26. edycja (2019/2020)

Spektakle

#.

Nominacja do finału
Tytuł: #chybanieja
Teatr: Centrum Kultury w Lublinie Teatr "Maska" w Rzeszowie Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie
Reżyser: Paweł Passini
Autor: Artur Pałyga

2.

Tytuł: 20 lexusów na czwartek
Teatr: Stowarzyszenie Potem-o-tem w Warszawie
Reżyser: Marcin Zbyszyński
Autor: Marcin Zbyszyński

b.

Tytuł: Baśń o rycerzu bez konia
Teatr: Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku
Reżyser: Andras Veres
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Baśń o trzech konikach
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Marek A. Cyris
Autor: Marek A. Cyris
Tytuł: Beztlenowce
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Ingmar Villqist
Autor: Ingmar Villqist
Tytuł: Bierki
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Zbigniew Brzoza
Autor: Marcin Szczygielski
Tytuł: Boża krówka
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Sławomir Narloch
Autorzy: Ewa Mikuła Sławomir Narloch

c.

Tytuł: Chaos pierwszego poziomu
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Mateusz Pakuła
Autor: Mateusz Pakuła
Tytuł: Chciałbym nie być
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Adam Ziajski
Autor: Adam Ziajski
Tytuł: Chodź na słówko 3
Teatr: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Reżyser: Jerzy Moszkowicz
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Cicha noc
Teatr: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Reżyser: Jan Buchwald
Autor: Amanita Muskaria
Tytuł: Cicho/Тихо
Teatr: Fundacja "Teatr Układ Formalny" we Wrocławiu
Reżyser: Katarzyna Dudzic-Grabińska
Autor: Magdalena Drab
Tytuł: Czarne wdowy
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Józef Opalski
Autor: Anna Burzyńska
Tytuł: Czartoryska. Artefakty
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Mira Mańka
Autorzy: Mira Mańka Piotr Froń
Nominacja do finału
Tytuł: Czy Pan się uważa za artystę
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Anna Augustynowicz
Autor: Artur Pałyga

d.

Tytuł: Dzieci księży
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Daria Kopiec
Autor: Marta Abramowicz
Tytuł: Dziewczynka z za/ Przyszłość boli tylko raz
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Mariusz Zaniewski
Autor: Mariusz Zaniewski
Tytuł: Dziś umarł Prokofiew
Teatr: Stowarzyszenie Teatr Mumerus w Krakowie
Reżyser: Wiesław Hołdys
Autor: Monika Milewska

e.

Tytuł: Emigracja
Teatr: Teatr Nowy w Zabrzu
Reżyser: Paweł Świątek
Autor: Malcolm XD

g.

Tytuł: Gdzie Ci będzie tak dobrze, jak tutaj
Teatr: Teatr Trip w Katowicach
Reżyser: Marcin Lieber
Autor: Marcin Lieber
Tytuł: Ginczanka
Teatr: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie Teatr na Plaży w Sopocie
Reżyser: Anna Gryszkówna
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: Głębiej
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Małgorzata Wdowik
Autor: Aleksandra Zielińska
Tytuł: Gniewko i Lubinka w krainie liter
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Karolina Miłkowska-Prorok i Kamila Pietrzak - Polakiewicz
Autor: Iwona Kusiak
Tytuł: Gracjan Pan. Musical
Teatr: Teatr Muzyczny "Capitol" we Wrocławiu
Reżyser: Cezary Tomaszewski
Autor: Natalia Fiedorczuk
Nominacja do finału
Tytuł: Greta i ostatni wieloryb
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Reżyser: Maciej Podstawny
Autorzy: Karol Kalinowski Dorota Kowalkowska Maciej Podstawny
Tytuł: Grochów
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy Fundacja Malabar Hotel
Reżyser: Agnieszka Glińska / opieka artystyczna
Autor: Andrzej Stasiuk
Tytuł: Gwiazdka i chłopiec
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man

h.

