24. edycja (2017/2018)

Spektakle

1.

Nominacja do finału
Nagroda im. Jana Świderskiego ufundowana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich - za rolę, dla Dawida Żłobińskiego
Tytuł: 1946
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Remigiusz Brzyk
Autor: Tomasz Śpiewak

#.

a.

Tytuł: Afroazja
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Martyna Majewska
Autor: Martyna Majewska
Tytuł: Akademia Pani Beksy
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Robert Drobniuch
Autor: Julia Holewińska
Tytuł: Akompaniator
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Robert Drobniuch
Autor: Julia Holewińska
Tytuł: Anonim
Teatr: Studio Teatralne KOŁO w Warszawie
Reżyser: Karolina Kowalczyk
Autor: Alicja Kobielarz
Tytuł: Arizona
Teatr: Teatr Miejski w Lesznie
Reżyser: Błażej Baraniak
Autor: Jan Purzycki

b.

Tytuł: Babcia mówi pa, pa
Teatr: Teatr Rampa na Targówku w Warszawie
Reżyser: Agata Biziuk
Autorzy: Agata Biziuk Agnieszka Makowska
Tytuł: Baby
Teatr: Fundacja Szafa Gra w Ornontowicach
Reżyser: Iwona Woźniak
Autor: Sandra Jaworudzka
Wyróżenienie Komisji Artystycznej za tekst dla Sandry Szwarc i Joanny Zdrady
Tytuł: Baloniarze
Teatr: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Reżyser: Joanna Zdrada
Autorzy: Sandra Szwarc Joanna Zdrada
Tytuł: Beksińscy
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Michał Siegoczyński
Autor: Michał Siegoczyński
Tytuł: Bez przesady
Teatr: Fundacja Inkubator Kultury Kulmiasto w Gdańsku
Reżyser: Mariusz Babicki
Autor: Szymon Jachimek
Tytuł: Białe Tango
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Jan Polivka
Autor: Michał Kaźmierczak
Tytuł: Bierki
Teatr: To Jest To - Wojciech Majchrzak
Reżyser: Maciej Kowalewski
Autor: Marcin Szczygielski
Tytuł: Bombka z gwiazdką
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Agnieszka Błaszczak
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i stołek
Teatr: Centrum Kultury w Lublinie
Reżyser: Daniel Adamczyk
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Bromba w sieci
Teatr: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Reżyser: Rafał Sisicki
Autor: Maciej Wojtyszko
Tytuł: Być jak młody W.
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Mariusz Babicki
Autor: Mariusz Babicki
Nominacja do finału
Nagroda za muzykę dla Mai Kleszcz
Nagroda Komisji Artystycznej za najlepszy tekst dla Jana Czaplińskiego
Tytuł: Bzik. Ostatnia minuta
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Ewelina Marciniak
Autor: Jan Czapliński

č.

Nominacja do finału
Tytuł: Česky diplom
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki

c.

Tytuł: Chodź na słówko
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Gabriel Gietzky
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Chodź na słówko
Teatr: Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze
Reżyser: Punch Mama / Laura Słabińska
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Nominacja do finału
Tytuł: Ciemności
Teatr: Teatr IMKA w Warszawie Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: Conrad
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist
Tytuł: Czekam na telefon
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Mikołaj Lizut
Autor: Mikołaj Lizut
Tytuł: Czystka
Teatr: CHŁOPIEC PTAK I ANIOŁ
Reżyser: Paweł Palcat
Autor: Przemysław Wojcieszek

d.

Tytuł: Dryl
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Marta Streker
Autor: Wojciech Bruszewski
Tytuł: Duchy. Musical spirytystyczny
Teatr: Pożar w Burdelu Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak
Tytuł: Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Paweł Świątek
Autor: Dorota Masłowska
Tytuł: Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Aleksandra Popławska
Autor: Dorota Masłowska
Tytuł: Dziennik przebudzenia
Teatr: Agencja Artystyczna "Didaskalia"
Reżyser: Adam Ferency
Autor: Jerzy Pilch
Tytuł: Dziewczynki
Teatr: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Reżyser: Małgorzata Wdowik
Autor: Weronika Murek
Tytuł: Dżama. Arabska noc
Teatr: Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
Reżyser: Paweł Kamza
Autor: Paweł Kamza

f.

Tytuł: Fabryka muchołapek
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Andrzej Bart
Autor: Andrzej Bart
Tytuł: Faza Delta
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Gabriel Gietzky
Autor: Radosław Paczocha
Tytuł: Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Katarzyna Szyngiera
Autor: Weronika Murek

g.

