19. edycja (2012/2013)

Spektakle

#.

Tytuł: # DZIADY
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Michał Kmiecik
Autor: Michał Kmiecik

2.

Tytuł: 2012, CZYLI POLSKA ŚPIEWOGRA HORRORYSTYCZNA. KOMEDIODRAMAT W 13 SCENACH
Teatr: Teatr ZL z Tarnowskich Gór
Reżyser: Ewa Wyskoczyl
Autorzy: Marta Grzechowiak Ewa Wyskoczyl

a.

Tytuł: ARTYŚCI PROWINCJONALNI
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Weronika Szczawińska
Autor: Agnieszka Jakimiak

b.

Tekst zakwalifikowany do drugiego etapu
Tytuł: BABCIA MÓWI PA PA
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Agata Biziuk
Autorzy: Agata Biziuk Agnieszka Makowska
Tytuł: BAJKA O ROZCZAROWANYM RUMAKU ROMUALDZIE
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Lech Chojnacki
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: BALLADYNA - dramat inspirowany sztuką Juliusza Słowackiego
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Krzysztof Garbaczewski
Autor: Marcin Cecko
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: BALLADYNY I ROMANSE
Teatr: Teatr "Pinokio" w Łodzi
Reżyser: Konrad Dworakowski
Autor: Ignacy Karpowicz
Tytuł: BALTIC. PIES NA KRZE - na podstawie książki „Baltic. Pies, który płynął na krze”
Teatr: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Reżyser: Romuald Wicza-Pokojski
Autorzy: Barbara Gawryluk Romuald Wicza-Pokojski
Nominacja spektaklu do finału
Zespołowe wyróżnienie dla realizatorów spektaklu
Tytuł: BETLEJEM POLSKIE
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Wojciech Faruga
Autor: Wojciech Faruga
Tytuł: BOGUDUCHAWINNI
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Krzysztof Galos
Autor: Adam Słowik
Tytuł: BOHATERKI
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Ewelina Marciniak
Autor: Michał Buszewicz
Tytuł: BOHATEROWIE
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Ewelina Pietrowiak
Autor: Anna Wakulik
Tytuł: BUNTOWNICY - w ramach projektu Jeżyce Story. Posłuchaj miasta! – odcinek 1
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Marcin Wierzchowski
Autorzy: Roman Pawłowski Marcin Wierzchowski
Tytuł: BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA
Teatr: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Reżyser: Gabriel Gietzky
Autor: Radosław Paczocha

c.

Nominacja spektaklu do finału
Nagroda za najlepszy tekst dla Maliny Prześlugi-Delimaty
Tytuł: CHODŹ NA SŁÓWKO
Teatr: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Reżyser: Jerzy Moszkowicz
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: CO SŁYCHAĆ
Teatr: Teatr Lalek w Warszawie
Reżyser: Agata Biziuk
Autorzy: Agata Biziuk Agnieszka Makowska
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa za najlepsze przedstawienie
Nagroda im. Jana Świderskiego przyznawana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych - dla Michała Korchowca za scenografię
Tytuł: COURTNEY LOVE
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: CZŁOWIEK, KTÓRY NIE UMIAŁ ODEJŚĆ
Teatr: Teatr Druga Strefa w Warszawie
Reżyser: Sylwester Biraga
Autor: Jarosław Jakubowski

d.

Tytuł: DANUTA W.
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Janusz Zaorski
Autorzy: Danuta Wałęsa Piotr Adamowicz Krystyna Janda
Tytuł: DOBRE WIADOMOŚCI
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Piotr Głowacki
Autorzy: Piotr Głowacki Sebastian Buttny
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: DWANAŚCIE STACJI
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Mikołaj Grabowski
Autorzy: Tomasz Różycki Mikołaj Grabowski
Tytuł: DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU
Teatr: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu
Reżyser: Krzysztof Dracz
Autor: Dorota Masłowska

f.

Tytuł: FIRMA
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: FREDDIE. REŻYSERIA IRMINA KANT
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Agata Puszcz
Autorzy: Agata Puszcz Wojciech Pitala

g.

Tytuł: GNIEW DZIECI
Teatr: Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie / Teatr Nowy Proxima w Krakowie
Reżyser: Piotr Sieklucki
Autor: Piotr Sieklucki
Tytuł: GOTTLAND
Teatr: Teatr Rozrywki w Chorzowie
Reżyser: Joanna Zdrada
Autorzy: Mariusz Szczygieł Joanna Zdrada Aneta Głowacka

k.