Tytuł: Halo, Kosmos
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Julia Szmyt
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach
Teatr: Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie
Reżyser: Jędrzej Piaskowski
Autor: Hubert Sulima
Tytuł: Humanka
Teatr: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Reżyser: Lena Frankiewicz
Autor: Jarosław Murawski

i.

Tytuł: I tak nikt mi nie uwierzy
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak
Tytuł: Ile żab waży księżyc
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Agata Kucińska
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Nominacja do finału
Tytuł: Inna dusza
Teatr: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Reżyser: Michał Siegoczyński
Autor: Michał Siegoczyński
Nominacja do finału
Tytuł: Inni ludzie
Teatr: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Reżyser: Paweł Miśkiewicz
Autor: Dorota Masłowska
Tytuł: Inteligenci
Teatr: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Reżyser: Radosław Maciąg
Autor: Marek Modzelewski

j.

Tytuł: J_d____e. Zapominanie
Teatr: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Reżyser: Paweł Passini
Autor: Artur Pałyga
Tytuł: Ja jestem Hamlet
Teatr: Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyser: Agata Duda-Gracz
Autor: Agata Duda-Gracz
Tytuł: Ja, Bałwan
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Artur Romański
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Jak zostałam wiedźmą
Teatr: Teatr Lalek "Arlekin" im. Henryka Ryla w Łodzi
Reżyser: Ewelina Pietrowiak
Autorzy: Dorota Masłowska Ewelina Pietrowiak
Tytuł: Jestem Aki
Teatr: Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
Reżyser: Bartosz Kurowski
Autor: Bartosz Kurowski
Tytuł: Jezioro
Teatr: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Reżyser: Daria Kopiec
Autor: Zuzanna Bojda
Nominacja do finału
Tytuł: Jezus
Teatr: Nowy Teatr w Warszawie
Reżyser: Jędrzej Piaskowski
Autorzy: Jędrzej Piaskowski Hubert Sulima
Tytuł: Jezus przyszedł
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man
Tytuł: Jutro przypłynie królowa
Teatr: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Piotr Łukaszczyk
Autorzy: Krzysztof Szekalski Maciej Wasielewski

k.

Tytuł: Kapitan Żbik i żółty saturator
Teatr: Teatr Syrena w Warszawie
Reżyser: Wojciech Kościelniak
Autor: Wojciech Kościelniak
Tytuł: Karmelek
Teatr: Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie
Reżyser: Anna Rozmianiec
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Kazuko, córka Susanoo
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Laura Sonik
Autorzy: Laura Sonik Anna Wieczorek
Tytuł: Kino moralnego niepokoju
Teatr: Nowy Teatr w Warszawie
Reżyser: Michał Borczuch
Autor: Tomasz Śpiewak
Tytuł: Kosmici
Teatr: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Reżyser: Jakub Krofta
Autor: Maria Wojtyszko
Tytuł: Kowboje
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Reżyser: Anna Smolar
Autor: Michał Buszewicz
Tytuł: Krakowska lekkość bytu
Teatr: Teatr Ludowy w Krakowie
Reżyser: Łukasz Czuj
Autorzy: Łukasz Czuj Michał Chludziński
Tytuł: Królowa. Freddie jestem legendą
Teatr: Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyser: Piotr Sieklucki
Autor: Maria Spiss
Tytuł: Kto się boi Pani Eś.
Teatr: Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze
Reżyser: Laura Słabińska - Punch Mama
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Kto zabił Kaspara Hausera?
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Reżyser: Radek Stępień
Autorzy: Radek Stępień Konrad Hetel
Tytuł: Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Wiktor Rubin
Autor: Jolanta Janiczak

l.

Tytuł: Like fake. Historia, której nie było
Teatr: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
Reżyser: Arkadiusz Buszko
Autor: Tomasz Ogonowski

m.