Tytuł: Gardenia
Teatr: Stowarzyszenie Kółko i Krzyżyk w Warszawie
Reżyser: Wojciech Urbański
Autor: Elżbieta Chowaniec
Tytuł: Gdyby Pina nie paliła to by żyła
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Cezary Tomaszewski
Autor: Aldona Kopkiewicz
Tytuł: Gwiazdka
Teatr: Teatr Lalek Guliwer w Warszawie
Reżyser: Robert Jarosz
Autor: Robert Jarosz

h.

Tytuł: Hannah Arendt: Ucieczka
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Grzegorz Laszuk
Autor: Paweł Mościcki
Nominacja do finału
Tytuł: Henrietta Lacks
Teatr: Nowy Teatr w Warszawie
Reżyser: Anna Smolar
Autorzy: Anna Smolar Marta Malikowska Maciej Pesta Sonia Roszczuk Jan Sobolewski
Tytuł: Herosi transformacji. Nacjopolis
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autorzy: Michał Walczak Maciej Łubieński
Tytuł: Hindele, siostra Sztukmistrza
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Paweł Passini
Autor: Patrycja Dołowy
Tytuł: Hokus pokus, czary mary... i Król
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Paweł Aigner
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Humanicana
Teatr: Stowarzyszenie Artystyczne "Porywacze Ciał & Co" w Poznaniu
Reżyser: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk
Autorzy: Katarzyna Pawłowska Maciej Adamczyk

i.

Nominacja do finału
Indywidualna nagroda aktorska dla Matyldy Baczyńskiej
Tytuł: Ikebana
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Bohdan Robert Graczyk, Dariusz Stanisław Starczewski
Autor: Marcin Skóra

j.

Tytuł: Jeremi się ogarnia. LOL
Teatr: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Reżyser: Dorota Abbe
Autor: Szymon Jachimek
Tytuł: Jestem
Teatr: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Reżyser: Andrzej Sadowski
Autor: Andrzej Sadowski

k.

Tytuł: K.
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Monika Strzępka
Autor: Paweł Demirski
Tytuł: kalifornia nieśmiertelni
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Szymon Kaczmarek
Autor: Justyna Litkowska
Tytuł: Karmelek
Teatr: Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze
Reżyser: Bogdan Nauka
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Kibice
Teatr: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie
Reżyser: Michał Buszewicz
Autor: Michał Buszewicz
Tytuł: Kilka obcych słów po polsku
Teatr: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie
Reżyser: Anna Smolar
Autor: Michał Buszewicz
Tytuł: Kim jestem
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Ireneusz Maciejewski
Autorzy: Aneta Wróbel Adam Wojtyszko
Tytuł: Klapsy
Teatr: Teatr Pijana Sypialnia w Warszawie - Studio Artystyczne WrzAWA Stanisław Dembski
Reżyser: Stanisław Dembski, Sławomir Narloch
Autor: Sławomir Narloch
Tytuł: Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Reżyser: Szymon Kaczmarek
Autor: Żelisław Żelisławski
Tytuł: Kolaboranci
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autorzy: Maria Marcinkiewicz-Górna Piotr Rowicki Angelika Kluźniak
Tytuł: Kolorowo
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Bartosz Kurowski
Autor: Bartosz Kurowski
Tytuł: Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca
Teatr: Stowarzyszenie Nie Teraz / Teatr Nie Teraz w Tarnowie
Reżyser: Tomasz Antoni Żak
Autor: Tomasz Antoni Żak
Tytuł: Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Przemysław Wojcieszek
Tytuł: Kościuszko. Ostatnia bitwa
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Iwona Siekierzyńska
Autor: Radosław Paczocha
Tytuł: Kraina Śpiochów
Teatr: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Reżyser: Jacek Malinowski
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Kursk
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Krzysztof Babicki
Autor: Paweł Huelle

l.

Tytuł: Leon i Matylda
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Andrzej Sadowski
Autor: Andrzej Sadowski
Tytuł: lovebook
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Michał Siegoczyński
Autor: Michał Siegoczyński

ł.

Nominacja do finału
Indywidualna nagroda aktorska dla Sary Celler-Jezierskiej
Tytuł: Łauma, czyli czarownica
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Magdalena Miklasz
Autorzy: Karol Kalinowski Łukasz Zaleski Maciej Podstawny Magdalena Miklasz
Tytuł: Łzawe zjawy roku pamiętnego
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Bogusław Kierc
Autor: Bogusław Kierc

m.