Tytuł: KALINO MALINO CZERWONA JAGODO
Teatr: Studio Teatralne KOŁO w Warszawie
Reżyser: Igor Gorzkowski
Autor: Igor Gorzkowski
Tytuł: KLARA
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Piotr Kruszczyński
Autorzy: Iza Kuna Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Tytuł: KŁAMCZUCHA
Teatr: a&a&a Teatr BARAKAH w Krakowie \ Fundacja Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru BARAKAH w Krakowie
Reżyser: Andrzej Sadowski
Autor: Andrzej Sadowski
Tytuł: KOCHANOWO I OKOLICE
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Piotr Waligórski
Autor: Przemysław Jurek
Tytuł: KOKOLOBOLO, CZYLI OPOWIEŚĆ O PRZYPADKACH ŚLEPEGO MAKSA I SZAI MAGNATA
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Jacek Głomb
Autor: Robert Urbański
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: KORZENIEC
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Remigiusz Brzyk
Autorzy: Zbigniew Białas Tomasz Śpiewak
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: KOTLINA - na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk
Teatr: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Agnieszka Olsten
Autorzy: Olga Tokarczuk Agnieszka Olsten Igor Stokfiszewski
Tytuł: KRAINA ŚPIOCHÓW
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Bernarda Bielenia
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: KRÓLOWA ŚNIEGU - na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Michał Borczuch
Autorzy: Michał Borczuch Aśka Grochulska

l.

Tytuł: LE FILO FABLE - scenariusz na motywach bajek filozoficznych z różnych stron świata
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Joanna Gerigk
Autor: Joanna Gerigk
Tytuł: LOKATORZY - w ramach projektu: Jeżyce Story. Posłuchaj miasta! – odcinek 2
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Marcin Wierzchowski
Autorzy: Roman Pawłowski Marcin Wierzchowski
Tytuł: LOVE
Teatr: Teatr CST w Cieszynie
Reżyser: Bogusław Słupczyński
Autor: Artur Pałyga

m.

Tytuł: MADAME
Teatr: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Reżyser: Jakub Krofta
Autorzy: Antoni Libera Maria Wojtyszko
Tytuł: MIKI MISTER DJ
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Agnieszka Olsten
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: MIKI MISTER DJ
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Jan Peszek
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: MIŁOBÓJCY, CZYLI KONIEC ŚWIATA W ZABRZU
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Lech Mackiewicz
Autor: Lech Mackiewicz
Tytuł: MITOLOGIE
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Paweł Świątek
Autor: Tomasz Jękot
Tytuł: MOJA ABBA
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Katarzyna Deszcz
Autor: Tomasz Man
Tytuł: MOLLY B. - inspirowane powieścią „Ulisses” Jamesa Joyce’a
Teatr: Teatr Ad Spectatores we Wrocławiu
Reżyser: Marta Ojrzyńska
Autorzy: Marta Ojrzyńska James Joyce
Tytuł: MORRISON/ŚMIERCISYN
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Paweł Passini
Autor: Artur Pałyga
Nominacja spektaklu do finału
Wyróżnienie indywidualne za tekst dla Mateusza Pakuły
Tytuł: MÓJ NIEPOKÓJ MA PRZY SOBIE BROŃ
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Julia Mark
Autor: Mateusz Pakuła

n.

Tytuł: NAJMNIEJSZY BAL ŚWIATA
Teatr: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
Reżyser: Jacek Popławski
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: NASZA KLASA
Teatr: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu
Reżyser: Łukasz Kos
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: NIESKOŃCZONA HISTORIA
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Ula Kijak
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: NIEWIERNI
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: NOCDZIEŃSEN
Teatr: Czysta ReForma Teatr Odwrócony w Krakowie
Reżyser: Szymon Hieronim Budzyk
Autor: Karolina Fortuna

o.

Tytuł: O DOBRU
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: O ŁUSKANIU FASOLI
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Sławomir Batyra
Autorzy: Wiesław Myśliwski Sławomir Batyra
Tytuł: ONANIZM
Teatr: Teatr Druga Strefa w Warszawie
Reżyser: Sylwester Biraga
Autor: Jędrzej Napiecek

p.