Tytuł: M2
Teatr: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
Reżyser: Daria Kopiec
Autor: Natalia Fiedorczuk
Tytuł: Mamu-Ty
Teatr: Olsztyński Teatr Lalek w Olsztynie
Reżyser: Agnieszka Błaszczak
Autor: Katarzyna Matwiejczuk
Nominacja do finału
Tytuł: Mazagan. Miasto
Teatr: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Reżyser: Judyta Berłowska
Autor: Beniamin M. Bukowski
Tytuł: Mity greckie. Wyprawa po ambrozję
Teatr: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Reżyser: Tomasz Man
Autor: Tomasz Man
Tytuł: Mock. Czarna Burleska
Teatr: Teatr Muzyczny "Capitol" we Wrocławiu
Reżyser: Konrad Imiela
Autorzy: Konrad Imiela Marek Krajewski
Tytuł: Motyl
Teatr: Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu
Reżyser: Marcin Liber
Autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

n.

Tytuł: Na wschód od Hollywood
Teatr: Teatr Rampa na Targówku w Warszawie
Reżyser: Jerzy Jan Połoński
Autor: Tomasz Jachimek
Tytuł: Nadbagaż
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Rafał Matusz
Autor: Iwona Kusiak
Tytuł: Nasza klasa
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Adam Nalepa
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Tytuł: Nasza Pani
Teatr: Stowarzyszenie Teatr Czwarta Scena w Katowicach
Reżyser: Maria Baładżanow
Autor: Agnieszka Charkot
Tytuł: Noc żywych zabawek
Teatr: Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Reżyser: Michał Walczak
Autor: Michał Walczak
Tytuł: Normalka
Teatr: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Reżyser: Jan Mierzyński
Autor: Adam Andryszczyk

o.

Tytuł: Obca
Teatr: Fundacja Banina
Reżyser: Bartłomiej Miernik
Autor: Katarzyna Mazur-Lejman
Tytuł: Ofiara Wilgefortis
Teatr: Teatr Wierszalin w Supraślu
Reżyser: Piotr Tomaszuk
Autor: Piotr Tomaszuk
Tytuł: Opportunity
Teatr: Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie / Teatr Nowy Proxima w Krakowie
Reżyser: Agata Koszulińska
Autor: Agata Koszulińska

p.

Tytuł: PeKiN
Teatr: Fundacja Teatr PAPAHEMA w Częstochowie
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Agata Biziuk
Tytuł: Po prostu
Teatr: Instytut Sztuk Performatywnych w Warszawie
Reżyser: Weronika Szczawińska
Autor: Piotr Wawer senior
Tytuł: Podwórko zaginionych zabawek
Teatr: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reżyser: Roksana Miner
Autor: Anna Andraka
Tytuł: Pogłosy
Teatr: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Marek Fiedor, Tomasz Hynek
Autor: Wit Szostak
Nominacja do finału
Tytuł: Polskie rymowanki, albo ceremonie
Teatr: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Reżyser: Ewa Rucińska
Autor: Andrzej Błażewicz
Tytuł: Powrót Króla
Teatr: Stowarzyszenie Teatr Nowy Świat we Wrocławiu Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Tomasz Hynek
Autor: Michał Walczak

r.

Tytuł: Rosemary
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Wojciech Faruga
Autor: Magda Fertacz
Nominacja do finału
Tytuł: Rutka
Teatr: Teatr Lalek "Arlekin" im. Henryka Ryla w Łodzi
Reżyser: Karolina Maciejaszek
Autor: Karolina Maciejaszek
Tytuł: Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Teatr: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Reżyser: Łukasz Barczyk
Autor: Marcin Wicha

s.

Tytuł: Schwarzcharakterki
Teatr: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Reżyser: Remigiusz Brzyk
Autor: Martyna Wawrzyniak
Tytuł: Słowacki umiera
Teatr: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Reżyser: Radek Stępień
Autorzy: Radek Stępień Konrad Hetel
Tytuł: Smok!
Teatr: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyser: Jakub Roszkowski
Autor: Jakub Roszkowski
Tytuł: Smutki tropików
Teatr: Teatr Polski we Wrocławiu
Reżyser: Katarzyna Łęcka
Autor: Mateusz Pakuła

t.