Tytuł: Magik
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Reżyser: Mateusz Olszewski
Autor: Jarosław Jakubowski
Tytuł: Mała draka o zwierzakach
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Ewa Piotrowska
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Maraton/Tren
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Lech Raczak (konsultacja reżyserska)
Autor: Paweł Palcat
Tytuł: Maria Antonina. Ślad królowej
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Wojciech Faruga
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski
Tytuł: Mariacka 5
Teatr: Teatr Rozrywki w Chorzowie
Reżyser: Lech Majewski
Autor: Lech Majewski
Tytuł: Marlena. Ostatni koncert
Teatr: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyser: Józef Opalski
Autor: Janusz Majcherek
Nominacja do finału
Nagroda specjalna za tekst dla Marty Guśniowskiej
Tytuł: Marvin
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Paweł Aigner
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Moja Abba
Teatr: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Reżyser: Paweł Niczewski
Autor: Tomasz Man
Tytuł: Muzułmany
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Artur Pałyga

n.

Tytuł: Neron
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak
Tytuł: Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Agata Kucińska
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Nie wierzę w śmierć
Teatr: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Reżyser: Tomasz Kaczorowski
Autor: Wacław Oszajca
Tytuł: Noc Helvera
Teatr: Miejski Dom Kultury w Rumii
Reżyser: Agnieszka Skawińska
Autor: Ingmar Villqist
Tytuł: Noc Helvera
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Giovanny Castellanos
Autor: Ingmar Villqist

o.

Tytuł: O czym marzą kredki
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Przemysław Redkowski
Autor: Martyna Lechman
Tytuł: O mniejszych braciszkach św. Franciszka
Teatr: Teatr "Maska" w Rzeszowie
Reżyser: Jacek Popławski
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Odys
Teatr: Teatr Polski w Poznaniu
Reżyser: Ewelina Marciniak
Autor: Marcin Cecko
Tytuł: Ony
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Agnė Sunklodaitė, Jacek Malinowski
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Ostatni syn
Teatr: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie
Reżyser: Przemysław Jaszczak
Autor: Magda Fertacz
Tytuł: Ości
Teatr: Studio Teatralne KOŁO w Warszawie
Reżyser: Paweł Miśkiewicz
Autor: Ignacy Karpowicz
Tytuł: Ośrodek wypoczynkowy
Teatr: Stowarzyszenie Komuna Otwock / Komuna Warszawa
Reżyser: Anna Smolar
Autor: Michał Buszewicz

p.

Tytuł: Pamięć Rutki
Teatr: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Reżyser: Justyna Łagowska
Autor: Michał Kmiecik
Tytuł: Pan Lampa
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Helena Radzikowska
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Pidżamowcy
Teatr: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Mariusz Sieniewicz
Tytuł: Po nitce do kłębka, czyli jak to z wdzięcznością było
Teatr: Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
Reżyser: Lucyna Sypniewska
Autor: Liliana Bardijewska
Tytuł: Popiełuszko
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Reżyser: Jan Nowara
Autorzy: Konrad Szczebiot Janina Żukiewicz Jan Nowara
Nominacja do finału
Indywidualna nagroda aktorska dla Justyny Wasilewskiej
Indywidualna nagroda aktorska dla Agnieszki Żulewskiej
Nagroda Komisji Artystycznej za najlepszy tekst dla Magdy Fertacz
Tytuł: Puppenhaus. Kuracja
Teatr: TR Warszawa \ Teatr Rozmaitości w Warszawie
Reżyser: Jędrzej Piaskowski
Autor: Magda Fertacz
Tytuł: Pustostan
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Agata Puszcz
Autor: Malina Prześluga-Delimata

r.

Tytuł: Rabacja
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Jakub Roszkowski
Autor: Jakub Roszkowski
Nominacja do finału
Tytuł: Rasputin
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak
Tytuł: Robinson Crusoe
Teatr: Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Reżyser: Zbigniew Lisowski
Autor: Zbigniew Lisowski
Tytuł: Rokcy Babloa
Teatr: Teatr Alatyr w Warszawie
Reżyser: Jakub Kasprzak
Autor: Jakub Kasprzak
Tytuł: roz/CZAROWANIE
Teatr: Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej w Warszawie
Reżyser: Anna Wieczur-Bluszcz
Autor: Grzegorz Staszak

s.

