20. edycja (2013/2014)

Spektakle

a.

Tytuł: AMAZONIA
Teatr: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Michał Walczak

b.

Tytuł: BAJKA O MISIU I MYSZCE
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Artur Romański
Autorzy: Magdalena Podbylska Artur Romański
Tytuł: BAJKA O SZCZĘŚCIU
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Grzegorz Kwieciński
Autor: Izabela Degórska
Tytuł: BAZYLISZEK
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Petr Nosálek
Autor: Marta Guśniowska
Nominacja do finału
Nagroda aktorska dla zespołu
Tytuł: BITWA WARSZAWSKA 1920
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: BŁAZENADA
Teatr: Teatr TrzyRzecze w Białymstoku
Reżyser: Konrad Dulkowski
Autor: Konrad Dulkowski
Tytuł: BRAK SENSU, ANIOŁEK, ŻYRAFA I STOŁEK
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Marián Pecko
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: BRYGADA MISIEK
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man
Tytuł: BYĆ JAK STEVE JOBS. BOHATEROWIE POLSKIEJ TRANSFORMACJI. BALLADA O LEKKIM ZABARWIENIU HEROICZNYM
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Michał Kmiecik
Tytuł: BYŁ SOBIE POLAK, POLAK, POLAK I DIABEŁ, CZYLI W HEROICZNYCH WALKACH NARODU POLSKIEGO WSZYSTKIE SZTACHETY ZOSTAŁY ZUŻYTE
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Remigiusz Brzyk
Autor: Paweł Demirski

c.

Tekst zakwalifikowany do drugiego etapu
Tytuł: CAŁOCZERWONE
Teatr: Fundacja Teatru BOTO w Sopocie
Reżyser: Adam Nalepa
Autor: Małgorzata Szczerbowska
Nominacja do finału
Tytuł: CARYCA KATARZYNA
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak
Tytuł: CHODŹ ZE MNĄ DO ŁÓŻKA
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Adam Sajnuk
Autor: Andrzej M. Żak
Tytuł: CIEŚNINA DUCHÓW MONITOBA
Teatr: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Reżyser: Joanna Zdrada
Autor: Stanisław Brejdygant

d.

Tytuł: DEPRESJA KOMIKA
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak
Tytuł: DIABEŁ
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Radosław Rychcik
Autor: Radosław Rychcik
Tytuł: DR@CULA. VAGINA DENTATA
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Agata Biziuk
Autorzy: Agata Biziuk Agnieszka Makowska
Tekst zakwalifikowany do drugiego etapu
Nagroda za najlepszy tekst dla Katarzyny Dworak-Wolak i Pawła Wolaka
Tytuł: DROGA ŚLISKA OD TRAW. JAK TO DIABEŁ WSIĄ SIĘ PRZESZEDŁ
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Katarzyna Dworak, Paweł Wolak
Autorzy: Katarzyna Dworak-Wolak Paweł Wolak
Tytuł: DZIÓB W DZIÓB
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Zbigniew Lisowski
Autor: Malina Prześluga-Delimata

e.

Tytuł: ENE DUE RIKE FAKE
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Joanna Grabowiecka
Autor: Marzena Matuszak

g.

Tytuł: GŁODNI JAN I MAŁGORZATA
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Natalia Korczakowska
Autorzy: Magda Fertacz Michał Pabian
Tytuł: GORĄCZKA CZERWCOWEJ NOCY
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Remigiusz Brzyk
Autor: Tomasz Śpiewak
Tytuł: GRACZE - w ramach projektu: Jeżyce Story. Posłuchaj miasta! – odcinek 3
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Marcin Wierzchowski
Autorzy: Marcin Wierzchowski Roman Pawłowski
Tytuł: GRY EKSTREMALNE
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Ewa Gawlikowska-Wolff, Elżbieta Chowaniec
Autor: Joanna Grabowiecka

d.

Nominacja do finału
Nagroda im. Jana Świderskiego przyznawana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP dla Agnieszki Pawełkiewicz za rolę Dżiny
Wyróżnienie aktorskie dla Modesta Rucińskiego za role
Tytuł: DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Agnieszka Glińska
Autor: Dorota Masłowska

h.

Tytuł: HISTORIE BYDGOSKIE
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Paweł Łysak
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: HISTORIA ODDYCHANIA
Teatr: Teatr Druga Strefa w Warszawie Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie / Teatr Nowy Proxima w Krakowie
Reżyser: Dominik Nowak
Autor: Marta Marianna Gortych

j.

Tytuł: JOANNA SZALONA; KRÓLOWA
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Waldemar Raźniak
Autor: Jolanta Janiczak

k.