Tekst zakwalifikowany do drugiego etapu
Tytuł: PACAN – HISTORIA O MIŁOŚCI
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Jakub Krofta
Autor: Maria Wojtyszko
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa dla aktorów Szymona Czackiego, Wiktora Logi-Skarczewskiego, Pauliny Puślednik, Małgorzaty Zawadzkiej
Tytuł: PAW KRÓLOWEJ
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Paweł Świątek
Autorzy: Dorota Masłowska Mateusz Pakuła
Nominacja spektaklu do finału
Nagroda zespołowa za najlepsze przedstawienie
Tytuł: PIĄTA STRONA ŚWIATA
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Robert Talarczyk
Autorzy: Kazimierz Kutz Robert Talarczyk
Tytuł: PIOSENKI O WIERZE I POŚWIĘCENIU
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Piotr Waligórski
Autor: Przemysław Wojcieszek
Tytuł: POD-GRZYBEK
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Karolina Maciejaszek
Autor: Marta Guśniowska
Nominacja spektaklu do finału
Tytuł: POPIEŁUSZKO
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Paweł Łysak
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Tytuł: POWIETRZE, CZYLI RZECZ O KRAJU I PLANECIE
Teatr: Teatr Druga Strefa w Warszawie
Reżyser: Sylwester Biraga
Autor: Bartosz Konstrat
Tytuł: PRĘCIK
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Zbigniew Lisowski
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: PUSZEK
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Laura Słabińska
Autor: Marta Guśniowska

r.

Tytuł: RANDKA W CIEMNO
Teatr: Mój Teatr w Poznaniu
Reżyser: Marek Zgaiński
Autor: Marek Zgaiński
Tytuł: ROZKWAŚ POLAKA!
Teatr: Teatr Praski w Warszawie
Reżyser: Marta Ogrodzińska-Miłoszewska
Autor: Wojciech Miłoszewski

s.

Tytuł: SEX MACHINE
Teatr: Teatr Muzyczny "Capitol" we Wrocławiu
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man
Tytuł: SPISKI
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Jerzy Jan Połoński, Jarosław Staniek
Autor: Wojciech Kuczok
Tytuł: SPOWIEDŹ ŚPIĄCEJ KRÓLEWNY
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Michał Rzepka
Autorzy: Mariusz Sieniewicz Joanna Fertacz
Tytuł: SZWEDZKI STÓŁ
Teatr: Teatr Capitol w Warszawie
Reżyser: Robert Talarczyk
Autor: Marek Modzelewski

ś.

t.

Tytuł: TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J.
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak
Tytuł: TAURYDA. APARTADO 679
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Antonina Grzegorzewska
Autor: Antonina Grzegorzewska
Tytuł: TEATR TELEWIZJI. KOMEDIA SENSACYJNA
Teatr: Teatr KTO w Krakowie
Reżyser: Krzysztof Niedźwiedzki
Autor: Krzysztof Niedźwiedzki
Tytuł: TRASH STORY
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Magda Fertacz
Tytuł: TRUSKAWKOWA NIEDZIELA
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Grażyna Kania
Autorzy: Artur Pałyga Grażyna Kania Katharina Gericke

u.

Tekst zakwalifikowany do drugiego etapu
Tytuł: UPADEK PIERWSZYCH LUDZI
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Iwona Kempa
Autor: Antoni Ferency

w.

Tytuł: W BRZUCHU WILKA
Teatr: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Reżyser: Dariusz Wiktorowicz
Autor: Robert Jarosz
Tytuł: WĄSY
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Och-Teatr w Warszawie
Reżyser: Maciej Kowalewski
Autor: Maciej Kowalewski
Tytuł: WIECZNY KWIECIEŃ
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Agnieszka Korytkowska-Mazur
Autor: Jarosław Jakubowski
Tytuł: WILK U BRAM
Teatr: Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie
Reżyser: Zbigniew Lisowski
Autor: Zbigniew Lisowski
Tytuł: WSZYSCY ŚWIĘCI
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Wojciech Faruga
Autorzy: Wojciech Faruga Jarosław Jakubowski
Tytuł: WSZYSCY ŚWIĘCI. ZABŁUDOWSKI CUD
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Tytuł: WŚCIEK
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Mariusz Pogonowski
Autorzy: Mariusz Pogonowski Milena Rytelewska

z.

Tekst zakwalifikowany do drugiego etapu
Tytuł: ZAŻYNKI
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Katarzyna Kalwat
Autor: Anna Wakulik

ź.

Tekst zakwalifikowany do drugiego etapu
Tytuł: ŹLE MA SIĘ KRAJ
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Weronika Szczawińska
Autorzy: Mateusz Pakuła Weronika Szczawińska

ż.

Tytuł: ŻYD
Teatr: Teatr Rampa na Targówku w Warszawie
Reżyser: Witold Mazurkiewicz
Autor: Artur Pałyga

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki (przewodniczacy)
Andrzej Lis
Bartłomiej Miernik
Grzegorz Reske
Joanna Targoń
Joanna Wichowska
Kalina Zalewska

Jury

Agata Duda-Gracz (przewodniczacy)
Joanna Krakowska
Tadeusz Nyczek
Lech Raczak
Dorota Sajewska

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień
Anna Sapiego
Bożena Sawicka
Hanna Trzeciak
Jan Buchwald

Autorzy