Tytuł: KRÓLOWE BRYTANII
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Przemysław Wojcieszek
Tytuł: KRZYK
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Andrzej Pieczyński
Autor: Anna Burzyńska

l.

Tytuł: LALKI
Teatr: Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem
Reżyser: Hieronim Budzyk
Autorzy: Michał Zdunik Hieronim Budzyk

m.

Tytuł: MATKA BRATA MOJEGO SYNA
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Adam Wojtyszko
Autor: Juliusz Machulski
Tytuł: MURY HEBRONU
Teatr: Teatr Muzyczny "Capitol" we Wrocławiu
Reżyser: Cezary Studniak
Autorzy: Andrzej Stasiuk Jan Naturski

n.

Tytuł: NAJPIĘKNIEJSZA NA ŚWIECIE PIOSENKA O MIŁOŚCI
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Maria Kwiecień
Autor: Kinga Kaczor
Tytuł: NORYMBERGA
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Dorota Ignatjew
Autor: Wojciech Tomczyk

o.

Nominacja tekstu do finału
Tytuł: OLGA. EINE CHARMANTE FRAU
Teatr: Trupa Czango w Warszawie
Reżyser: Stanisław Miedziewski
Autor: Dana Łukasińska

p.

Tytuł: PAN BRZUCHATEK
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Ryszard Doliński
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: PAN KULECZKA
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Krzysztof Dutkiewicz
Autorzy: Wojciech Widłak Katarzyna Grajewska
Tytuł: PASTORAŁKA DLA WOŁA I OSŁA
Teatr: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
Reżyser: Karel Brožek
Autor: Paweł Pawlik
Tytuł: PIERWSZA KOMUNIA
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Paweł Kamza
Tytuł: PIĘKNI LUDZIE
Teatr: Studencki Teatr Praski w Warszawie
Reżyser: Igor Gorzkowski
Autor: Igor Gorzkowski
Tytuł: PO PROSTU LEON PO PROSTU
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Robert Czechowski
Autor: Przemysław Grzesiński
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: POD-GRZYBEK
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Petr Nosálek
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: POKOJÓWKA
Teatr: Teatr Druga Strefa w Warszawie
Reżyser: Sylwester Biraga
Autor: Rafał Wojasiński
Tytuł: POKÓJ ZWIERZEŃ
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Andrzej Celiński
Autor: Andrzej Celiński
Tytuł: POLOWANIE NA ŁOSIA
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Grzegorz Chrapkiewicz
Autor: Michał Walczak

.

Tytuł: POMÓRNIK. KRYMINAŁ EKOLOGICZNY - na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Emilia Sadowska
Autorzy: Olga Tokarczuk Emilia Sadowska

p.

Tytuł: POWRÓT MAMUTA
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Radosław Kasiukiewicz
Autor: Radosław Kasiukiewicz
Tytuł: POZNAŃSKIE KOZIOŁKI
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Janusz Ryl-Krystianowski
Autorzy: Marta Guśniowska Janusz Ryl-Krystianowski

r.

Tytuł: REKONSTRUKTOR
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak
Tytuł: ROZMOWY Z PIOTREM
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Jan Nowicki
Autor: Jan Nowicki

s.

Tytuł: SALTO MORTALE
Teatr: Teatr Strefa Ciszy w Poznaniu
Reżyser: Adam Ziajski, Idit Herman
Autor: zespół Teatru Strefa Ciszy w Poznaniu
Tytuł: STATEK BŁAZNÓW - na podstawie „Okrętu błaznów” Sebastiana Branta
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autorzy: Piotr Tomaszuk Sebastian Brant
Tytuł: STEPHANIE MOLES DZIŚ RANO ZABIŁA SWOJEGO MĘŻA, A POTEM ODPIŁOWAŁA MU PRAWĄ DŁOŃ
Teatr: Laboratorium Dramatu w Warszawie
Reżyser: Kuba Kowalski
Autor: Malina Prześluga-Delimata

ś.

Tytuł: ŚMIERĆ SZCZĘŚLIWA
Teatr: Scena Prapremier InVitro w Lublinie Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu
Reżyser: Łukasz Witt-Michałowski
Autor: Albert Sumak
Tytuł: ŚWIĘCI TEGO TYGODNIA
Teatr: Teatr KTO w Krakowie
Reżyser: Krzysztof Niedźwiedzki
Autor: Krzysztof Niedźwiedzki

t.

Tytuł: TAKA FAJNA DZIEWCZYNA JAK TY
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist
Tytuł: TAŃCZĄCA GAZELA I MAGICZNY TAM-TAM
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Zbigniew Niecikowski
Autor: Liliana Bardijewska
Tytuł: TESTOSTERON
Teatr: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Reżyser: Bogusław Semotiuk
Autor: Andrzej Saramonowicz
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Pawła Demirskiego za sztukę
Nagroda aktorska dla Michała Opalińskiego za rolę Urzędnika
Tytuł: TĘCZOWA TRYBUNA 2012
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: TRAKTAT O MANEKINACH
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autor: Bruno Schulz

u.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Jana Klaty za reżyserię
Nagroda aktorska im. Jana Świderskiego przyznawana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP dla Anny Ilczuk
Wyróżnienie dla Justyny Łagowskiej za koncepcję wizualną przedstawienia
Tytuł: UTWÓR O MATCE I OJCZYŹNIE
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Jan Klata
Autorzy: Bożena Keff Jan Klata

w.

Tytuł: W IMIĘ OJCA I SYNA
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Piotr Ziniewicz
Autor: Szymon Bogacz
Tytuł: WRONIEC
Teatr: Teatr Kamienica w Warszawie
Reżyser: Jerzy Bielunas
Autorzy: Jacek Dukaj Jerzy Bielunas
Tytuł: WRONIEC
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Jan Peszek
Autorzy: Jacek Dukaj Mateusz Pakuła
Tytuł: WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE POWIEDZIEĆ PO ŚMIERCI OJCA, ALE BOICIE SIĘ ODEZWAĆ
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Piotr Kruszczyński
Autor: Szymon Bogacz
Tytuł: WYDMUSZKA
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Zbigniew Lesień
Autor: Marcin Szczygielski

z.

Tytuł: ZAŚWIATY, CZYLI CZY PIES MA DUSZĘ?
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Och-Teatr w Warszawie
Reżyser: Maria Seweryn
Autor: Jerzy A. Masłowski

ż.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda dla Agaty Kucińskiej za adaptację tekstu, reżyserię, scenografię i wykonanie
Wyróżnienie dla Sambora Dudzińskiego za skomponowanie i wykonanie muzyki
Tytuł: ŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH
Teatr: Teatr Ad Spectatores we Wrocławiu
Reżyser: Agata Kucińska
Autorzy: Lidia Amejko Agata Kucińska

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki (przewodniczacy)
Monika Kwaśniewska-Mikuła
Joanna Chojka-Puzyna
Agnieszka Rataj
Kalina Zalewska
Andrzej Lis
Cezary Polak

Jury

Przemysław Czapliński (przewodniczacy)
Joanna Krakowska
Maria Maj
Joanna Szczepkowska
Łukasz Drewniak
Roman Pawłowski
Paweł Wodziński

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień
Anna Sapiego
Bożena Sawicka
Hanna Trzeciak
Krzysztof Rudziński

Autorzy