Tytuł: KALINA
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Małgorzata Głuchowska
Autorzy: Małgorzata Głuchowska Justyna Lipko-Konieczna
Tytuł: KARNAWAŁ, CZYLI PIERWSZA ŻONA ADAMA
Teatr: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyser: Jarosław Gajewski
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: KARNAWAŁ, CZYLI PIERWSZA ŻONA ADAMA
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Bogdan Ciosek
Autor: Sławomir Mrożek
Tytuł: KATECHIZM BIAŁEGO CZŁOWIEKA
Teatr: Teatr Rawa w Katowicach
Reżyser: Mirosław Neinert
Autor: Jarosław Murawski
Tytuł: KAŻDY PRZYNIÓSŁ, CO MIAŁ NAJLEPSZEGO
Teatr: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Reżyser: Marek Brand
Autorzy: Mieczysław Abramowicz Marek Brand
Tytuł: KOLIBRA LOT OSTATNI
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Krzysztof Babicki
Autor: Paweł Huelle
Tytuł: KOŁO KWINTOWE – FRAGMENTY
Teatr: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie
Reżyser: Aleksandra Popławska
Autorzy: Szymon Bogacz Aleksandra Popławska
Tytuł: KLAJSTER
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Wojtek Klemm
Autor: Tomasz Cymerman
Tytuł: KLĄTWA. ODCINKI Z CZASÓW BEZNADZIEI. ODCINEK 01
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie Teatr IMKA w Warszawie
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: KRÓLESTWO KORALOWEJ RAFY
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Mariola Ordak-Świątkiewicz
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: KWAŚNE MLEKO
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Ula Kijak
Autor: Malina Prześluga-Delimata

l.

Tytuł: LICHEŃ STORY
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Tomasz Hynek
Autor: Jarosław Jakubowski
Tytuł: LOVE FOREVER
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Michał Siegoczyński
Autor: Michał Siegoczyński
Tytuł: LÓD
Teatr: Teatr Provisorium w Lublinie
Reżyser: Janusz Opryński
Autorzy: Jacek Dukaj Janusz Opryński

m.

Tytuł: MAJAKOWSKI/REAKTYWACJA. HISTORIA PRAWIE PRAWDZIWA
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Andrzej Sadowski
Autor: Andrzej Sadowski
Tytuł: MARS: ODYSEJA
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Paweł Miśkiewicz
Autorzy: Paweł Miśkiewicz Damian Dąbek
Tytuł: MATKI
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Katarzyna Deszcz
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: MIASTO KOBIET - w ramach projektu: Jeżyce Story. Posłuchaj miasta! – odcinek 4
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Marcin Wierzchowski
Autorzy: Marcin Wierzchowski Roman Pawłowski
Tytuł: MIEDZIANKA - na podstawie reportażu „Miedzianka. Historia znikania”
Teatr: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
Reżyser: Łukasz Fijał
Autorzy: Filip Springer Tomasz Cymerman
Tytuł: MISJA
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Ewelina Marciniak
Autor: Michał Buszewicz
Tytuł: MŁODY STALIN. PRAWDOPODOBNA HISTORIA
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Ondrej Spišák
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Tytuł: MOJA ABBA
Teatr: Teatr Muzyczny "Capitol" we Wrocławiu
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man
Tytuł: MUZG
Teatr: Stowarzyszenie Teatralne „Chorea” w Łodzi
Reżyser: Tomasz Rodowicz
Autor: Marcin Cecko

n.

Nominacja do finału
Tytuł: NA BOGA!
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Jarosław Murawski
Nominacja do finału
Wyróżnienie aktorskie dla Edyty Ostojak za rolę Migawki
Tytuł: NAJMNIEJSZY BAL ŚWIATA
Teatr: Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Reżyser: Aneta Głuch-Klucznik
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: NIESKOŃCZONA HISTORIA. ORATORIUM NA 30 POSTACI, CHÓR, ORKIESTRĘ I SUKĘ AZĘ
Teatr: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
Reżyser: Maria Żynel
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: NIŻYŃSKI. ZAPISKI Z OTCHŁANI
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Józef Opalski
Autor: Anna Burzyńska

o.

Nominacja do finału
Tytuł: ONY
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Alina Moś-Kerger
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: OŚLE SERDUSZKO
Teatr: Teatr Lalek Rabcio w Rabce
Reżyser: Grzegorz Kwieciński
Autor: Grzegorz Kwieciński
Tytuł: OPOWIEŚCI PLEMIENNE - inspirowane „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Maciej Podstawny
Autorzy: Zuzanna Bojda Maciej Podstawny

p.

Nominacja do finału
Tytuł: PANCERNI - wg sztuki „Niech żyje wojna!!!”
Teatr: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
Reżyser: Konrad Dworakowski
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: PIĘKNY WIDOK
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Bogdan Ciosek
Autor: Sławomir Mrożek
Nominacja do finału
Nagroda aktorska dla Łukasza Chrzuszcza za rolę Jana Piszczyka
Tytuł: PISZCZYK
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autorzy: Piotr Rowicki Jan Czapliński
Tytuł: POCAŁUNEK
Teatr: Teatr Mały w Manufakturze w Łodzi
Reżyser: Małgorzata Flegel
Autor: Anna Janko
Tytuł: POMARAŃCZYK
Teatr: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Tomasz Hynek
Autor: Marek Kocot
Tytuł: PORTRET Z MAGNOLIĄ
Teatr: Mój Teatr w Poznaniu
Reżyser: Marek Zgaiński
Autor: Marek Zgaiński
Tytuł: PRZYSTANEK NA POŻĄDANIE
Teatr: Mój Teatr w Poznaniu
Reżyser: Marek Zgaiński
Autor: Marek Zgaiński
Tytuł: PSIAKOŚĆ 2, CZYLI KOSTKA ZOSTAŁA RZUCONA
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Mariola Ordak-Świątkiewicz
Autor: Marta Guśniowska

r.

s.