Tytuł: Skłodowska. Radium Girl
Teatr: Fundacja Teatr PAPAHEMA w Częstochowie
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Agata Biziuk
Nominacja do finału
Nagroda Komisji Artystycznej za najlepszy tekst dla Jana Czaplińskiego
Tytuł: SIENKIEWICZ SUPERSTAR (czyli zupełnie spóźniona anegdota na chwalebną okazję stulecia odzyskania niepodległości)
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Aneta Groszyńska
Autor: Jan Czapliński
Tytuł: Słowo na G
Teatr: Fundacja "Teatr Układ Formalny" we Wrocławiu
Reżyser: Grzegorz Gercas
Autor: Magdalena Drab
Tytuł: Smacznego, proszę Wilka
Teatr: Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
Reżyser: Marta Guśniowska
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Spójrz na mnie
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Adam Ziajski
Autor: Adam Ziajski
Tytuł: Sprawiedliwość
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Michał Zadara
Autorzy: Michał Zadara Nawojka Gurczyńska
Tytuł: Stopklatka
Teatr: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Reżyser: Agnieszka Baranowska
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Stopklatka
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Alina Moś-Kerger
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Strefa
Reżyser: Przemysław Wojcieszek
Autor: Adrian Hyrsz
Tytuł: Superspektakl
Teatr: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyser: Justyna Sobczyk, Jakub Skrzywanek
Autorzy: Justyna Lipko-Konieczna Justyna Sobczyk Jakub Skrzywanek
Tytuł: Szaberplac, moja miłość
Teatr: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Miletić Oručević
Autor: Szymon Bogacz
Tytuł: Szajba
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

ś.

Tytuł: Śmierć wrogiem ojczyzny
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autorzy: Michał Walczak Maciej Łubieński

t.

Tytuł: Tancerka
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Mariola Ordak-Świątkiewicz
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: Tod i Trauma
Teatr: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie
Reżyser: Tomasz Kaczorowski
Autor: Włodzimierz Szturc
Tytuł: Tożsamość Wila
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Gabriela Muskała
Autor: Amanita Muskaria
Tytuł: Trauma Travel
Teatr: Pożar w Burdelu
Reżyser: Michał Walczak
Autorzy: Michał Walczak Maciej Łubieński

u.

Tytuł: Urodziny czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Adam Orzechowski
Autor: Radosław Paczocha

w.

Tytuł: W góry i w morze!
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Łukasz Zalewski
Autor: Piotr Karski
Tytuł: W ogień
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Wojciech Klemm
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: W Starym Yorku
Teatr: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Reżyser: Bartłomiej Wyszomirski
Autor: Krzysztof Bizio
Tytuł: Wanda
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Maria Sadowska, Joanna Grabowska
Autor: Wiesława Sujkowska
Tytuł: Widzowie
Teatr: Stowarzyszenie The Art w Poznaniu
Reżyser: Beniamin M. Bukowski
Autor: Beniamin M. Bukowski
Tytuł: Wiele Demonów
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Mikołaj Grabowski
Autor: Jerzy Pilch
Tytuł: Wiera Gran
Teatr: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie
Reżyser: Jędrzej Piaskowski
Autor: Weronika Murek
Tytuł: Wierna wataha
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Paweł Wolak, Katarzyna Dworak-Wolak
Autorzy: Paweł Wolak Katarzyna Dworak-Wolak
Tytuł: Wikingowie. Musical Nieletni
Teatr: Teatr Komedii Valldal w Gdyni
Reżyser: Tomasz Valldal-Czarnecki
Autor: Szymon Jachimek
Tytuł: Wirus świrus... i cała reszta
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska
Autor: Tomasz Ogonowski
Tytuł: Wodna opowieść
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Robert Drobniuch
Autor: Malina Prześluga-Delimata

z.

Nominacja do finału
Grand Prix dla najlepszego spektaklu
Nagroda za reżyserię dla Pawła Passiniego
Tytuł: Zagubiony Chłopiec
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Paweł Passini
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: Zakonnice odchodzą po cichu
Teatr: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Reżyser: Daria Kopiec
Autorzy: Marta Abramowicz Martyna Lechman
Nominacja do finału
Indywidualna nagroda aktorska dla Krystyny Jandy
Tytuł: Zapiski z wygnania
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Magda Umer
Autor: Sabina Baral
Tytuł: Ziemianie
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Lena Frankiewicz
Autor: Jarosław Murawski
Tytuł: Zostań moim przyjacielem
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Krzysztof Grębski
Autor: Tomasz Man

ż.

Tytuł: Żeby nie było śladów
Teatr: Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie / Teatr Polonia w Warszawie
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Cezary Łazarewicz
Tytuł: Żyd
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Andrzej Błażewicz
Autor: Artur Pałyga

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jacek Sieradzki (przewodniczacy)
Michał Centkowski
Adam Karol Drozdowski
Andrzej Lis
Kamila Łapicka
Jakub Papuczys
Joanna Puzyna-Chojka

Jury

Agata Duda-Gracz (przewodniczacy)
Jacek Kopciński
Wojciech Majcherek
Zbigniew Majchrowski
Waldemar Zawodziński

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień
Krzysztof Rudziński
Anna Sapiego
Hanna Trzeciak

Autorzy