Tytuł: Tajemnica beletrysty, czyli ostatnia czytelnia na Imielinie
Teatr: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Windą w Bok" w Warszawie / Klub Komediowy
Reżyser: Michał Sufin
Autorzy: Mateusz Lewandowski Karolina Norkiewicz Michał Sufin
Tytuł: Tchórzofretka
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Marta Streker
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Teraz każdy z was jest Rzeczpospolitą
Teatr: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu
Reżyser: Maciej Podstawny
Autor: Sebastian Majewski / Andreas Pilgrim / pilgrim/majewski
Tytuł: Transfugium
Teatr: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Reżyser: Krzysztof Rekowski
Autorzy: Krzysztof Rekowski Olga Tokarczuk
Nominacja do finału
Tytuł: Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku
Teatr: Teatr Usta Usta Republika / Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta w Poznaniu
Reżyser: Wojciech Wiński
Autor: Ewa Kaczmarek

u.

Tytuł: Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów
Teatr: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Reżyser: Agata Duda-Gracz
Autor: Agata Duda-Gracz

w.

Tytuł: Wesoły Ryjek
Teatr: Teatr Animacji w Poznaniu
Reżyser: Anna Rozmianiec
Autor: Wojciech Widłak
Tytuł: Where do we go from here
Teatr: Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu
Reżyser: Ewelina Marciniak
Autor: Natasza Moszkowicz
Nominacja do finału
Tytuł: Wielkie mi coś
Teatr: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu
Reżyser: Marta Guśniowska
Autor: Marta Guśniowska
Tytuł: Willa Rózin
Teatr: Fundacja Banina
Reżyser: Bartłomiej Miernik
Autor: Marta Fortowska
Tytuł: WilQ Superbohater
Teatr: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Reżyser: Remigiusz Brzyk
Autor: Michał Kmiecik
Tytuł: Wpuść mnie. Dokądkolwiek pójdziemy, będzie szedł za nami
Teatr: Teatr Miejski w Gliwicach
Reżyser: Agata Biziuk
Autor: Agata Biziuk
Tytuł: Wstyd
Teatr: Teatr Współczesny w Warszawie
Reżyser: Wojciech Malajkat
Autor: Marek Modzelewski
Tytuł: Wszechmocni w sieci
Teatr: Teatr Kamienica w Warszawie
Reżyser: Wawrzyniec Kostrzewski
Autor: Wawrzyniec Kostrzewski
Tytuł: Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęsliwi
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Natalia Sołtysik
Autor: Malina Prześluga-Delimata
Tytuł: Wykapany zięć
Teatr: Teatr Powszechny w Łodzi
Reżyser: Paweł Szkotak
Autor: Krzysztof Kędziora
Tytuł: Wyspa Kalina
Teatr: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Reżyser: Agata Puszcz
Autor: Zuzanna Bojda

z.

Tytuł: Zabić prezydenta
Teatr: Teatr Współczesny w Szczecinie
Reżyser: Piotr Ratajczak
Autor: Piotr Rowicki
Tytuł: ZEN_IT
Teatr: Fundacja Klub KONTRA w Bytomiu
Reżyser: Paulina Prokopiuk
Autor: Karolina Fortuna
Tytuł: Zjazd
Teatr: Stowarzyszenie The Art w Poznaniu
Reżyser: Łukasz Chrzuszcz
Autor: Jakub Kapral

ż.

Tytuł: Życie jest piękne
Teatr: Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej w Warszawie
Reżyser: Michał Wanio
Autor: Michał Wanio
Tytuł: Żyd z Wesela. Wycieczka krajoznawcza
Teatr: Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
Reżyser: Klaudia Hartung-Wójciak
Autorzy: Klaudia Hartung-Wójciak Witold Mrozek

Komisje i jury

Komisja artystyczna

Jan Karow
Katarzyna Lemańska
Andrzej Lis
Kamila Łapicka
Sabina Zygmanowska
Michał Mizera
Jacek Sieradzki (przewodniczacy)

Jury

Szymon Kazimierczak
Janusz Opryński
Mariusz Ostrowski
Przemysław Pilarski
Marzenna Wiśniewska

Komisja finansowa

Ewa Kwiecień
Iwona Pastwa-Zarychta
Anna Sapiego
Hanna Trzeciak

Autorzy