Nominacja do finału
Grand Prix za najlepszy spektakl
Tytuł: SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Jakub Krofta
Autor: Maria Wojtyszko
Tytuł: SAMOSPALENIE
Teatr: Fundacja Sztuki Orbis Pictus w Warszawie
Reżyser: Krzysztof Szekalski
Autor: Krzysztof Szekalski
Tytuł: SKARPETY I PAPILOTY
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Julia Holewińska
Tekst zakwalifikowany do drugiego etapu
Tytuł: SMUTKI TROPIKÓW
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Reżyser: Paweł Świątek
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: SPISEK SMOLEŃSKI
Teatr: Fundacja Orbis Tertius – Trzeci Teatr w Poznaniu
Reżyser: Lech Raczak
Autor: Lech Raczak
Tytuł: STATEK SZALEŃCÓW
Teatr: Teatr Arka we Wrocławiu
Reżyser: Renata Jasińska
Autorzy: Renata Jasińska Zofia Warzyńska-Bartczak Krystyna Miłobędzka Jarosława Makus
Tytuł: SYNEK
Teatr: Muzeum Górnictwa Węglowego – Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
Reżyser: Maciej Podstawny
Autorzy: Zbigniew Stryj Zbigniew Kadłubek Marcin Gaweł

ś.

Tytuł: ŚWIATY RÓWNOLEGŁE/MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Piotr Waligórski
Autor: Dorota Masłowska

t.

Nominacja do finału
Nagroda aktorska dla Agnieszki Przepiórskiej
Tytuł: TATO NIE WRACA
Teatr: Teatr Konsekwentny w Warszawie
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: TOWIAŃCZYCY, KRÓLOWIE CHMUR
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak
Tytuł: TWARDY GNAT, MARTWY ŚWIAT
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Eva Rysová
Autor: Mateusz Pakuła

u.

Tytuł: UPADEK PIERWSZYCH LUDZI
Teatr: Studio Teatralne KOŁO w Warszawie
Reżyser: Antoni Ferency
Autor: Antoni Ferency
Tytuł: UWODZICIEL
Teatr: Nowy Teatr w Warszawie
Reżyser: Katarzyna Warnke
Autor: Katarzyna Warnke
Tytuł: UWOLNIĆ KARPIA
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Krystyna Meissner
Autor: Piotr Bulak

w.

Tytuł: W IMIĘ OJCA I SYNA
Teatr: Teatr Czytelnia Dramatu w Lublinie
Reżyser: Daniel Adamczyk
Autor: Szymon Bogacz
Nominacja do finału
Tytuł: W SAMO POŁUDNIE
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Wojtek Ziemilski
Autorzy: Sebastian Liszka Wojtek Ziemilski
Tekst zakwalifikowany do drugiego etapu
Tytuł: W ŚRODKU SŁOŃCA GROMADZI SIĘ POPIÓŁ
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Wojciech Faruga
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: WAŁBRZYCH UTOPIA 2.039
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: WĄŻ
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Marek Zákostelecký
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: WIELKA IMPROWIZACJA
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Jakub Roszkowski
Autorzy: Abelard Giza Wojciech Tremiszewski Jakub Roszkowski
Nominacja do finału
Nagroda dla Jacka Timingeriu
Tytuł: WŁADCA SKARPETEK
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Jacek Timingeriu
Autor: Jacek Timingeriu

z.

Tytuł: ZABIJANIE GOMUŁKI - na podstawie powieści „Tysiąc spokojnych miast”
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Jacek Głomb
Autorzy: Jerzy Pilch Robert Urbański
Tytuł: ZACHEM. INTERWENCJA
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Aleksandra Jakubczak, Małgorzata Wdowik
Autorzy: Aleksandra Jakubczak Krzysztof Szekalski Małgorzata Wdowik
Tytuł: ZNIKAJĄCE SZKOŁY - Hermiona G. pod pretekstem twórczości Terry’ego Pratchetta
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Paweł Świątek
Autor: Tomasz Jękot

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki (przewodniczacy)
Marta Bryś
Szymon Kazimierczak
Andrzej Lis
Witold Mrozek
Joanna Ostrowska
Adriana Prodeus

Jury

Sławomira Łozińska (przewodniczacy)
Maciej Nowak
Tadeusz Nyczek
Bożena Sawicka
Jacek Wakar

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień
Anna Sapiego
Bożena Sawicka
Hanna Trzeciak

Autorzy